Ketvirtadienį Osle vyksiančioje NATO ir Rusijos derybose Jungtinės Valstijos dar kartą pamėgins sušvelninti Maskvos poziciją dėl planuojamo priešraketinės gynybos skydo Rytų Europoje, tačiau diplomatai nemano, kad Rusija gali artimiausiu metu pakeisti savo griežtą nusistatymą šiuo klausimu.
JAV valstybės sekretorės Condoleezzos Rice (Kondolizos Rais) ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimas įvyks praėjus trims dienoms po to, kai JAV gynybos sekretoriui Robertui Gatesui (Robertui Geitsui) per vizitą Maskvoje nepavyko įtikinti šios šalies pareigūnų, kad priešraketinis skydas nekelia Rusijai strateginės grėsmės.
"Dar anksti. Rusams reikia daugiau laiko įvertinti JAV pasiūlymą, kuris yra labai techninio pobūdžio", - sakė vienas NATO diplomatas, pageidavęs neskelbti pavardės.
JAV gynybos sekretorius tikėjosi sušvelninti Rusijos nepritarimą planuojamam priešraketinės gynybos sistemos komponentų dislokavimui Rytų Europoje, pasiūlęs Maskvai bendradarbiavimą, kuris apimtų pasikeitimą ankstyvo perspėjimo sistemų duomenimis ir bendrų pratybų rengimą.
Vašingtonas pakurstė Maskvos pyktį ir suerzino kai kurias sąjungininkes savo gynybiniais planais iki 2012 metų dislokuoti radarą Čekijoje ir dešimt raketų gaudytuvų kaimyninėje Lenkijoje. Tai leistų Jungtinėms Valstijoms apsisaugoti nuo tokių valstybių, kaip Šiaurės Korėja ir Iranas, galimų atakų.
Vašingtonui dar teks pridėti nemažai pastangų siekiant įtikinti Maskvą, kad ši sistema negali kelti grėsmės Maskvai. Tuo tarpu dėl jos sunerimusios NATO sąjungininkės, atrodo, liko patenkintos, kai buvo detaliai supažindintos su JAV planais.
Rusijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas pirmadienį po susitikimo su R.Gatesu sakė, kad Maskva šią sistemą laiko "rimtu destabilizuojančiu veiksniu". Tuo tarpu gynybos sekretorius kalbėjo apie pažangą derybose.
Antradienį S.Lavrovas žurnalistams pareiškė, kad Maskva nesuinteresuota dalyvauti projekte, dėl kurio, jos nuomone, jau viskas iš anksto nuspręsta Vašingtone.
"Išties nematome galimybių prisijungti. paprasčiausiai nesame tuo suinteresuoti, - sakė jis Liuksemburge. - Tai, ką mes matome Amerikos pateiktame pasiūlyme, yra kelios idėjos, nenumatančios bendros grėsmių analizės".
Diplomatai sakė, kad praėjusį ketvirtadienį NATO būstinėje pristatyti planai dėl priešraketinės gynybos skydo nesulaukė nepritarimo iš sąjungininkių, ypač Vokietijos, kuri anksčiau griežtai ragino Vašingtoną geriau informuoti kitas NATO nares ir Rusiją apie savo ketinimus.
Teoriškai ši sistema turėtų garantuoti beveik visų NATO priklausančių Europos valstybių apsaugą, tačiau analitikai pabrėžia, kad vis dar neatsakyta į svarbų klausimą, kam priklausytų galutinis žodis dėl skydo panaudojimo.
Dabar NATO sąjungininkės turi nuspręsti, ar jos pasirengusios skirti lėšų kurti mažesnius skydus, kurie galėtų būti integruoti į JAV priešraketinės gynybos sistemą ir užpildytų jos spragas.
Ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančiame susitikime NATO ministrai taip pat aptars taikos palaikymo misijas Kosove ir Afganistane ir susitiks su Ukrainos užsienio reikalų ministru Arsenijumi Jaceniuku, su kuriuo aptars Kijeve vykstančią politinę kovą dėl valdžios.