Jungtinės Valstijos kreipėsi su prašymu pradėti derybas dėl prieštaringai vertinamos priešraketinės gynybos sistemos įrengimo Čekijos teritorijoje, šeštadienį vykusioje spaudos konferencijoje paskelbė Čekijos ministras pirmininkas Mirekas Topolanekas.
"Vakar vėlai vakare mums buvo pranešta, kad jie norėtų pradėti derybas dėl galimybės mūsų šalyje įkurti gynybos nuo balistinių raketų sistemą. Kalbant konkrečiai, tai būtų radarų stotis", - sakė M.Topolanekas.
Oficialus Jungtinių Valstijų prašymas gautas praėjus vos kelioms minutėms po parlamente surengto lemtingo balsavimo dėl pasitikėjimo, kuriuo buvo pritarta M.Topolaneko vadovaujamai centro dešinės vyriausybei, remiančiai Čekijos dalyvavimą JAV gynybos sistemos veikloje. Tuo pačiu balsavimas užbaigė daugiau kaip septynis mėnesius besitęsusią politinę krizę.
Vašingtonas Europoje nori dislokuoti 10 raketų gaudytuvų ir radarą, kad sustiprintų savo galimybes apsiginti nuo balistinių raketų antskrydžių grėsmės iš Šiaurės Korėjos ar Irano.
Dairomasi į Čekiją arba Lenkiją - jos laikomos labiausiai tinkamomis prieštaringai vertinamai naujajai sistemai įkurdinti, tačiau gali būti, jog raketų bus dislokuota abiejose šalyse.
Šiam planui aršiai pasipriešino Rusija. Gynybos ministras Sergejus Ivanovas lapkritį pavadino jį "destabilizuojančiu" žingsniu, neliksiančiu be Rusijos atsako.
Pasak M.Topolaneko, derybos su JAV gali užtrukti "kelis mėnesius". Ministras pirmininkas pridūrė, kad priešraketinės gynybos sistemos įrengimas veikiausiai užtruktų iki 2011 metų.
"Mes suinteresuoti galimybe įrengti radarą savo teritorijoje, tai padidins Čekijos ir Europos saugumą", - teigė jis.
Premjeras pridūrė, kad Čekija kaip galima vieta įrengti tokį kompleksą pasirinkta įvertinant šalies indėlį į NATO, prie kurio ji prisijungė 2004 metais.