Būsimiems vairuotojams privalomi pirmosios pagalbos kursai kartais gali atsipirkti šimteriopai. Tuo įsitikino viena vilniečių šeima, kurią nuo tragedijos išgelbėjo Klaipėdos rajono Veiviržėnų seniūnijos Šukaičių kaimo gyventojas Šarūnas Miknys.
Dirbtinį kvėpavimą skendusiam žmogui atlikęs šešiolikmetis savo poelgio nesureikšmina, tik sako daręs tai, kas buvo būtina. Tuo tarpu siaubingą šoką patyrę vilniečiai dėl išsaugotos vyro gyvybės vaikiną vadina stebukladariu ir sako skolingi būsiantys visą gyvenimą.
Norėjo atsidėkoti
Į Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redakciją atvykusi kretingiškė Janina papasakojo esanti įpareigota laikraštyje išspausdinti padėką Veiviržėnų seniūnijoje gyvenančiam Šarūnui Mikniui. Vaikinas prieš dvi savaites atlikęs dirbtinį kvėpavimą iš mirties gniaužtų ištraukė skendusį moters brolį, Vilniuje gyvenantį Julių Žilinską. Paauglio poelgis taip sujaudino vyro artimuosius, kad jie, anot moters, tebesvarsto, kaip tinkamai atsidėkoti.
Ši laimingai pasibaigusi istorija retai turi analogų, todėl „Bangos“ korespondentai pasisiūlė susitikti su pačiu herojumi. Vaikino mama Rita Miknienė apsidžiaugė išgirdusi apie vilniečių iniciatyvą ir tikino, kad sūnaus poelgis ją ne mažiau sujaudino.
Nepabijojo imtis iniciatyvos
R. Miknienė papasakojo, kad prieš porą savaičių kartu su sūnumi vyko švęsti giminaičio jubiliejaus. Ryte apie 30 žmonių kompanija šventę nusprendė pratęsti prie vieno Varėnos rajone esančio ežero. Linksmai nusiteikę žmonės nė neįtarė, kad maudynės vos nesibaigs tragiškai.
„Vaikai atkreipė dėmesį, kad vienas vyras ilgai neišneria ir ėmė šaukti pagalbos. Ištrauktas iš vandens jis neberodė gyvybės ženklų, kilo siaubinga panika. Nors kompanijoje buvo gal trys medikai, niekas nesiėmė teisingų veiksmų, tik purtė žmogų, daužė per nugarą. Tada pribėgo mano sūnus ir liepęs visiems trauktis pradėjo daryti dirbtinį kvėpavimą“, - nemalonias emocijas prisiminė R. Miknienė.
Moteris sakė neįsivaizduojanti, iš kur sūnus turėjo tiek drąsos, nes kiti prie ežero buvę žmonės tarsi pasimetė, bijojo liestis prie pamėlusio skenduolio.
Šarūnas prieš kurį laiką lankydamas A1 kategorijos (motorolerio) vairavimo kursus privalėjo išklausyti pirmosios pagalbos kursą. Atsakingai pareigą priėmęs vaikinas įsisavino teorines žinias, taip pat praktiškai treniravosi darydamas dirbtinį kvėpavimą specialiam manekenui.
Šešiolikmetis pasakojo, kad žmogų atgaivinti pasisekė iš trečio karto. Greitoji medicinos pagalba atskubėjo tik po to. „Felčerė negalėjo patikėti, kad Šarūnas tai padarė. Ji vis kartojo, kad tai ypatingas įvykis ir dar kelios minutės būtų buvusios lemtingos“, - prisiminė R. Miknienė.
Maudydamiesi prisijuokavo
„Pasitikėjau savo jėgomis, nes žinojau gaivinimo eigą, buvau bandęs tai daryti. Kažin, ar čia drąsa. Tik norėjosi padėti tam žmogui“, - didvyriškumo nesureikšmino Š. Miknys.
„Turbūt atsitiktinumas lėmė, kad sūnus vyko kartu su manimi. Jis iš pradžių spyriojosi, norėjo likti namie su draugais, bet aš įkalbėjau vykti kartu. Jei ne Šarūnas, šventė galėjo baigtis tragedija“, - įsitikinusi vaikino mama.
Vilnietė Nijolė Žilinskienė, kurios vyrą Julių išgelbėjo Šarūnas, apie įvykį „Bangai“ pasakojo su emocijomis. Anot jos, nuo tiltelio į ežerą šokinėję vyrai nusprendė pažaisti – ėmė į vandenį stumdyti visus ant jo stovinčiuosius. Nemokantis plaukti vyras prašė jo nestumti, nes būtent toji vandens atkarpa buvo gili. Tačiau „žaidėjai“ nepaklausė ir vilnietis atsidūrė vandenyje. Išsigandusį J. Žilinską dėl to ištiko mikroinsultas, jam sustojo širdis.
„Dabar tikiu, kad būna stebuklų. Jei ne Šarūnas, vargu ar kas nors kitas būtų puolęs gaivinti. Dauguma kažkada lankėme pirmosios pagalbos kursus, bet mūsų neišmokė elgtis taip, kad nebijotume gelbėti žmogaus“, - Š. Miknių gyrė vilnietė. Ji patikino, kad šeima Šarūnui neliks skolinga. „Gyvybė neturi kainos, tačiau mes esame sugalvoję staigmeną ir žadame ją, kaip atminimo dovaną, vyro gelbėtojui įteikti per mokslo metų pradžios šventę“, - atskleidė N. Žilinskienė.
Kursai rekomenduojami visiems
Vairavimo mokyklos „Kerulis ir partneriai“ mokiniams pirmosios pagalbos kursus vedanti Laima Grigaliūnienė sakė, kad tai pirmasis jos mokinys, apie kurio praktiškai pritaikytas žinias sužinojo. „Negaliu pasakyti, kiek kursus išklausiusių žmonių žinias panaudoja, tačiau apie tokius įvykius malonu išgirsti. Mano įsitikinimu, visi gyventojai turėtų lankyti pirmosios pagalbos kursus tam, kad ekstremaliose situacijose nepasimestų ir elgtųsi tinkamai. Yra paprasčiausių situacijų, kai žmogaus pagalba iki atvykstant medikams gali būti lemtinga“, - įsitikinusi L. Grigaliūnienė.
Pirmosios pagalbos kursų metu, kurie trunka nuo 6 iki 12 valandų, priklausomai nuo programos, suteikiama informacija pradedant elementariu užspringimu ir baigiant reanimavimu. „Kursai naudingi tiek būsimoms mamoms, tiek įvairių įmonių darbuotojams. Juos rengiančių įmonių apstu, reikia tik noro“, - ragino specialistė.
Jolanta VENSKUTĖ