• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV – žvalgybos šnipinėjimo skandalas

FTB turi tiesioginę prieigą prie asmeninių duomenų internete

JAV žvalgybos agentūros naršo devynių didžiųjų interneto bendrovių serverius pagal slaptą duomenų rinkimo programą, kuri tikriausiai pakurstys naujus debatus apie vyriausybės vykdomą sekimą, žiniasklaida pranešė ketvirtadienį.

JAV žvalgybos agentūros naršo devynių didžiųjų interneto bendrovių serverius pagal slaptą duomenų rinkimo programą, kuri tikriausiai pakurstys naujus debatus apie vyriausybės vykdomą sekimą, žiniasklaida pranešė ketvirtadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis "The Washington Post" paskelbė, kad Nacionalinė saugumo agentūra (NSA) ir Federalinis tyrimų biuras (FTB) turi tiesioginę prieigą prie serverių, kuri leidžia jiems sekti bet kurio asmens veiklą internete pagal jo įkeliamus garso ir vaizdo įrašus, nuotraukas, elektroninius laiškus ir prisijungimo žurnalų įrašus.

REKLAMA

Su šia programa susijusios kai kurios didžiausios Silicio slėnio bendrovės, tarp jų "Microsoft", "Yahoo", "Google", "Facebook", "Apple", "PalTalk", AOL, "Skype" ir "YouTube", teigiama pranešimuose.

Laikraštis pateikė detalių apie balandį vykusį seminarą, kuriame NSA Signalų žvalgybos direktorato analitikai buvo supažindint su itin slapta sekimo programa PRISM.

REKLAMA
REKLAMA

Šią informaciją nutekino vienas karjeros žvalgybininkas, "asmeniškai susipažinęs su tomis sistemomis ir apimtas siaubo dėl jų galimybių", norintis paviešinti, jo nuomone, "didžiulį kišimąsi į privatumą", rašo "The Washington Post".

"Jie tikrąja prasme gali stebėti, kaip formuojasi jūsų idėjos, kai jūs surinkinėjat tekstą", - dienraštis citavo savo šaltinio žodžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PRISM buvo įkurta 2007 metais ir augo "eksponentiškai", o šiuo metu yra tapusi daugiausiai informacijos duodančiu šaltiniu JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) Kasdienei apžvalgai - šalies vadovui kasdien pateikiamai itin slaptai žvalgybos informacijos suvestinei.

Ši "The Washington Post" informaciją, apie kurią taip pat rašė Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian", buvo paskelbta kilus pasipiktinimui dėl vyriausybės vykdomo telefoninių pokalbių sekimo programos, dėl kurios atsinaujino debatai dėl žvalgybos metodų, pirmiausiai pradėtų taikyti ankstesnio prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracija po teroro išpuolių 2001 metų rugsėjo 11-ąją.

REKLAMA

Tas pranešimas buvo paskelbtas paaiškėjus, kad B.Obamai pavaldi JAV žvalgybos bendruomenė dideliu mastu renka informaciją apie milijonų amerikiečių pokalbius mobiliaisiais telefonais, o pilietinės laisvės organizacijos tokius veiksmus vadino orveliškais.

Kaip rašo "The Guardian", PRISM leidžia žvalgybos bendruomenei rinkti įvairią informaciją, tokią kaip atliktų internetinių paieškų istorija, elektroninių laiškų turinys, duomenys apie failų siuntimąsi ir įkėlimą, taip pat interneto pašnekesių svetainių turinys.

REKLAMA

Nors nutekintas dokumentas rodo, jog ši programa buvo sankcionuota joje dalyvaujančių bendrovių, kelios iš jų paneigė ką nors apie ją žinojusios. "Google" paneigė užuominas, kad ji atvėrė "užpakalines duris" žvalgybos agentūroms.

"Google" giliai rūpinasi savo vartotojų duomenų saugumu. Mes teikiame vyriausybei duomenis apie vartotojus pagal įstatymus ir rūpestingai peržiūrime visus tokius prašymus", - sakoma bendrovės pranešime, kurį citavo "The Guardian".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kartas nuo karto žmonės iškelia prielaidą, kad mes sukūrėme vyriausybei "užpakalines duris" į mūsų sistemas, tačiau "Google" neturi užpakalinių durų, kad vyriausybė prieitų prie privačių vartotojų duomenų", - pridūrė bendrovė.

Vienos neįvardytos technologijų bendrovės vadovas, kurį citavo "The Guardian", pridūrė: "Jeigu jie tai daro, tai be mūsų žinios."

REKLAMA

"The Guardian" pranešė, kad "Microsoft" šioje programoje dalyvauja nuo 2007 metų, o "Apple" buvo viena iš vėliausiai prisijungusių - 2012 metų spalį.

Vėliau "Apple" paskelbė pareiškimą, kuriame griežtai neigė ką nors žinojusi apie šį planą.

"Mes niekada negirdėjome apie PRISM. Nesuteikiame jokiai vyriausybinei agentūrai tiesioginės prieigos prie mūsų serverių, ir bet vyriausybinė agentūra, prašanti duomenų apie klientus, privalo gauti teismo orderį", - pažymėjo "Apple" atstovas Steve'as Dowlingas (Stivas Daulingas).

REKLAMA

Kaip pranešama, PRISM leidžia NSA gauti informaciją iš šaltinių netgi nepateikiant jokių tiesioginių prašymų paslaugų tiekėjams ir negavus teismų orderių kiekvienam atvejui.

"The Guardian" rašo, kad ši programa suteikia informacijos daugiau nei 2 000 kiekvieną mėnesį parengiamų žvalgybos ataskaitų. Praeitais metais buvo parengta daugiau nei 24 tūkst. tokių ataskaitų, o lyginant su 2011-aisiais, jų pagausėjo 27 procentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš viso maždaug 77 tūkst. žvalgybos ataskaitose buvo cituojama iš PRISM gauta informacija nuo šios programos pradžios prieš šešerius metus, sakoma "The Guardian" pranešime.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų