Rusijos pajėgos vasario 24-ąją – pačią pirmąją savo invazijos į Ukrainą dieną – užėmė nebeveikiančios Černobylio branduolinės jėgainės kompleksą. Jame tebėra saugomos radioaktyvios atliekos.
„Černobylis yra sritis, kurioje jie pradeda pergrupuoti kai kurias savo pajėgas; jos palieka Černobylio kompleksą ir persikelia į Baltarusiją“, – sakė JAV pareigūnas.
„Manome, kad jie išvyksta, bet negaliu pasakyti, kad jie visi išvyko“, – pridūrė jis.
Kovo 4 dieną Rusijos pajėgos taip pat apšaudė ir užėmė didžiausią Europoje Zaporižios atominę jėgainę. Jos apšaudymo metu teritorijoje prasidėjo gaisras, kuris sukėlė nerimą Europoje dėl galimos branduolinės katastrofos.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) trečiadienį apsilankė vienoje pietų Ukrainoje esančioje branduolinėje jėgainėje. Tai pirmasis jo vizitas šalyje nuo Rusijos invazijos pradžios.
R. Grossi ne kartą perspėjo dėl šio karo keliamų pavojų didelį branduolinį tinklą turinčioje šalyje.
Ukraina turi 15 branduolinių reaktorių keturiose veikiančiose jėgainėse, o taip pat dideles branduolinių atliekų sankaupas, kurių yra ir po branduolinės katastrofos 1986 metais uždarytoje Černobylio branduolinėje elektrinėje.
Ukraina ir Vakarų galybės reiškė abejones dėl Rusijos pažado sumažinti kovos veiksmų intensyvumą prie Kyjivo ir Černihivo, antradienį išsakyto per tiesiogines derybas Stambule.