Gynybiniai įstatymų projektai, ruošiami tiek Atstovų rūmuose, tiek ir Senate, reikalauja iš karių, kad šie pradėtų vidutinio nuotolio raketų, draudžiamų sutartimi, pasirašyta dar 1987-aisiais Ronaldo Reagano ir Michailo Gorbačiovo, gamybą.
„Šio žingsnio šalininkai tvirtina, kad jis yra būtinas, nes Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau pažeidė paktą. Jo oponentai baiminasi, kad tai padidins konfrontacijos riziką tuo metu, kuomet santykiai tarp dviejų šalių atšalo iki Šaltojo karo laikų“, – rašoma leidinyje.
Baltųjų rūmų administracinė valdyba (OMB) sukritikavo Atstovų rūmų įstatymų kūrėjus dėl tokios iniciatyvos, pažymėję, kad ji „pririša administraciją prie specifinės raketų sistemos, taip apribojant potencialias karinio atsako galimybes“.
Administracija „šiuo metu kuria integruotą diplomatinę, karinę ir ekonominę strategiją, kuri sukuria maksimalų spaudimą Rusijai“, teigiama anksčiau išplatintame OMB pranešime.
D. Trumpas sulaukė demokratų palaikymo
D. Trumpas šiuo atveju sulaukė netikėto demokratų palaikymo Kongrese, kurie sunerimo dėl potencialiai vėl kurstomų ginklavimosi varžybų. Įskaitant ir senatorių Patricką Lichy, kuris balsavo už raketų likvidavimo susitarimą 1988-aisiais.
„Dabar, kaip ir tuomet, branduolinės trumpojo ir vidutinio nuotolio raketos nėra sulaikymo faktorius, tačiau gali padidinti apsiskaičiavimų galimybę, kurie privestų prie neįsivaizduojamo“, – pažymėjo P. Lichy leidiniui „Politico“.
Teisės ekspertai taip pat sukritikavo šią teisėkūros iniciatyvą dėl Kongreso įgaliojimų viršijimų, tvirtindami, kad Senatas gali tik ratifikuoti susitarimus ir tik prezidentas gali vesti derybas dėl jų ar iš jų pasitraukti. Atstovų rūmai apskritai neatlieka jokios funkcijos pasirašant sutartis, aiškinama leidinyje.
Iniciatyva, kurią rengia Atstovų rūmai, yra siūloma įkurti antžeminių raketų programą, kuri yra draudžiama pagal 1988-aisiais pasirašytą susitarimą. Senatas greitu metu aptarinės analogišką siūlymą, kuriam prireiks išskirti 65 mln. dolerių, o taip pat nurodytų kariškiams grąžinti į ginkluotę vidutinio nuotolio raketas, kurias abi Šaltojo karo dalyvės išėmė iš naudojimo prieš tris dešimtmečius.
Respublikonai: tai raketų tobulinimas
Vienas iš šių siūlymų šalininkų, respublikonas Tomas Cottonas, kreipdamasis į Strateginių ir tarptautinių tyrimų centrą praėjusį mėnesį pareiškė, kad Kongreso veiksmai niekaip nepažeidžia galiojančių sutarčių.
„Pagal susitarimą mes negalime išbandyti, gaminti ar turėti ginkluotėje antžeminių vidutinio nuotolio raketų“, – pažymėjo jis. – Tačiau mes galima vykdyti kitų raketų tobulinimo tyrimus, neišskiriant ir jų skrydžio atstumo ar adaptacijos prie kitos aplinkos“.