Pentagono užsakymu kuriamas naujos kartos kosminis teleskopas leis JAV kariškiams didele raiška filmuoti bet kurią juos dominančią pasaulio vietą.
Priešingai nei rodoma Holivudo filmuose šiuo metu naudojami JAV žvalgybiniai palydovai gali tik fotografuoti Žemės paviršių žvalgybos tarnybas ar Pentagoną dominančiuose planetos taškuose. Realiuoju laiku stebėti svarbių objektų judėjimą, pavyzdžiui, iš dislokavimo vietos pajudėjusias tarpžemyninių balistinių raketų transportavimo priemones, galima tik iš žvalgybinių lėktuvų arba nepilotuojamų orlaivių. Tai susiję su nemaža rizika, nes tokius lėktuvus galima aptikti ir numušti. Tad nenuostabu, kad Pentagonas ieško naujų technologinių sprendimų, suteiksiančių galimybę vykdyti tokias žvalgybos operacijos iš kosmoso.
JAV gynybos departamento Priešakinių gynybos tyrimų agentūra (DARPA) vykdo naujos kartos žvalgybinių kosminių teleskopų, kurie būtų naudojami Amerikos kariuomenės reikmėms, kūrimo programą, praneša „Space.com“. Tokie teleskopai skrietų geosinchronine orbita maždaug 36 000 kilometrų aukštyje virš Žemės. Iki šiol tokių teleskopų su milžiniško dydžio optikos masyvais, kurie leistų iš taip toli įžiūrėti net smulkiausias detales Žemės paviršiuje, kūrimas buvo labai rimtas techninis iššūkis. Tačiau DARPA skelbtą konkursą laimėjusi JAV bendrovė „Ball Aerospace“ jau parengė naujos kartos žvalgybinių kosminių teleskopų, skriejančių geosinchronine orbita, koncepciją, sakoma pranešime.
DARPA techninėse sąlygose nurodyta, kad naujieji Pentagonui skirti kosminiai teleskopai privalo turėti ne mažesnę nei 20 metrų skersmens šviesą surenkančią diafragmą. Palyginimui galima pasakyti, kad NASA naujos kartos kosminio Jameso Webbo teleskopo projekte numatyta vos 6,5 m skersmens diafragma.
Tokio galingumo karinis kosminis teleskopas, pasak JAV kariškių, galėtų iš geosinchroninės orbitos stebėti iki 100 km/h greičiu važiuojančius raketų paleidimo įrenginius. Teleskopu gaunamo vaizdo raiška viename vaizdo taške turėtų leisti fiksuoti Žemės paviršiuje esančius mažesnius nei 3 m ilgio objektus.
Dabar „Ball Aerospace“ laukia antroji projekto vykdymo fazė: bendrovės specialistai turi pagaminti ir išbandyti 5 m skersmens naujos kartos teleskopo prototipą. Trečiojo etapo metu į kosmosą bus iškeltas 10 m skersmens bandomasis teleskopas.
„Ball Aerospace“ parengta koncepcija remiasi iš lanksčios membranos pagamintais lengvais optikos masyvais, kuriuos būtų galima išskleisti kosmose. Pasak bendrovės atstovų, membraninės optikos naudojimas kosminiuose teleskopuose yra didelė naujovė.
Jei DARPA projektas bus sėkmingas, vieną dieną JAV kariškiai ir žvalgybos tarnybos galės į savo monitorius gauti realiuoju laiku transliuojamą videosrautą iš bet kurios juos dominančios planetos vietos, sakoma pranešime.