• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuslopinti audros sukeltas bangas ir paversti vandens paviršių lygiu tarsi ežeras, regis, iki šiol pavyko tik Jėzui Kristui. Dabar tai siekia pakartoti Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

JAV karinis jūrų laivynas nori sukurti technologiją, kuri leistų išlyginti vandenyno paviršių priešais per audrą plaukiančius karo laivus ir taip padidinti jų greitį ir saugumą, skelbia „Wired“. Tokį iš pažiūros fantastinį tyrimų projektą vykdo Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) mokslininkai, iki šiol dalyvavę Pentagono finansuojamose „nematomumo“ – įvairaus dydžio fizinių objektų pavertimo nematomais – programose.

REKLAMA

Šie mokslininkai, iš pradžių ieškoję būdų, kaip karo laivus būtų galima paversti nematomais priešininkams, dabar mano radę atsakymą į klausimą, kaip būtų galima apsaugoti juos nuo audrų, sakoma pranešime. Tik šį sykį mokslininkai, užuot slėpę laivus nuo šviesos naudodami miražo efektus ir šviesos bangas lenkiančias metamedžiagas, stengiasi paslėpti juos nuo vandens. Naujosios technologijos paskirtis – sukurti jūrose ir vandenynuose lygaus vandens paviršiaus ruožus, kuriuose nebūtų bangų, nors tuo metu ir siaustų audra. Tokiuose ruožuose tarsi milžiniško gelbėjimosi rato viduryje galėtų ramiai ir saugiai plaukti kariniai laivai.

REKLAMA
REKLAMA

Bangų slopinimo sistemos schema (nuotr. Organizatorių)Bangų slopinimo sistemos schema (nuotr. Organizatorių)

Pranešama, kad Kalifornijos universitete Berklyje kuriama sistema, kuri leistų sustabdyti vertikalų bangų judėjimą, kuris supa laivus ir apsunkina jų judėjimą. Vanduo vandenyne paprastai yra pasiskirstęs į kelis sluoksnius. Viršutinis sluoksnis yra šiltesnis ir lengvesnis, apatinis  – šaltesnis ir tankesnis. Tarp šių sluoksnių vykstanti pulsacija sukuria paviršines bangas, kurioms įveikti laivui būtina papildoma energija. Amerikiečių mokslininkai mano, kad egzistuoja galimybė apsaugoti laivus nuo vandens siūbavimo slopinant paviršines bangas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikę kompiuterinio modeliavimo tyrimą jie imitavo procesą, kuris formuoja bangas palei vandenyno dugną ir laivo ar naftos platformos priekinę dalį. Energijos perdavimas iš vandenyno dugno ir aukščiau sukuria savotišką „bangų vektorių“, kuriam galima daryti poveikį.

REKLAMA

JAV fizikų skaičiavimai rodo, kad bangų vektorių veikiant  tarpfazinėmis (esančiomis tarp vandenyno sluoksnių) ir paviršinėmis bangomis galima nukreipti bangų svyravimo energiją po vandenyno paviršiumi ir išlyginti po laivu esantį vandens paviršių. Tiesa, mokslininkai nenurodo, kaip konkrečiai tai būtų įmanoma padaryti.

Šis iš pažiūros fantastiškas projektas yra nepaprastai sudėtingas dar ir dėl to, kad vandenyno paviršiumi ritasi skirtingu greičiu judančios bangos, o tai reiškia, kad kiekvienam konkrečiam vandenyno ar jūros plotui „nuraminti“ reikės skirtingo poveikio priemonių. Kita vertus, jei šią technologiją vis dėlto pavykų sukurti, jos galimybės būtų  labai įspūdingos: laivų judėjimas lygiu vandens paviršiumi būtų ne tik greitesnis , bet ir leistų sumažinti kilvaterio paliekamą pėdsaką, leidžiantį iš kosmoso lengviau aptikti plaukiančius karo laivus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų