• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai JAV Aukščiausiasis Teismas penkiais balsais prieš keturis priėmė sprendimą, pagal kurį jėgos struktūros turi teisę kratos metu išrengti areštuotuosius nuogai, nesvarbu, koks jų padaryto nusikaltimo sunkumas.

REKLAMA
REKLAMA

Žeminanti krata

Neseniai JAV priimti keli absurdiški valstybiniai aktai: Nacionalinės gynybos įstatymas (NDAA), leidžiantis areštuoti bet kurį pilietį bet kuriuo momentu, ir įstatymas HR 347, pagal kurį amerikietis ar į JAV nusigavęs mūsų šalies pilietis gali gauti 10 metų kalėjimo už dalyvavimą protesto akcijoje, kurios teritoriją tuo metu saugo Slaptoji tarnyba. Šie dokumentai, panaikinantys natūralų troškimą išlikti žmogumi, greičiausiai yra atkirtis į visą pasaulį apskriejusius sukilimus, kuriuos surengė judėjimas „Okupuok Wall Streetą“.

REKLAMA

Šio judėjimo aktyvistai protestus pradėjo praėjusių metų rugsėjo 17 d. Niujorke. Minios pasisakančiųjų prieš bankų politiką greitai pasklido po kitus didžiuosius JAV miestus bei užsienyje.

Okupavę Wall Streetą, aktyvistai norėjo pasiekti, kad visuomenei būtų geriau, bet tiesos ieškotojai sulaukė tokios bausmės, kad retas ateityje norės tos tiesos ieškoti. Kaipgi suvaldyti mases protestuotojų? JAV galvos gerai pagalvojo ir priėmė jau minėtus sprendimus. Kaip jie veikia? Sakysite, kad krata, išrengiant iki nuogumo, yra būtinas teisėsaugos veiksmas ir tai yra visai nekalta procedūra? Ar tikrai? Štai amerikietis Albertas Florencas, padavęs pirminį ieškinį, leidinio „Th e Guardian“ žurnalistams papasakojo, kaip tai vyksta.

REKLAMA
REKLAMA

„Apsisukite aplinkui. Pritūpkite ir pakosėkite. Pasilenkite ir praskėskite užpakalį, – žeminančią procedūra prisiminė amerikietis. – Kažkuriuo momentu nustojau jaustis vyru.“ Po tokios kratos ne tik Albertui, bet turbūt daugumai amerikiečių vargu ar kils noras reikšti savo nuomonę kokioje nors kitoje protesto akcijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Fašistiniai metodai

Po įvairių istorijų su teroristais, bandžiusiais įnešti sprogmenis į lėktuvus apatiniuose drabužiuose, JAV buvo imtasi naujų saugumo priemonių. Dabar keleiviai Amerikoje arba apčiupinėjami (liečiant ir jų lytinius organus), arba verčiami pereiti per specialų skenerį. Šis įtaisas, sukurtas kompanijoje „Rapiscan Systems“, kuri priklauso iš kovos su terorizmu nemažai uždirbusiam Michaelui Chertoff ui, duoda tokį ryškų nuogo žmogaus kūno vaizdą, kad aparatas net pramintas „pornoskeneriu“.

REKLAMA

Kodėl JAV renkasi tokius žmogų žeminančius metodus tvarkai palaikyti? Kaip rodo istorija, bet kurios valstybės rankose tokie fašistiniai metodai, kaip prievartinis išrengimas, tapo labai efektyvia priemone kontroliuoti gyventojus ir priversti juos paklusti. Šį seksualinį pažeminimo metodą jau seniai naudoja nedemokratinių režimų šalys politiniais tikslais. Priversti žmogų visiškai išsirengti – tai pirmas žingsnis siekiant, kad jis netektų savigarbos jausmo ir pasijustų bejėgis.

REKLAMA

Vergijos epochoje pietinėse JAV valstijose verges pardavinėjo visiškai nuogas, o baltosios moterys neretai pačios sėdėdavo prie stalo be drabužių, kai jas aptarnaudavo suaugę vyriškos lyties vergai. Tokio pažeminimo tikslas buvo parodyti vergams, kad jie nelaikomi vyrais. Naciai nuogai išrengtus žydus fotografuodavo, prieš įkalindami koncentracijos stovyklose. Tokios nuotraukos vėliau tapo vienu svarbiausių holokausto liudijimų. „Th e Guardian“ žurnalistė Naomi Wolf, apsilankiusi garsiajame Gvantanamo kalėjime 2009 m., išgyveno siaubą matydama, kad dušų kabinose viena siena yra stiklinė, o visi langai – į vidinį kalėjimo kiemą. „Tame vidiniame kalėjimo kieme stovėjo jaunos moterys sargybinės, stebinčios besiprausiančius musulmonus kalinius, kurie negalėjo paslėpti savo nuogumo. Apskritai aš manau, kad neseniai priimti įstatymai ir teismo sprendimai JAV valdžios sukurti tam, kad kalėjime naudojami metodai paplistų visoje Amerikoje“, – rašoma žurnalistės pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiojo brolio“ stebėsena

Neseniai priimti įstatymai, pagal kuriuos protesto akcijos prilyginamos kriminaliniams nusikaltimams, suteikia policijai įgaliojimų, leidžiančių terorizuoti ir įžeidinėti piliečius, kurių kaltės dar neįrodė teismas. Šie įstatymai dera prie įvesto nuolatinio sekimo, kai gyventojai visą laiką stebimi. To pavyzdys – Jutos valstija, kurioje Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) stato objektą, suteiksiantį specialiosioms tarnyboms galimybę visiškai kontroliuoti žmonių gyvenimą. Jamesas Bamfordas rašo, kad Blafdeilyje statomas centras, kuriame NSA darbuotojai seks milijardus elektroninių pranešimų ir trumpųjų žinučių, klausysis pokalbių telefonu. Panašius įstatymus bando prastumti ir britų valdžia.

REKLAMA

Kad „Didysis brolis“ mus stebėtų, o policija išrengtų piliečius nuogai kratos metu, visai nebūtinas mitingas ar net valstybės perversmas. Užtenka ką nors netinkamo parašyti internete ar išsakyti opozicinę nuomonę telefonu, ir galima sulaukti arešto bei seksualinių patyčių. Tai verta žinoti ir Amerikos lietuviams bei visiems nusprendusiems apsilankyti JAV.

Tam, kad jus areštuotų Amerikoje, dabar jau nebereikia nusikalsti. Užtenka, pavyzdžiui, vedžioti šunį be pavadėlio. O štai straipsnio pradžioje minėtas žmogus, kurį privertė praskėsti sėdynės raumenis, buvo sulaikytas už eismo taisyklių pažeidimą. Kaip skelbia JAV spauda, Niujorko policijos seržanto teigimu, dabartinės „saugumo“ priemonės leidžia policijai areštuoti žmones savo nuožiūra. Kyla paprastas klausimas: ar gali toliau JAV vadovai stebėtis žiauriu opozicijos dalyvių sulaikymu Maskvoje, kai jų šalyje įteisinami tokie nedemokratiški įstatymai, pagal kuriuos su kitokią nuomonę išsakančiaisiais negailestingai susidorojama?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų