Svarbiausias JAV erdvėlaivio "Columbia" skrydžio tikslas buvo Irako teritorijos žvalgyba, mano Rusijos karinis ekspertas, pageidavęs neskelbti savo pavardės. "Amerikos erdvėlaivis atliko slaptą misiją, kurios svarbiausias tikslas buvo papildomai žvalgyti Irako teritoriją artėjant galimai karinei operacijai prieš šią šalį", - penktadienį jis sakė interviu agentūrai "Interfax".
Pasak jo, papildoma žvalgyba buvo būtina numatant jūros bazavimo sparnuotųjų raketų "Tomahawk" skrydžio užduotis. "Tai būtina raketos korekcijos vietoms ir jų koordinatėms nustatyti", - sakė ekspertas.
Jis paaiškino, kad "sparnuotosios raketos skrydžio užduotis sąlygiškai primena fotojuostą, kuri sutikrina ore realų vietovės reljefą su duomenimis, nustatytais raketai iki jos starto".
Jeigu šie duomenys nesutampa su realiais, raketa gali nukrypti nuo kurso, pakeisti trajektoriją ir nepataikyti į taikinį.
Ekspertas taip pat pareiškė, jog siekiant tiksliau pakoreguoti duomenis vietovėje, ir buvo į "Columbia" įgulą įtrauktas Izraelio astronautas Ilanas Ramonas, buvęs šios šalies karinių oro pajėgų lakūnas, turintis skrydžių virš šio regiono patirties.
Patvirtindamas savo versiją ekspertas pareiškė, jog erdvėlaivyje "Columbia" nebuvo įrengtas susijungimo su Tarptautine kosmoso stotimi mazgas, t. Y. iš pat pradžių nebuvo planuojamas jo susijungimas su stotimi.
Kosmose erdvėlaivis buvo 16 parų, nors pastaraisiais metais daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai kosmose būdavo 5-6 dienas ir skrisdavo tik nugabenti krovinių bei įgulos į TKS.
Ilgą buvimą kosmose ekspertas aiškino būtinybe išsamiai rinkti informaciją. "Be abejo, amerikiečiai turi žvalgybos kosminių palydovų informacijai rinkti, bet jie dirba stacionarinėse orbitose, o erdvėlaivis gali jas keisti, jeigu tai būtina, tai yra jeigu randama dominančių dalykų", - sakė jis.
Išvadą apie erdvėlaivio skrydžio žvalgybos tikslus netiesiogiai patvirtina ir "trumpas", pasak eksperto, Colino Powello (Kolino Pauelo) pranešimas JT Saugumo Taryboje vasario 5 dieną.
"Jie (amerikiečiai) laukė naujų žvalgybos duomenų iš erdvėlaivio "Columbia" ir jų nesulaukė", - sakė ekspertas.
Dar vienu šios versijos patvirtinimu jis nurodė nepaprastai griežtas poveikio priemones tiems, kurie surado ir nuslėpė susprogusio erdvėlaivio nuolaužas (10 metų kalėjimo).
"Tarp nukritusių mazgų ir agregatų galėjo būti itin slaptos žvalgybos aparatūra, apie kurią būtų plačiau sužinota. O tai jau valstybės paslapties paskelbimas", - sakė karinis ekspertas.
Kaip ketvirtadienį (02.06) pranešė Amerikos laikraštis "Houston Chronicle", šimtai specialiųjų tarnybų agentų, policininkų ir savanorių buvo pasiųsti ieškoti itin slapto aparato, buvusio erdvėlaivyje "Columbia".
Jie apieško mišką netoli Bronsono gyvenvietės ties Teksaso ir Luizianos valstijų riba. Operacijos dalyviai gavo šio aparato nuotrauką, ant aparato matyti užrašas "Slapta vyriausybės nuosavybė". Laikraščio duomenimis, turimas omenyje prietaisas, per kurį iš žemės buvo gaunama šifruota informacija.
Amerikos daugkartinio naudojimo erdvėlaivis "Columbia" susprogo vasario 1 dieną 63 tūkst. metrų aukštyje virš Teksaso, likus 16 min. iki numatyto nutūpimo Kanaveralo kyšulyje Floridos valstijoje.
Erdvėlaivyje buvo šeši Amerikos astronautai: Rickas Dauglasas Husbandas (Rikas Daglasas Hasbands), Williamas McCoolas (Viljamas Makulas), Michaelas Andersonas (Maiklas Andersonas), Davidas Brownas (Deividas Braunas), Laurel Clark (Lorel Klark), Kalpana Chawla (Kalpana Čaula) ir pirmasis Izraelio astronautas I.Ramonas.
"Interfax"-BNS