• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Valstijų ir Kinijos diplomatijos vadovai šeštadienį išreiškė atsargią viltį, kad abiejų šalių santykiai pagerės ir įtampa netaps nevaldoma, surengę retas derybas Indonezijos Balio saloje.

Jungtinių Valstijų ir Kinijos diplomatijos vadovai šeštadienį išreiškė atsargią viltį, kad abiejų šalių santykiai pagerės ir įtampa netaps nevaldoma, surengę retas derybas Indonezijos Balio saloje.

REKLAMA

Nė viena pusė nepaskelbė kokių nors didelių proveržių po JAV valstybės sekretoriaus Anthony Blinkeno ir Kinijos užsienio reikalų ministro Wang Yi susitikimo, bet abiejų šalių pareiškimai buvo santūraus tono ir atrodė orientuoti į tarpusavio sąveiką, Vakarams sutelkus dėmesį į Rusijos karinę invaziją Ukrainoje.

„Esant tokiems sudėtingiems ir svarbiems ryšiams, kaip tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos, yra daug apie ką kalbėti“, – A. Blinkenas sakė pradedamas diskusiją viename viešbutyje Balio saloje, kur abu diplomatai ankstesnę dieną dalyvavo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) ministrų susitikime.

Deryboms pasibaigus A. Blinkenas sakė, kad pokalbis buvo „konstruktyvus“, bet išreiškė susirūpinimą dėl išliekančių problemų, pavyzdžiui, susijusių su Taivanu. Jungtinės Valstijos nerimauja dėl Kinijos didinamo spaudimo autonominei demokratinei salai, kurią ji laiko savo teritorijos dalimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Nors mūsų santykiai sudėtingi, galiu su tam tikru pasitikėjimu sakyti, jog mūsų delegacijoms šiandienos diskusijos buvo naudingos, atviros ir konstruktyvios“, – po penkias valandas trukusio pokalbio su Wang Yi sakė A. Blinkenas.

REKLAMA

„Ryšiai tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos yra labai svarbūs mūsų šalims, bet taip pat visam pasauliui. Esame įsipareigoję valdyti šiuos ryšius – šią konkurenciją – atsakingai“, – pridūrė valstybės sekretorius ir pažadėjo, kad diplomatiniai ryšio kanalai su Pekinu bus palikti atviri.

Kinijos diplomatijos vadovas savo ruožtu sakė, kad jo šalies prezidentas Xi Jinpingas tiki bendradarbiavimu ir „abipuse pagarba“ tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų ir kad joms reikalingi „normalūs santykiai“.

REKLAMA
REKLAMA

„Turime dirbti kartu, kad užtikrintume, jog šis ryšys toliau judės į priekį tinkama linkme“, – Wang Yi sakė prieš deryboms prasidedant.

JAV vyriausiasis pasiuntinys Rytų Azijai Danielis Kritenbrinkas anksčiau sakė, kad A. Blinkenas sieks sukurti „apsaugines užtvaras“ Vašingtono konkurencijai su Pekinu, ir darys „viską, kas įmanoma, stengdamasis užtikrinti, kad nepadarytume jokių klaidų, netyčia galinčių nuvesti į konfliktą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per susitikimą, apėmusį derybas ryte ir darbo pietus, taip pat buvo aptartas Vašingtono nepritarimas Pekino pozicijai daugeliu klausimų, įskaitant  žmogaus teisių padėtį ir Taivano statusą.

„Išreiškiau Jungtinių Valstijų gilų susirūpinimą dėl Pekino vis labiau provokuojamos retorikos ir veiksmų Taivano atžvilgiu, taip pat gyvybinę būtinybę išlaikyti taiką ir stabilumą abipus Taivano sąsiaurio“, – sakė A. Blinkenas.

REKLAMA

Jis taip pat kalbėjo apie padėtį Ukrainoje, spaudė Wang Yi dėl Pekino nebylios paramos Maskvos karinei invazijai kaimyninėje šalyje ir ragino Kiniją atsiriboti nuo Rusijos.

„Tai iš tikrųjų momentas, kai visi turime pakilti, kaip vieną po kitos šalis girdėjome darant per G-20 [susitikimą], ir pasmerkti agresiją, pareikalauti, be kitų dalykų, kad Rusija suteiktų prieigą prie maisto produktų, įstrigusių Ukrainoje“, – sakė A. Blinkenas.

REKLAMA

JAV pareigūnai reiškė atsargų optimizmą dėl Kinijos pozicijos Ukrainos atžvilgiu. Jie smerkė Pekino žodinį palaikymą Rusijai, bet neįžvelgė ženklų, kad Kinija savo žodžius papildytų materialine parama.

Šis A. Blinkeno ir Wang Yi asmeninis susitikimas buvo pirmasis nuo spalio. Tikimasi, kad jis taps įžanga ateinančiomis savaitėmis planuojamoms surengti Xi Jinpingo ir JAV prezidento Joe Bideno virtualioms deryboms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per koronaviruso pandemiją abiejų šalių santykiai buvo smarkiai atšalę, bet nuo praeito mėnesio įvyko abiejų šalių gynybos, finansų ir nacionalinio saugumo vadovų, taip pat kariuomenių vadų pokalbiai.

Kinijos valstybinis dienraštis „Global Times“, dažnai kritikuojantis Jungtines Valstijas, rašė, kad besiplečianti diplomatija „pabrėžia abiejų pusių sutarimą vengti eskaluoti konfrontaciją“.

Visgi įtampa išlieka didelė, ypač Taivano klausimu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų