• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarp branduolio fizikos specialistų pasklido gandas, kad JAV nacionalinės Fermi laboratorijos priešpriešinių srautų greitintuve „Tevatron“ atrasta „dieviškoji dalelė“ – Higgso bozonas.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai savo interneto dienoraštyje pranešė Padujos universiteto (Italija) fizikos profesorius Tommaso Dorigo, skelbia „Telegraph.co.uk“. Pasak mokslininko, tarp branduolinės fizikos specialistų pasklido gandas, jog egzistuoja „labai didelė tikimybė“, jog, vykdant eksperimentus „Tevatron“ greitintuve, amerikiečiams mokslininkams pavyko aptikti Higgso bozoną.

REKLAMA

„Tevatron“ protonų ir antiprotonų priešpriešinių srautų greitintuvas JAV Fermi nacionalinėje laboratorijoje yra antrasis pagal galingumą pasaulyje. Jis nusileidžia tik Europos branduolinių tyrimų centre (CERN) veikiančiam Didžiajam hadronų priešpriešinių srautų greitintuvui (LHC). Tarp pačių didžiausių LHC tyrimų tikslų yra ir „dieviškosios dalelės“ paieškos.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad po to, kai LHC „įsibėgės“ ir pradės vykdyti visą numatytą eksperimentų programą, „Tevatron“ greitintuvas nebebus naudojamas.

Pasak „Telegraph.co.uk“, jei patikėtume tarp branduolinės fizikos specialistų pasklidusia nepatvirtinta žinia, apie kurią profesorius Tommaso Dorigo kalba itin atsargiai, „Tevatron“ eksperimentų rezultatai atitiko vadinamąją „trijų sigma taisyklę“, teigiančią, kad jei atsitiktinis dydis pasiskirstęs pagal normalųjį dėsnį, tai jo galimos reikšmės nuo vidurkio nutolsta ne toliau kaip per 3 standartinius nuokrypius (3 sigmas). O tai reiškia, jog egzistuoja 99,7 proc. tikimybė, kad pavyko užregistruoti Higgso bozoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas šis pranešimas oficialiai nepatvirtintas ir vertintinas tik kaip gandas, pabrėžia leidinys. Profesorius T. Dorigo tvirtina apie šį tariamą įvykį Fermi „Tevatron“ greitintuve išgirdęs iš dviejų, tikėtina, nesusijusių šaltinių. Jų teigimu, su „Tevatron“ dirbusių fizikų grupė ruošiasi pateikti „tam tikrus“ įrodymus apie greitintuve gautą „silpną Higgso bozono signalą“.

REKLAMA

„Kai kurie kalba apie trijų sigmų efektą, kiti yra atsargesni, tačiau mini netikėtą rezultatą“, - teigia italų fizikas.

Nors pasaulio žiniasklaidos dėmesys yra sutelktas į LHC greitintuvą, jau 27 metus veikiantis „Tevatron“ greitintuvas „patyliukais“ vykdė „dieviškosios dalelės“ paieškas, rašo „Telegraph.co.uk“. Jame buvo atrastas kvarkas ir užregistruoti keturi barionai – sunkiosios elementariosios dalelės. Nors iki šiol JAV fizikams nebuvo pavykę atrasti Higgso bozono, jie „susiaurino“ paiešką, sumažinę masės intervalą, kuriame tikimasi pasiekti rezultatą.

REKLAMA

Pernai Fermi laboratorijos fizikai pranešė, jog mano turintys sukaupę pakankamai duomenų, kad 2010-ųjų pradžioje patvirtintų arba paneigtų Higgso bozono egzistavimą. Jie taip tvirtino, jog egzistuoja 50:50 tikimybė, jog „dieviškoji dalelė“ bus atrasta iki 2010 m. pabaigos.

Tikimasi, kad apie galimą „Tevatron“ greitintuvo programos mokslininkų pasiekimą, jei apie jį pasklidę gandai yra tikri, gali būti pranešta liepos 22 dieną Paryžiuje prasidėsiančioje Tarptautinėje didelės energijos dalelių fizikos konferencijoje (ICHEP) , teigiama pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak britų dienraščio „Times“, 1964 metais pasiūlęs Higgso bozono egzistavimo hipotezę, britų profesorius Peteris Higgsas grakščiai išsprendė vieną sunkiausių uždavinių standartinio modelio dalelių fizikoje. Jis paaiškino, kaip materija įgyja masę ir kartu galimybę formuoti žvaigždes, planetas ir žmones. Higgsas iškėlė hipotezę, kad Visata yra persmelkta nematomo bozonų lauko. Tai dalelės, turinčios tik masę, ir beveik nieko daugiau.

REKLAMA

Kai elementariosios dalelės juda šiuo lauku, bozonai prie kai kurių iš jų „prilimpa“, padidindami dalelių masę, o kai kurioms leidžia judėti toliau „neapsunkintoms“. Fotonai – masės neturinčios šviesos dalelės – apskritai nejaučia Higgso lauko poveikio.

Edinburgo universiteto profesoriaus Higgso pasiūlyta paslaptingojo bozono hipotezė fizikoje tapo tokia svarbi, kad ši dalelė dažnai vadinama „dieviškąja“. Daugiau nei 40 metų vykdomiems tyrimams išleidę milijardus svarų, mokslininkai vis dar neįrodė, kad bozonai egzistuoja. Tačiau profesorius Higgsas įsitikinęs, kad jo paieškos netrukus baigsis sėkmingai, rašo „Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų