Prezidento pareiškimas buvo paskelbtas tuo metu, kai JAV Teisingumo departamentas nurodė prisijungsiantis prie Federalinio tyrimų biuro (FTB) vykdomo preliminaraus tyrimo, siekiant nustatyti, ar vyras, kaltinamas antradienį nušovęs tuos musulmonus Čapel Hilio mieste, pažeidė kokius nors federalinius įstatymus, tarp jų – dėl nusikaltimų iš neapykantos.
„Niekas Jungtinėse Amerikos Valstijose neturėtų tapti taikiniu dėl to, kokie jie yra, kaip atrodo arba ką garbina“, – sakoma B.Obamos pareiškime, kuriame taip pat reiškiama užuojauta aukų šeimoms.
Aukų šeimų nariai ragino B.Obamą paskatinti federalines institucijas ištirti, ar įtariamo žudiko – teisę studijuojančio 46 metų Craigo Stepheno Hickso (Kreigo Stiveno Hikso) – veiksmai buvo motyvuoti neapykantos aukoms dėl to, kad tie žmonės buvo musulmonai.
Odotologiją studijavęs 23 metų Deah Shaddy Barakat (Dėja Šadis Barakatas) ir jo 21 metų žmona Yusor Abu Salha (Jusor Abu Salha), kurie buvo neseniai susituokę, taip pat tos moters 19-metė sesuo Razan Mohammad Abu Salha (Razan Mohamad Abu Salha), Šiaurės Karolinos valstijos universiteto studentė, buvo nušauti gyvenamajame komplekse.
Tas incidentas įvyko už maždaug 3 km nuo Šiaurės Karolinos universiteto miestelio.
Ketvirtadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) kritikavo B.Obamą ir kitus JAV lyderius dėl jų tylos po to incidento, sulaukusio tarptautinio susidomėjusio. Kai kurie JAV musulmonai taip pat sakė esantys susirūpinę dėl savo saugumo.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) penktadienį gyrė tuos nužudytus musulmonus, kurie visi dalyvavo humanitarinės pagalbos projektuose. JT vadovas juos pateikė kaip puikų pasaulio piliečių pavyzdį ir sakė esantis giliai sujaudintas, kad tūkstančiai žmonių gedėjo dėl jų žūties.
Viena teisingumo departamento atstovė sakė, kad departamento Pilietinių teisių skyrius ir Šiaurės Karolinos valstijos Vidurio apylinkės federalinė prokuratūra dalyvaus FTB tyrime, apie kurį buvo paskelbta ketvirtadienio vakarą.
Vietos policija, vykdanti atskirą tyrimą, sakė, kad tą incidentą veikiausiai išprovokavo ginčas automobilių stovėjimo aikštelėje, bet pareigūnai nurodė taip pat tiriantys prielaidą, kad vienas iš to nusikaltimo motyvų galėjo būti religinė neapykanta.
Kaimynai pasakojo, kad C.S.Hicksas, kuris socialiniame tinkle „Facebook“ buvo paskelbęs prieš religiją nukreiptų žinučių ir nuotrauką, kurioje esą matomas jam priklausantis pistoletas, buvo žinomas tame gyvenamajame komplekse kaip ūmaus būdo vyras, greitai įširstantis dėl netvarkingai pastatytų automobilių ir triukšmo.
Nužudytų moterų tėvas Mohammadas Abu Salha (Mohamadas Abu Salha) sakė naujienų televizijai CNN, esą jo dukra Yusor teigė, kad C.S.Hickso elgesys jai kėlė nerimą. Mergina buvo susidūrusi su savo numanomu būsimuoju žudiku, kai persikėlė gyventi į kaimyninį gyvenamąjį kompleksą, kur gyveno jos naujasis vyras.
„Tėti, manau, jis nekenčia mūsų dėl to, kas esame“, – M.Abu Salha citavo savo dukros žodžius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.