Europos Sąjungos (ES) finansinė parama padeda jauniesiems ūkininkams kurti modernius ūkius. Vien šiemet 20 mln. litų paramos lėšų skirta beveik pusantro šimto jaunųjų ūkininkų.
Paramą jauniesiems ūkininkams ES teikia skatindama juos imtis žemės ūkio veiklos ir siekdama suteikti galimybes jiems, jų šeimos nariams bei kitiems ūkiuose dirbantiems asmenims užsitikrinti pakankamas pajamas ir tinkamą gyvenimo lygį. Parama yra skiriama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“.
Šiemet priemonės įgyvendinimui skirta 20 mln. litų. Paraiškas paramai gauti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Kontrolės departamento teritoriniams skyriams šiais metais pateikė daugiau kaip 700 jaunųjų ūkininkų. 142 paraiškos įvertintos teigiamai, o su 125 ūkininkais jau pasirašytos sutartys.
„Svarbu pabrėžti, kad beveik su visais jaunaisiais ūkininkais, atitinkančiais pirmumo prioriteto kriterijus, jau pasirašytos paramos sutartys. Labai džiaugiamės, kad vien šiemet ES paramos lėšomis galės pasinaudoti beveik pusantro šimto ūkininkauti pradėjusių Lietuvos žemdirbių, - apie paramos eigą pasakoja NMA Kontrolės departamento Metodikų rengimo ir mokymo skyriaus vedėjas Vladislovas Kiškis. – Šiuo metu ūkininkai jau išbando naująją įrangą, džiaugiasi modernėjančiu ūkiu, padidėjusiu darbo našumu ir kuria ambicingus ateities planus“.
Džiaugiasi moderniu traktoriumi
Vienas paramą gausiančių jaunųjų ūkininkų - 31 metų Virginijus Grėbliūnas iš Bilvyčių kaimo (Lazdijų r.). Jaunasis ūkininkas šiuo metu valdo daugiau kaip 50 ha žemės ir kuria pienininkystės ūkį: augina 16 karvių, 6 telyčias ir 7 veršelius. Pasinaudoti ES parama pagal KPP priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ vyras nusprendė šiemet, kai iš prekinės žemės ūkio gamybos pasitraukti pasiryžo jo tėvas. „Parašiau projektą, užpildžiau paraišką, bet, tiesą pasakius, nesitikėjau sulaukti teigiamo atsakymo, nes dėl paramos kreipėsi labai daug ūkininkų“, - pastebi V.Grėbliūnas.
Tačiau nerimas buvo nepagrįstas, nes jo paraišką NMA specialistai įvertino teigiamai. Neseniai naujasis ūkininkas su agentūra pasirašė sutartį dėl paramos skyrimo. Kieme jau stovi ir pirkinys - daugiau nei prieš mėnesį įsigytas naujas traktorius. Už jį vyras sumokėjo 138 tūkst. litų be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Beveik visą šią sumą jaunajam ūkininkui kompensuos ES.
Ambicingi ateities planai
ES parama patvirtinta ir 32 metų Egidijui Kleinaičiui iš Girininkų kaimo (Tauragės r.). Jaunas vyras ūkininkauti į tėviškę sugrįžo iš užsienio. „Nemažai metų dirbau Danijoje, vėliau Islandijoje, bet Lietuvoje tikrai geriau, - patriotiškai kalba tauragiškis. – Išvažiavau su mintimi sugrįžti. Norėjome užsidirbti pinigų, kad galėtumėme įsikurti: pasistatyti ir įsirengti namą, pradėti ūkininkauti“.
Vos prieš 5 mėnesius iš tėvo perėmęs ūkį, jaunasis ūkininkas išsyk kreipėsi į NMA Kontrolės departamento teritorinį skyrių su paraiška ES paramai gauti. „Pasidomėjau, ir nusprendžiau, kad tai puiki galimybė naujiems ūkininkams, todėl nusprendžiau dalyvauti“, - pasakoja E.Kleinaitis.
Jo paraiška buvo įvertinta teigiamai. „Pirksiu naują žemės ūkio techniką: kratytuvą, srutovežį ir šieno vartytuvą“, - džiaugiasi E.Kleinaitis. Nauja žemės ūkio technika tauragiškio kieme turėtų stovėti artimiausiomis dienomis. Šie pirkiniai jam atsieis 140 tūkst. litų be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Beveik visą šią sumą jaunajam ūkininkui kompensuos ES.
Parama – ne visiems
Ne visi, šiemet pateikę paraiškas paramai pagal KPP priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ gauti, sulauks paramos. Bendra pateiktose paraiškose prašoma paramos suma net kelis kartus viršijo šiais metais KPP priemonei skirtą sumą. Todėl vertinant paraiškas taikyti pirmumo vertinimo kriterijai, nustatyti KPP priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ įgyvendinimo taisyklėse. Parama skirta tik tiems pareiškėjams, kurių paraiškos patenkino pirmąjį pirmumo vertinimo kriterijų. Prioritetas buvo teikiamas paraiškoms, kai valda yra perimama ir/ar perregistruojama pagal KPP priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.
Egidijus Kleinaitis