Doha yra viena iš J.Mattiso kelionės po šį regioną stotelių. Saudo Arabijoje, Egipte ir Izraelyje jau apsilankęs Pentagono vadovas sekmadienį vyks į Džibutį.
Katare J.Mattisas susitiko su emyru šeichu Tamimu bin Hamadu al Thani, be to, per jo trumpą vizitą buvo planuojamos derybos su šalies gynybos ministru Khaledu Al Attiya. Kataras siekia pagerinti savo santykius su JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija.
Per derybas buvo planuojama aptarti kovą su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS), Sirijos krizę bei Irano vaidmenį regione. J.Mattiso nuomone, jis yra „destabilizuojantis“.
Vašingtono ryšiai su Persijos įlankos valstybėmis pakriko valdant prezidentui Barackui Obamai, kurį lyderiai laikė pernelyg nenorinčiu kištis į Sirijos pilietinį karą ir pernelyg draugišku su Iranu.
J.Mattisas, kuris vadovavo pajėgoms per invaziją į Iraką 2003 metais, penktadienį Izraelyje sakė, jog negali būti „jokių abejonių“, kad Sirija išlaikė kai kuriuos cheminius ginklus, ir perspėjo prezidento Basharo al Assado režimą jų nenaudoti.
Kataras – nedidelė, bet strategiškai svarbi Persijos įlankos valstybė – regiono politikoje vaidina svarbų vaidmenį. Šalyje yra įkurta al Udeido oro pajėgų bazė, kurioje dislokuota apie 10 tūkst. amerikiečių karių.
Ištikimas Sirijos sukilėlių remėjas Kataras taip pat buvo vienas pagrindinių derybininkų dėl neseniai sudaryto susitarimo evakuoti tūkstančius sirų iš apsiaustų miestų.
B.al Assado sąjungininkas Iranas savo ruožtu irgi suvaidino savrbų vaidmenį dėl šios evakuacijos sutarties, kurioje, pasak šaltinių iš Bagdado, buvo minimas ir 2015 metais pietų Irake per medžioklę pagrobtų Kataro piliečių paleidimas.
Vašingtonas anksčiau kaltino Dohą nepakankamai stengiantis kovoti su tokiomis ekstremistinėmis organizacijomis kaip IS. Kataras savo ruožtu tokius kaltinimus neigė.
JAV ir Katarą sieja artimi ekonominiai ryšiai, o spalį avialinijos „Qatar Airways“ paskelbė, kad už 18,6 mlrd. dolerių (17,3 mlrd eurų) įsigijo iki 100 amerikietiškų lėktuvų „Boeing“.