Lietuvos ambasada Izraelyje kartu su Izraelio Vilniaus žydų asociacija "Beit Vilna" Jad Vašemo (Yad Vashem) memoriale Jeruzalėje antradienį surengė Lietuvos žydų genocido dienos minėjimą.
Lietuvos ambasadorius Izraelyje Darius Degutis pagerbė Antrojo pasaulinio karo metų genocido aukų atminimą ir Jad Vašemo memorialo Atminties salėje padėjo vainiką.
Žuvusiųjų atminimo ceremonijoje kalbėjęs Izraelio viešosios diplomatijos ir diasporos ministras Julis Edelšteinas (Yuli Edelstein) prisiminė rugpjūčio mėnesį Vilniuje vykusius susitikimus su Ministru Pirmininku Andriumi Kubiliumi ir kitais pareigūnais, įvertino Lietuvos pastangas spręsti Lietuvos žydų bendruomenei aktualius klausimus.
Jad Vašemo tarptautinio Holokausto tyrinėjimo instituto darbuotoja dr. Lea Prais skaitė pranešimą "Vilniaus getas - kitokia perspektyva". Renginyje skambėjo litvakų choro "Vilnius" atliekamos dainos prieškario Lietuvos žydų jidiš kalba.
Lietuvos žydų genocido diena minima rugsėjo 23-iąją. Tą dieną Panerių memoriale rengiama 70 tūkstančių holokausto aukų pagerbimo ceremonija.
Jau pirmosiomis vokiečių okupacijos dienomis mažesnių miestelių vyrai žydai buvo iššaudyti, moterys su vaikais suvaryti į getus. Miestų žydai taip pat buvo suvaryti į getus, jiems buvo uždrausta eiti šaligatviais, įsakyta ant nugaros ir krūtinės nešioti Dovydo žvaigždes. Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais sušaudyti ir getuose gyvenę žydai, palikti tik Kauno, Vilniaus ir Šiaulių getai. Jie aptverti spygliuotomis vielomis, išėjimą kontroliavo policija.
Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 220 tūkst. žydų, kurių per karą buvo sunaikinta apie 95 proc. Vilniaus didysis getas buvo sunaikintas 1943 m. rugsėjo 23 d. Karui prasidėjus Vilniuje buvo įkurti du getai. Mažajame gete, kuris buvo likviduotas 1941 m. rudenį, buvo uždaryta 11 tūkst. žydų, daugiausia moterys, seneliai, vaikai. Didžiajame, arba "darbininkų" gete, buvo įkalinta 29 tūkst. žydų. Gestapui sužinojus apie gete įsikūrusią partizanų organizaciją, nutarta getą likviduoti.
Iš 240 tūkstančių prieš karą Lietuvoje gyvenusių žydų apie 200 tūkstančių, arba apie 90 proc., karo metais tapo holokausto aukomis.
Apie 800 Lietuvos piliečių, rizikuojant gyvybe gelbėjusių žydus, suteikti Pasaulio tautų teisuolio vardai.