Viename iš Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno laivų šiais metais bus sumontuotas pirmasis kovinis lazeris. Dar po 2 metų laivynas ruošiasi išbandyti pirmąjį laive įrengtą elektromagnetinį pabūklą, pranešė „Yahoo! News“.
Skelbiama, kad naujos kartos ginklų sistemos laivyne bus naudojamos ne tik dėl tam tikrų technologinių pranašumų: tokie ginklai, pasak ekspertų, kainuoja labai nedaug lyginant su raketomis ir valdomais artilerijos sviediniais. Be to, skirtingai nuo galinčios pasibaigti karo laivų amunicijos, lazeriais ir elektromagnetiniais pabūklais galima šaudyti be pertrūkio, sakoma pranešime.
Pasak laivyno atstovų, laivams skirtų kovinių lazerių technologija jau yra pakankamai „subrendusi“, kad tokį lazerinį pabūklą galėtų valdyti vos vienas žmogus. Skelbiama, kad kietojo kūno jūrinė lazerio sistema suprojektuota taip, kad galėtų būti naudojama vadinamųjų „asimetrinių grėsmių“ atvejais. Tokie jūriniai lazeriai gali būti naudojami prieš bepiločius aparatus, greitaeigius katerius ir nedidelės vandentalpos manevringus laivus, įskaitant torpedinius, raketinius ar pakrančių apsaugos katerius.
Elektromagnetiniai jūriniai pabūklai, kurie jau išbandyti sausumos poligone JAV, šaudo 6 - 7 kartus garso greitį viršijančiais sviediniais ir naudoja tik kinetinę sviedinių energiją. Tokiuose sviediniuose nėra sprogmenų užtaiso, tačiau jų kinetinės energijos pakanka, kad taikiniui būtų padaryta „triuškinama“ žala.
Kita vertus, pasak specialistų, naujos karos ginklai turi ir trūkumų: kovinių lazerių efektyvumas sumažėja lyjant, esant dulkėms ir turbulentiniams oro srautams. O elektromagnetiniai pabūklai reikalauja milžiniško kiekio elektros energijos. Kol kas tik vienas JAV karo laivyno „Zumwalt“ klasės laivas, kuris dar statomas laivų statykloje, turės pakankamai galingą energijos tiekimo sistemą, kurios reikalauja elektromagnetinis pabūklas. Šio laivo energetinė sistema gali generuoti iki 78 MW elektrinę galią: jos pakaktų vidutinio miesto poreikiams, sakoma pranešime.