• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Valstijos baiminasi, kad Kinijai didinant savo pajėgumus Rusija ir Kinija kartu turi visas galimybes išeskaluoti bet kurį konfliktą iki pasaulinio lygmens, o iki šiol taiką pasaulyje užtikrinęs strateginis ir branduolinis atgrasymas gali sužlugti.

Jungtinės Valstijos baiminasi, kad Kinijai didinant savo pajėgumus Rusija ir Kinija kartu turi visas galimybes išeskaluoti bet kurį konfliktą iki pasaulinio lygmens, o iki šiol taiką pasaulyje užtikrinęs strateginis ir branduolinis atgrasymas gali sužlugti.

REKLAMA

Apie tai pasisakė JAV Strateginių pajėgų vadavietės, atsakingos už šalies branduolinių pajėgumų valdymą, vadovas, admirolas Charles A. Richardas, dalyvaudamas JAV Atstovų Rūmų Asignavimų komiteto Gynybos pakomitečio posėdyje. Pasak karininko, šiuo metu stebime vieną dramatiškiausių geostrateginės galios pokyčių pasaulyje.

„2021 metų rugsėjį gynybos sekretoriui aš formaliai pranešiau apie strateginį Kinijos Liaudies Respublikos proveržį. Strateginis proveržis reiškia tokį greitą kokybinį ir kiekybinį karinių pajėgumų didinimą, kuris žymi strateginį pokytį ir reikalauja, kad Gynybos departamentas greitai imtųsi planavimo darbų bei pajėgumų pokyčių. Kinijos Liaudies Respublika tęsia kvapą gniaužančią strateginių ir branduolinių pajėgumų plėtrą ir pasižymi sunkiai suprantamomis intencijomis dėl jų naudojimo. Neseniai įvykęs tarpkontinentinės hipergarsinės raketos su išplėstinėmis kosmoso galimybėmis bandymas yra tik vienas pavyzdžių apie augančius pajėgumus“, – kalbėjo Ch.A. Richardas.

„Tuo metu Rusija įsiveržė į Ukrainą, kartu pasiremdama ir didžiausio branduolinių ginklų arsenalo potencialu. Dabar strateginė saugumo aplinka priklauso nuo trijų branduolinių veikėjų, kai Rusija ir Kinija stengiasi nepaisyti tarptautine teise, taisyklėmis ir normomis pagrįstos tarptautinės tvarkos kiekvienoje srityje. Mūsų tauta anksčiau niekad nesusidūrė iškart su dviem apylygiais branduoliniais veikėjais, kurie turi būti atgrasomi skirtingai“, – pakomitečio posėdyje pastebėjo JAV Strateginių pajėgų vadavietės vadas.

REKLAMA
REKLAMA

Ch. A. Richardas posėdyje teigė, kad kiekvienas JAV Gynybos departamento turimas operacinio lygmens planas ir bet kuris mūsų išvystytas pajėgumas yra pagrįstas strateginiu atgrasymu, o konkrečiai branduoliniu atgrasymu. Tačiau jeigu strateginis ar branduolinis atgrasymas žlugs, visas likęs integruotas atgrasymas, taip pat bet kuris planas ar pajėgumai nesuveiks, kaip planuota. Taip yra dėl to, kad JAV branduolinės pajėgos remia integruotą atgrasymą ir suteikia galimybę JAV bei jų sąjungininkėms ir partnerėms užkirsti kelią, o jei reikia, ir pasipriešinti agresijai pasaulyje panaudojant visus galios instrumentus.

REKLAMA

„Šiandien Kinija ir Rusija kartu, turi pajėgumus vienašališkai išeskaluoti konfliktą iki bet kokio prievartos lygmens, bet kurioje teritorijoje, pasauliniu mastu, bet kuriuo nacionalinės galios instrumentu, bet kuriuo metu. Atsižvelgdamas į šią realybę, JAV Strateginių pajėgų vadavietė vertina strateginio atgrasymo žlugimo riziką. Gynybos departamentas nebeturi prabangos visą laiką manyti, kad ši rizika yra žema, ypatingai per krizes. Potencialūs priešininkai turi pajėgumų grasinti JAV ir jų sąjungininkėms bei partnerėms sukelti katastrofinių pasekmių ir taip pasiekti savų nacionalinių tikslų. Mūsų potencialūs priešininkai intensyviai didina savo pajėgumus įgyvendinti tokio pobūdžio atakas. Jų auganti galia kelia grėsmę JAV. Ateinantį dešimtmetį jie toliau plės ir diversifikuos savo branduolines pajėgas, o konkrečiai Kinija didins branduolinių pajėgų įtaką gynybos strategijoje. Naujų sistemų arsenalas papildo augančias branduolines atsargas – tai apima branduolinės triados, taip pat prieš intervenciją nukreiptų pajėgumų ir galios projekcijos pajėgumų, kuriais siekiama užkirsti kelią mūsų įtakai regione, modernizaciją bei vystymą“, – sakė amerikiečių atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak JAV Strateginių pajėgų vadavietės vado, Kinijos atveju reikia labiau vertinti veiksmus nei retoriką. O veiksmai rodo, kad Kinija labai plėtoja branduolinio ginklo paleidimo iš žemės, jūros ar oru platformas, vadovavimo ir valdymo apsaugą, naujovišką ir asimetrinę ginkluotę, paramos infrastruktūrą. Tai rodo, kad šalis siekia kur kas daugiau nei tik atgrasinti priešininkus.

Apžvelgdamas Rusijos pajėgumų vystymą Ch.A. Richardas pastebėjo, kad ši šalis jau antrą dešimtmetį modernizuoja tiek strateginę, tiek taktinę branduolinę ginkluotę. Pavyzdžiui, 2000 metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra viešai įvertinęs, jog tuo metu buvo modernizuota vos 12 proc. šalies atgrasymo ginkluotės, o 2020 metais buvo modernizuota jau 86 proc. branduolinės ginkluotės, įskaitant visas branduolinės triados atšakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Branduoline triada vadinami pajėgumai paleisti branduolinius ginklus iš jūros, sausumos ir oro. Pats principas yra toks, kad sunaikinus vienus branduolinio ginklo pajėgumus, kiti išliktų ir leistų smogti priešininkui atsakomuoju smūgiu.

2020 metais Rusija pirmą kartą viešai paskelbė savo atgrasymo strategiją, kurioje Maskva atskleidė, kad galėtų panaudoti branduolinį ginklą pirmoji kaip atsaką konvencinei grėsmei, jeigu tai keltų valstybei egzistencinę grėsmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų