B.Obama paskelbė pirmadienį susitiksiantis su generaline prokurore Loretta Lynch, grįžęs į darbą po metų pabaigos atostogų, kad „aptartų mūsų galimybes“ sumažinti žūvančių ir sužalojamų žmonių skaičių Amerikoje per incidentus, kai panaudojami šaunamieji ginklai.
Pradėdamas paskutiniuosius metus prezidento poste B.Obama apgailestavo, kad per ankstesnius septynerius jo vadovavimo metus buvo per menkai pažangos pastangose pažaboti šaunamųjų ginklų „epidemiją“, kasmet nusinešančią šalyje daugiau negu 30 tūkst. žmonių gyvybių. Daugiau negu pusė tų mirčių būna savižudybės.
„Mano naujametinis nusiteikimas – stumti į priekį mūsų nebaigtus reikalus kiek tik galėsiu, – sakė jis. – Tai ypač tinka vienam nebaigtam reikalui – tai yra, mūsų ginkluoto smurto epidemijai.“
Pradėjęs skaičiuoti paskutinius mėnesius iki kadencijos pabaigos ir neturintis didelių vilčių rasti bendrą kalbą su Kongresu itin ginčijamu šaunamųjų ginklų kontrolės klausumu B.Obama tikriausiai ryšis spręsti problemą prezidentiniais įsakais, vienašališkai nustatydamas kai kurias naujas priemones.
Jungtinių Valstijų visuomenė yra viena labiausiai ginkluotų pasaulyje: kaip rodo naujausia Kongreso tyrimų tarnybos ataskaita, šaunamųjų ginklų šalyje yra registruota daugiau negu gyventojų.
Savo Naujųjų metų kalboje prezidentas sakė ketinąs aptarti su L.Lynch priemones, kurios galėtų „sulaikyti saujelę neatsakingų, pavojingų (asmenų) nuo didelio masto žalos padarymo“.
Kaip praneša televizija CNN ir dienraštis „The New York Times“, citavę griežtesnės ginklų kontrolės šalininkus, susijusius su administracijos planais, B.Obama ketina dar iki savo metinio pranešimo sausio 12-ąją paskelbti įsakus, įpareigojančius kruopščiau tikrinti ginklus įsigyjančių asmenų praeitį.
Pranešimuose sakoma, kad prezidentas taip pat gali įvesti griežtesnes taisykles pranešimams apie pervežimo metu dingusius arba pavogtus ginklus, taip pat sugriežtinti licencijų išdavimo smulkiesiems ginklų pardavėjams tvarką.