Per artimiausius 2 metus Jungtinių Valstijų ginkluotę papildys tarpžemyninės balistinės raketos su nebranduolinėmis galvutėmis, pranešė savaitraštis „Newsweek“.
Leidinio žiniomis, Pentagonas vykdo šių „geriausiu nauju JAV ginklu“ vadinamų nebranduolinių raketų kūrimo programą. Naujos tarpžemyninės raketos su konvenciniais užtaisais galėtų palengvinti prezidento B. Obamos pastangas sumažinti JAV branduolinį arsenalą, kuris kovoje su teroristais yra praktiškai bevertis.
Tarpžemyninės balistinės raketos „Trident II“ paleidimas. „Wikipedia“ nuotr.
Šiemet į atsargą išėjęs JAV karinių oro pajėgų vyriausiasis technologijų plėtros pareigūnas Markas Lewisas „Newsweek“ sakė, kad Pentagonas su nebranduolinėmis balistinėmis raketomis sieja dideles viltis. Šios tarpžemyninės raketos, kurių galvutėse bus naudojamos įprastinės sprogstamosios medžiagos, galės pasiekti bet kurį planetos tašką maždaug per vieną valandą. Kadangi naujosios tarpžemyninės raketos į taikinį lėks kosmosu, jų nesugebės užfiksuoti daugumos valstybių radiolokacinės oro erdvės apsaugos sistemos.
Nebranduolinės tarpžemyninės raketos JAV buvo pradėtos kurti 2006 m. Toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad branduolinių ginklų panaudojimo galimybė yra ribota, o sparnuotosios raketos ir bombonešiai yra per lėti, be to, jiems kelia pavojų priešlėktuvinės gynybos sistemos.
Nebranduolinių balistinių raketų programos kritikai tvirtina, kad jų naudojimas padidins atsitiktinio branduolinio karo tikimybę – užsienio valstybių kosminės ankstyvojo perspėjimo sistemos ir priešlėktuvinės gynybos daliniai gali klaidingai palaikyti nebranduolines JAV raketas balistinėmis raketomis su atominėmis galvutėmis.