Komentuodamas kai kurių politikų svarstymus apie galimą NATO bazių dislokavimą mūsų šalyje, JAV ambasadorius Lietuvoje Johnas A.Cloudas sako, kad tokios diskusijos nereikalingos. „Lietuvoje yra NATO bazė, tiksliau, kiekviena karinė bazė - Aljanso bazė“, - pabrėžia jis.
Vakar Alytuje viešėjęs JAV ambasadorius Lietuvoje ponas J.A.Cloudas apsilankė „Lietuvos žinių“ redakcijos biure ir davė išskirtinį interviu.
- Amerikos žmonės minėjo vieną skaudžiausių dramų šiuolaikinėje jos istorijoje. Nuo tragedijos praėjo jau keleri metai. Kuo svarbi rugsėjo 11-oji žvelgiant iš šių dienų perspektyvos. Kaip ji pakeitė amerikiečius ir ko išmokė?
- Pirmiausia pagalvojame, kur tada buvome ir kaip jautėmės supratę, kas atsitiko. Po to susimąstome, ką gero ir pažangaus pasiekėme nuo tos dienos. Supratome, kad privalome būti budrūs ir dėti daug pastangų užtikrinant šalies saugumą. Tuo pat metu turime būti atviri tarptautiniam bendradarbiavimui, dirbti su partneriais bei sąjungininkais. Vieni saugumo neužtikrinsime. Pasaulyje buvo ir daugiau teroristinių išpuolių, bet apie juos, ko gero, kalbama mažiau. Taigi išmokome daug dalykų.
Kalbėdamas apie Lietuvą noriu pabrėžti, kad abi šalys kartu imasi saugumo užtikrinimo priemonių, jos svarbios ekonominiam augimui.
- Pastarojo meto įvykiai rodo, kad pasaulyje netapo saugiau. Tarptautinio terorizmo grėsmė vis dar aktuali. Tačiau kur kas daugiau nerimo kelia konfliktai, kuriuos inicijuoja šalis, prisistatanti kaip taiki ir demokratiška tiek JAV, tiek ES partnerė. Kalbu apie Rusijos agresiją prieš Gruziją. Ką tai rodo?
- Reikėtų būti atsargiems ir nepervertinti padėties. Tai nėra šaltasis karas. Tačiau Rusijos atsakas buvo neproporcingas iššūkiui. Neteisėta invazija į Gruziją - pasauliui nepriimtinas žingsnis, ir su tuo taikstytis negalima. Tai, kad Rusija sulaužė susitarimą nutraukti ugnį, galima vertinti dvejopai. Ji privalėjo išvesti savo pajėgas. Kita vertus, pasaulis vis dar turi įrodinėti rusams, kad šie suprastų, jog demokratija ir taika naudingos Rusijai, o gretimos šalys siekia tik bendradarbiavimo su ja. Atrodo, šiuo metu Rusija pati save izoliavo. Tikimės, kad visi drauge padėsime Rusijai suprasti, kad jos vieta pasaulyje labai svarbi ir kad stiprybę galima pasiekti ne per agresiją.
- Lietuvos situacija, žinoma, kitokia nei Gruzijos. Priklausome NATO, kita vertus, esame Rusijos pašonėje. Dabar dažnai svarstoma apie Aljanso kolektyvinės gynybos galimybes, kažkokį kone mistinį Baltijos šalių gynybos planą. Ar galime būti tikri dėl savo saugumo ir koks vaidmuo čia tenka JAV?
- NATO sutarties penktasis straipsnis skelbia, kad vienos valstybės užpuolimas vertinamas kaip visų Aljanso narių užpuolimas. Tai visų NATO šalių atsakingas pareiškimas ir įsipareigojimas. Žinoma, Lietuva ribojasi su Rusija, tačiau Aljanse visada buvo tokių šalių ir NATO visada jas saugojo. Labai tvirtai pareiškiu, kad NATO atsako už valstybių saugumą. Europos valstybėse sąjungininkėse JAV turi pakankamai daug karinių išteklių, todėl gali efektyviai vykdyti savo įsipareigojimus. Esu ramus, nes JAV nuolat bendradarbiauja su Lietuvos kariuomene.
Praėjusį mėnesį į Klaipėdos uostą atplaukė JAV karinis laivas, vakar Niujorke įvyko kariuomenės vadų susirinkimas, per ateinančius tris mėnesius JAV pareigūnai perims oro policijos misiją. Tai tik keletas kasdienės veiklos pavyzdžių.
- Lietuvoje net užsimenama apie galimą NATO bazių dislokavimą. Prisimenant aistras, kilusias dėl priešraketinės gynybos skydo elementų Lenkijoje ir Čekijoje, tokia perspektyva atrodo labai abejotina. Ką Jūs šiuo klausimu manote?
- Pirmiausia svarbu prisiminti, kokios yra priešraketinės gynybos funkcijos ir tikslai - apsaugoti nuo raketų iš Artimųjų Rytų ir adekvačiai reaguoti. Tačiau tai visiškai nesusiję su Lietuva, ir jokių veiksmų negali būti imtasi.
Lietuvoje esama NATO bazės, tiksliau, kiekviena karinė bazė yra Aljanso bazė. Tikime, kad NATO sugeba ir sugebės taikyti 5 straipsnį, todėl minėta diskusija netikslinga ir nereikalinga. JAV, kaip NATO narė, vykdo savo įsipareigojimus Lietuvai bet kokioje situacijoje.
- Kolektyvinis saugumas - lazda dviem galais. Norint kažką gauti, reikia ir duoti. Ryškiausias Lietuvos indėlis - dalyvavimas taikdariškoje misijoje Afganistane. Ar išties jis toks reikšmingas ir reikalingas?
- Afganistane vienintelį kartą per 50-60 metų NATO prireikė pritaikyti 5 straipsnį. Todėl labai svarbu, kad Afganistane bendradarbiauja sąjungininkai. Taip pat norėčiau pabrėžti, kad per pastaruosius penkerius metus lietuvių kariai kartu su amerikiečiais dalyvavo daugelyje misijų visame pasaulyje - Bosnijoje, Kosove ir kitur. Lietuva pagrįstai gali didžiuotis savo kariais - Afganistane jie suteikė teigiamų pokyčių. Todėl didžiuojamės Lietuva kaip sąjungininke ir jos įdirbiu Aljanse, didžiuojamės galėdami vadinti jūsų šalį drauge.
- Ačiū už pokalbį.