Išnaudoti vietos inovacijas, išskirti pranašumus bei tinkamai juos pateikti – tokias išeitis su užsienio investicijų iššūkiais susiduriantiems mažesniems miestams siūlo JAV strateginio planavimo ekspertas Noahas Rafordas.
Prisistatote kaip scenarijų planuotojas ir strategas. Papasakokite plačiau apie savo darbą ir su kokiais iššūkiais susiduriate?
Mano darbas – padėti organizacijoms ir vyriausybėms galvoti apie ateitį. Šiuo metu dirbu Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) vyriausybei – padedu veikti padaliniui, ieškančiam ilgalaikių galimybių bei vertinančiam potencialius pavojus. Tai – daug suinteresuotų šalių apimančios problemos, įtraukiančios įvairius žmones.
Regione bei daugelyje modernių pasaulio valstybių didžiausias mūsų iššūkis – tai, kaip suvaldyti problemų kompleksiškumą ir požiūrių įvairovę. Pavyzdžiui, kalbant apie klimato kaitą, energijos naudojimą ar santykius tarp vyriausybės ir privataus sektoriaus. Visos šios problemos labai sudėtingos, gretai keičiasi ir įtraukia daug skirtingų nuomonių.
Taigi, padedu miestams ir vyriausybėms sukurti erdvę, kurioje šie klausimai galėtų būti efektyviai nagrinėjami.
Taip pat vadovaujate interneto svetainei „Futurescaper.com“. Kaip kilo idėja sukurti šią įmonę?
Didžioji dalis strateginio planavimo vykdoma remiantis interviu ir kūrybinėmis dirbtuvėmis. Taigi, susiduriama su logistiniu iššūkiu surinkti visus sprendimų priėmėjus ir ekspertus į vieną vietą. Internetas leidžia mums įtraukti daugiau žmonių, greičiau juos visus sukviesti ir efektyviau išnaudoti jų žinias.
Sukurti galutinį produktą nėra svarbiausia, bet leisti skirtingoms interesų grupėms susipažinti su pačiu procesu ir palyginti savo idėjas – taip. Taigi „Futurescaper.com“ padeda ne tik efektyviau išnaudoti turimus žmogiškuosius išteklius, bet ir suteikia galimybes mokytis ir tobulėti tinklalapiu besinaudojantiems asmenims.
Jūsų nuomone, kokį vaidmenį panašios įmonės atlieka pasaulio megapolių plėtrai?
Megapoliai susiduria su įvairiais socialiniais, ekonominiais ir infrastruktūriniais iššūkiais. Labai svarbu, kad jie turėtų efektyvių būdų į sudėtingų problemų sprendimą įtraukti skirtingas interesų grupes.
Net jei turite galios įgyvendinti svarbius pokyčius, geriausios idėjos gali kilti pačiose netikėčiausiose vietose. Bendradarbiaudamos vyriausybės ir kompanijos gali daug pasiekti.
Priemonės, leidžiančių efektyviai įtraukti dideles grupes į problemų sprendimą, bus esminis megapolių plėtros veiksnys ateinančius 20–30 metų.
Kokią įtaką blogi strateginio planavimo sprendimai gali turėti miestų plėtrai?
Blogų praktikų pasitaiko dažnai, nes dideli infrastruktūros projektai paprastai įtraukia politinį aspektą ir priklauso nuo trumpalaikio politinio spaudimo bei laiko ribojimo.
Dauguma infrastruktūros projektų trunka 20–30 metų, tad reikia gerai apmąstyti, kaip laikui bėgant gali keistis situacija. Politikai, gavę reikiamą finansavimą ar sulaukę palankios galimybės, dažnai pernelyg skuba. Tokiais atvejais neretai susikerta interesai – kas bus geriausia tolimoje perspektyvoje ir kas tinkamiausiai atstovauja interesus dabar.
Tai – natūralus procesas, bet skubama įsipareigoti gerai neįsigilinus, kaip reikalai gali pakrypti ateityje.
Kokie iššūkiai gali laukti vykdant strateginį planavimą mažesniuose miestuose, tokiuose kaip Vilnius?
Mažesni miestai turi tam tikrą pranašumą už megapolius, nes jie gali lengviau įtraukti skirtingas interesų grupes. Jei turite strategiją, kurioje dėmesys skiriamas lankstumui, galėsite lengviau prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių.
Be to, galbūt esate labiau susipažinę su įvairiomis inovacijomis, kurios vyksta jūsų mieste. Galbūt turite nedidelį „startup’ą“ ar menininkų grupę, kuri vykdo išskirtinius projektus ir plėtoja įdomias idėjas. Geriau įsiklausius, visa tai gali tapti ateities augimo šaltiniu.
Taigi iš dalies XXI amžiuje mažesni miestai, ypač jų tinklai, yra įdomesnėje padėtyje nei megapoliai.
Bet neretai mažesni miestai susiduria su problema, kaip tinkamai prisistatyti užsienio investuotojams.
Kartais taip būna, bet, kita vertus, tai skatina jus būti kūrybingesnius. Jei negalite pritraukti tiesioginių užsienio investicijų, tuomet esate priversti remtis vietos inovacijomis, geriau suvokti savo konkurencinį pranašumą bei pristatyti stiprybes.
Be abejo, Vilnius niekada nekonkuruos su Londonu, Tokiju ar kitu megapoliu, bet tai nereiškia, kad neturite svarbių ir unikalių dalykų, kuriuos galite pasiūlyti pasauliui. Esate mažesni, todėl turite galimybę tirti ir kurti tai, kas yra unikalu Vilniui. Išskirkite tai, kuo miestas ir žmonės išskirtiniai, tuomet stenkitės tai išnaudoti.
Kaip ir daugeliu atveju gyvenime – sukurkite planą, o pinigai ateis savaime. Pirmiausia ieškokite laisvės ir autentiškumo, o išteklių rasite vėliau. Gyvenimas sudėtingas ir visuomet reikia kompromisų. Bet geriau siekti žvaigždžių ir nukristi ant debesų, nei niekada to nebandyti.
Balandžio 18 d. progreso konferencijoje „Login“ N. Rafordas skaitys pranešimą „Strateginis planavimas politikoje“.
Noah Rafordas
Dirba Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) ministro pirmininko patarėju Padėjo įsteigti ir išplėtoti pirmąjį JAE strateginio planavimo padalinį Įkūrė ir vadovauja Dubajuje bei Londone veikiančiai strateginio planavimo kompanijai „Futurescaper.com“ Dirbo strateginiu konsultantu konsultacinėje bendrovėje „Global Busines Network“ (GBN) Dėsto Londono ekonomikos mokykloje Masačusetso technologijų institute (MIT) įgijo filosofijos daktaro laipsnį