• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pentagonas planuoja per artimiausius 30 metų pradėti naudoti dirbtinio intelekto sistemų valdomus bepiločius karinius lėktuvus, kurie galės savarankiškai priiminėti sprendimus dėl taikinių naikinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią galimybę suteiks itin našūs aviacijai skirti naujos kartos kompiuteriai ir pažangi programinė įranga, skelbia „Trust.org“. Šiuo metu įsakymą paleisti raketas į aptiktą taikinį perduoda nuotoliniu būdu JAV bepiločius orlaivius valdantys operatoriai.  Tačiau technologijų pažanga yra tokia sparti, kad svarstymai apie robotų priimamų sprendimų žudyti ar ne žmones etiškumą gali likti naujų ginklų kūrimo šalikelėje, sakoma pranešime.

REKLAMA

Sausio 26 dieną Pentagonas pranešė ketinantis įsigyti 100 000 bepiločių orlaivių, gerai užsirekomendavusių kovinėse operacijose Afganistane. Iki šiol tokie bepiločiai lėktuvai buvo valdomi nuotoliniu būdu, tačiau JAV karinių oro pajėgų parengtame pranešime apie bepiločių lėktuvų raidą iki 2047 metų sakoma, jog ateityje operatorius ketinama pakeisti dirbtinio intelekto sistemomis, taip išvengiant vadinamojo „žmogiškojo veiksnio“ rizikos.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokios sistemos galės priiminėti kovinius sprendimus ir veikti jurisdikcijos ribose išvengiant žmogiškojo faktoriaus“, – sakoma pranešime. Tiesa, kovinėms operacijoms vadovaujantys kariškiai dirbtinio intelekto sistemų bus informuojami apie savarankiškai priimamus sprendimus, todėl žmonės prireikus galės atšaukti robotų parengtas atakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu 31 proc. visų Amerikos kovinių lėktuvų sudaro bepiločiai orlaiviai (UAV). JAV Kongreso tyrimų biuro (Congressional Research Service) parengtoje ataskaitoje teigiama, kad 2005 m. lėktuvai – robotai sudarė vos 5 proc. viso JAV karinių oro pajėgų orlaivių parko. Dabar JAV karinėse oro pajėgose yra 7 494 nepilotuojami orlaiviai ir 10 767 pilotuojamų.

REKLAMA

Tiesa, iš 7 494 bepiločių lėktuvų 5 346 yra nedideli „Raven“ tipo orlaiviai, tačiau juos keičia didesni ir galingesni autonominiai aparatai, o UAV techninės galimybės smarkiai plečiamos. Dabar nepilotuojami lėktuvai gali ne tik vykdyti žvalgybos ir stebėjimo užduotis, bet ir tiesiogiai dalyvauti kovinėse operacijose atakuodami taikinius „oras – žemė“ ar „oras – oras“ tipo raketomis.

Antai 161 UAV „Predator“ ir dar galingesni „MQ-9 Reaper“ iš esmės vykdo pagrindines kovines JAV operacijas Irake, Afganistane, Pakistane, Jemene ir kitose šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų