• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 1987 m. gegužės 31-ąją paskelbė Pasauline diena be tabako. Kasmet minėdama šią dieną PSO siekia atkreipti kiekvieno iš mūsų dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir ankstyvas mirtis, o rūkantieji skatinami bent tą dieną nerūkyti.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį organizuota Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narės Almos Monkauskaitės spaudos konferencija, skirta Pasaulinei dienai be tabako paminėti.

REKLAMA

Kasdien 10 tūkst. mirčių

„Norime dar kartą pasakyti, kokia didelė sveikatos problema yra tabakas ir rūkymas. Su rūkymu susiduriame visi – rūkydami ir nerūkydami, nes iškvepiamame tabako dūme taip pat gausų kenksmingų medžiagų. Vargu, ar rastumėme žemėje kitą augalą, kuris būtų taip prieštaringai vertinamas kaip tabakas. Kasdien dėl rūkymo pasaulyje miršta 10 tūkst. žmonių.“

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narė prisiminė kelis tūkstančius metų siekiančią tabako augalo istoriją ir pašmaikštavo, kad pirmieji tabaką platino jūreiviai ir politikai. Anot politikės, 2012 metais Lietuvoje realizuota 55 605 kilogramai tabako – tai rodo, kokiu dideliu mastu paplitusi rūkymo problema.

Kardiologų pacientai jaunėja

Lietuvos širdies asociacijos prezidentė prof. Žaneta Petrulionienė konferencijoje kalbėjo: „Kasdien kardiologijos skyriuje matau pacientus, kurie pas mus atkeliauja dėl infarkto. Širdį ir kraujagysles itin žaloja, kai rūkymas „derinamas“ su stresu, netinkama mityba, padidėjusiu kraujospūdžiu, cholesteroliu kiekiu ir pan. Kai žmogus meta rūkyti, infarkto rizika mažėja iš karto, bet reikia 2–3 metų, kad ši rizika sumažėtų iki nerūkančio žmogaus lygio.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistė akcentavo, kad pacientų amžius vis jaunėja, o priklausomybė nuo rūkymo yra panašaus lygio kaip priklausomybė nuo stipriųjų narkotikų. „Gausiai rūkantys jauni žmonės itin dažnai serga infarktu dėl kraujagyslių užsikišimo. Rūkymas padidina staigios mirties riziką, bet kartu skatina ir daugiau ligų, apie kurias žmonės turi žinoti“, – kalbėjo medikė.

REKLAMA

80 proc. rūkančiųjų – nepilnamečiai

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos tyrimų instituto direktorius doc. Aurelijus Veryga teigė, kad pasaulio dėmesys į rūkymo žalą atkreiptas labai seniai: „Keistas jausmas apima, kai nuvykus į kitas šalis pamatau, jog daug priemonių, kurios kitose šalyse yra norma, pas mus vis dar yra kažkas tokio, ką darysime ateityje. 80 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti būdami nepilnamečiai. Jei jaunimas mestų rūkyti, fabrikai užsidarytų be jokių draudimų ir priemonių, tabako pramonė bankrutuotų.“

REKLAMA

Specialisto teigimu, svarbu atkreipti dėmesį į tabako reklamą, kuomet kuriamos patrauklios pakuotės ir kuriamas labai specifinis įvaizdis, paslepiantis esminį faktą – graži pakuotė jos turinio keliamos žalos nesumažina.

Ministras: kasdien linkiu rūkančioms gimnazistėms sveikatos

Konferencijoje dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis kalbėjo: „Prisiminkime šiandien po mažą uždavinį – nepraeikime pro rūkantįjį ir palinkėkime jam sveikatos. Jau penkis mėnesius eidamas į darbą pakalbinu Salomėjos Nėries gimnazistes, kurios rūko. Šiandien taip pat tai padariau ir pasakiau, kad pavasarį merginos atrodo pablyškusios.“

Ministro teigimu, gražus pavyzdys yra tai, kad aukščiausius postus šalyje užimantys žmonės nerūko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų