• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien 17 val. Lietuvos laiku iš JAV karinių oro pajėgų Vandenbergo bazės Kalifornijoje pakilusi raketa nešėja „Minotaur IV Lite“ į kosmosą iškels eksperimentinį hipergarsinį aparatą „Falcon HTV-2“.

REKLAMA
REKLAMA

Šis nepilotuojamas lėktuvas bandomojo skrydžio metu vėl sugrįš į Žemės atmosferą, ims leistis, po to vėl ims kilti ir daugiau nei 20 kartų už garsą didesniu greičiu pralėks stratosfera maždaug 6 000 kilometrų, kol skrydžio pabaigoje nukris į Ramųjį vandenyną Kwajaleino atolo rajone, pranešė JAV gynybos departamento Priešakinių gynybos tyrimų agentūra (DARPA). Šiame atole esančiame Reagano poligone JAV Karinės oro pajėgos bando tarpžemyninių balistinių raketų kovines galvutes.

REKLAMA

Pasak agentūros atstovų, jei viskas klosis sėkmingai, bandomasis „Falcon HTV-2" (Hypersonic Technology Vehicle-2) skrydis turėtų trukti apie 30 minučių. Eksperimentinis aparatas skrydžio metu turėtų pasiekti beveik 21 000 km/h greitį. Tai reiškia, kad iš Los Andželo į Niujorką jis galėtų atskristi mažiau nei per 12 minučių.

REKLAMA
REKLAMA

Tai jau antrasis JAV eksperimentinio hipergarsinio lėktuvo „Falcon HTV-2" prototipo skrydis. Pirmasis, įvykęs 2010 m. balandžio 20 d., baigėsi nesėkmingai: praėjus 9 minutėms nuo starto valdymo centras prarado ryšį su virš Ramiojo vandenyno skridusiu aparatu. Pagal planą HTV-2  prototipas be variklio iš Vandenbergo bazės turėjo būti iškeltas suborbitine trajektorija skriesiančios raketos nešėjos „Minotaur IV Lite“. Atsiskyręs nuo paskutinės jos pakopos, HTV-2 atmosfera turėjo nusklęsti į numatytą vietą netoli Maršalo salų Ramiajame vandenyne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abu šie bandymai yra Pentagono vykdomos vadinamojo hipergarsinio ginklo prototipo kūrimo programos dalis. DARPA siekia sukurti raketa nešėja „Minotaur IV Lite“ pagreitintą lėktuvą arba sparnuotąją raketą, kuri gali greičiau nei per 2 valandas perskristi Ramųjį vandenyną.

REKLAMA

Hipergarsinis ginklas kuriamas pagal Pentagono „Prompt Global Strike“ programą, kurios tikslas – sukurti technines priemones, galinčias operatyviai (mažiau nei per valandą) sunaikinti Amerikos priešų strateginės reikšmės taikinius bet kurioje Žemės vietoje naudojant konvencinius užtaisus. Iš pradžių planuota tam naudoti tarpžemynines balistines raketas, kurių branduoliniai užtaisai būtų pakeisti konvenciniais sprogmenimis, arba hipergarsinę sparnuotoją raketą „X-51“, leidžiamą iš bombonešių B-52. Tačiau pirmojo varianto buvo atsisakyta šių metų pradžioje, baiminantis, kad Rusijos ir Kinijos išankstinio perspėjimo palydovai  tarpžemyninę balistinę raketą su konvenciniu užtaisu gali palaikyti branduoline ataka. Hipergarsinės raketos „X-51" bandymas, įvykęs šių metų birželį, buvo nesėkmingas.

REKLAMA

DARPA daug vilčių sieja su trečiąja „Prompt Global Strike“ alternatyva – „Falcon HTV-2“ hipergarsiniu aparatu. Pasak agentūros atstovų, pirmojo tokio aparato bandymas 2010 m. buvo nesėkmingas dėl aerodinaminio nestabilumo, tačiau po nesėkmės buvo padaryta visa eilė konstrukcinių „Falcon HTV-2“ pakeitimų:  po papildomų bandymų aerodinaminiame vamzdyje buvo pakeistas aparato svorio centras ir  sumažintas jo atakos kampas. DARPA pabrėžia, kad jau pirmojo „Falcon HTV-2“ skrydžio metu buvo daug pasiekta, pavyzdžiui, per 19 sekundžių pavyko skrydžio greitį sumažinti nuo 22 iki 17 machų,  lėkdamas 5,8 km/s greičiu „Falcon HTV-2" gerai priiminėjo GPS duomenis, puikiai veikė ryšio ir nuotolinio valdymo sistemos. Nesėkmė jį ištiko dėl to, kad koreguojant skrydžio trajektoriją jis dėl aerodinaminio nestabilumo staiga tapo nevaldomas.

Šiame vaizdo siužete pristatoma „Falcon HTV-2" trajektorijos koregavimo galimybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų