Bendras gynybos biudžetas 2017 biudžetiniams metams sudarys 583 mlrd. JAV dolerių, sakė A.Carteris. Jis bus nepalyginamai didesnis už bet kurios pasaulio valstybės gynybos biudžetą ir viršys bendras aštuonių stipriausių karinių galių pasaulyje išlaidas gynybai.
Naujajame gynybos biudžete numatyta skirti 3,4 mlrd. JAV dolerių – keturis kartus daugiau negu išleista pernai – priemonėms prieš „Rusijos agresiją“.
A.Carteris apibūdino Rusiją kaip augantį iššūkį Jungtinėms Valstijoms.
„Mes stojame į stiprią ir proporcingą poziciją, kad atgrasintume Rusiją, – sakė jis Ekonomikos klubo Vašingtone renginyje. – Neturėjome dėl to rūpesčių maždaug 25 metus, ir nors norėčiau, kad būtų kitaip, dabar mums tenka taip elgtis“.
„Mes stipriname savo padėtį Europoje, kad paremtume savo sąjungininkes NATO aljanse Rusijos agresijos akivaizdoje“, – pažymėjo A.Carteris.
„Tai finansuos daug ką. Bus daugiau rotuojamų JAV pajėgų Europoje, daugiau mokymų ir pratybų su mūsų sąjungininkais, daugiau iš anksto dislokuotos karo technikos, taip pat bus tobulinama jai jai palaikyti reikalinga infrastruktūra“, – sakė jis.
Gynybos sekretorius taip pat nurodė, kad JAV skirs 7,5 mlrd. JAV dolerių, 50 proc. daugiau, kovai su grupuote „Islamo valstybė“ finansuoti.
„Kadangi mes spartiname kampaniją, (Pentagonas) tai remsime mūsų biudžete iš viso 7,5 mlrd. dolerių 2017 metais, tai yra 50 procentų daugiau negu 2016-aisiais, – nurodė A.Carteris. – Tai svarbu, kai tvirtai laikomasi naujojo koalicijos karinės kampanijos plano“.
Jis pažymėjo kad per pusantrų metų JAV vadovaujamos antskrydžių kampanijos Irake ir Sirijoje išseko JAV bombų atsargos.
„Pastaruoju metu mes prieš ISIL panaudojome tiek daug GPS valdomų išmaniųjų bombų ir lazeriais valdomų raketų, kad baigia išsekti prieš teroristus daugiausia panaudojamų priemonių atsargos, – aiškino A.Carteris. – Taigi, mes 2017 metais investuosime 1,8 mlrd. JAV dolerių, kad įsigytume daugiau kaip 45 tūkstančius jų“.
Jis dar pažymėjo, kad Amerika ir toliau investuos į futuristines technologijas kaip, pavyzdžiui, bėgines patrankas (rail-gun), kurios gali paleisti skrieti sviedinį itin dideliu greičiu, taip pat į mikrodronų spiečius.
Daugiau pajėgų Lietuvoje
Viešai paskelbus Jungtinių Valstijų ketinimus keturis kartus didinti karinį biudžetą Europai, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad tai reikštų dar didesnį amerikiečių karių ir technikos dislokavimą Lietuvoje.
„Mes esame pasiruošę priimti papildomą kiekį karių ir iš anksto dislokuojamą karinę techniką ir į tuos dalykus investuojame patys“, - BNS antradienį sakė ministras.
„Kokie konkrečiai skaičiai Lietuvai atiteks, kol kas per anksti kalbėti, bet, matyt, kaip gynybos sekretorius ir minėjo, kad tikrai turėsime čia daugiau besitreniruojančių karių, dislokuojamos paliekamos technikos ir, kaip suprantu, ne tik technikos pratyboms, bet ir kovinės paskirties technikos“, - pridūrė J.Olekas.
Visgi, pasak jo, didžioji dalis JAV gynybos biudžeto Europoje atitektų senųjų amerikiečių bazių Europoje vystymui ir technikos dislokavimui.
Ministro teigimu, Jungtinių Valstijų karių buvimas Europoje yra „labai svarbus saugumui užtikrinti“ ir JAV taip įrodo, kad realiais veiksmais adaptuojasi prie pakitusios saugumo situacijos, kuri susidarė Rusijai aneksavus Krymo pusiasalį ir remiant separatistus Rytų Ukrainoje.
„Aš manau, kad tokie žingsniai tiesiog stabdo galimą agresorių nuo agresijos prieš NATO valstybes“, - sakė ministras.
JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris antradienį paskelbė, kad Jungtinių Valstijų gynybos biudžetas Europai kitais metais sieks 3,4 mlrd. JAV dolerių (3,1 mlrd. eurų). 2016 metų biudžete ši eilutė sudaro 789 mln. dolerių (725 mln. eurų).
Šiuo metu Jungtinės Valstijos kiekvienoje Baltijos šalyje dislokuoja po rotacinę kuopą karių ir kuopai skirtą sunkiąją karinę techniką.