Etnologas, profesorius Libertas Klimka naujienų portalui tv3.lt papasakojo apie šią ypatingą dieną bei atskleidė, kokių orų reikėtų tikėtis likusią vasarą.
Pasakė, kokia bus ateinanti vasara
Pasak etnologo, senovėje žmonės pastebėjo, kad nuo šios dienos prasideda lietingoji vasaros pusė. Buvo sakoma, kad jei šią dieną lis lietus, tuomet lis 7 dienas arba net 7 savaites. Jeigu šią dieną nelis – laukia sausra, derlius bus menkas, bulvės neužaugs. Tai nėra geras požymis.
Liaudiškus pastebėjimus patvirtina ir meteorologai. Jie sako, kad maždaug liepos pradžioje, virš Azorų salų, nuo saulės radiacijos susidaro galingas oro sūkurys. Labai priklauso nuo to, į kurią pusę oro sūkurys nukeliaus: į šiaurę ar į pietus.
Vienu atveju jis užtvers Atlanto ciklo kelią į mūsų kraštą, o kitu atveju – atidarys vartus ciklonams, o tada mūsų kraštui teks daugiau drėgmės. Tokia yra orų schema, kuri galiojo šimtmečius.
„Tačiau pastaraisiais metais, kaip žinia, yra daugiau papildomų faktorių, kurie keičia nusistovėjusias prognozes. Klimato šiltėjimas ir saulės aktyvumas dabar yra pasiekęs maksimumą. Vulkaniniai reiškiniai suaktyvėjo, tropikų vandenynų srovės šiemet taip pat yra ryškios. Visa tai sumavosi, todėl galima tikėtis nukrypimų į vieną ar į kitą pusę“, – aiškina L. Klimka.
Anot profesoriaus, ilgalaikės orų prognozės nėra labai patikimos. Kai kurie požymiai rodo, kad rugpjūčio mėnuo bus ramesnis, be kontrastų, kuriuos mes stebime dabar, kai viena diena nuo kitos skiriasi per 15 laipsnių.
Etnologas pasakoja, jog kaimo žmonės lietų atspėdavo trumpalaikiais periodais. Jie stebėdavo paukščių elgesį ar gandras murzinas, ar kregždės pažemiu skraido. Namuose taip pat būdavo daug požymių išduodavo lietų.
„Pavyzdžiui, blynai kepant svyla arba kopūstų statinėje vanduo pakyla, arba dalgis rūdžių dėmelėmis nuėjęs. Tai yra ateinančio lietaus požymiai. Trumpalaikiai spėjimai tikrai būdavo tikslūs ir patikimi, tačiau šiais laikais ilgalaikiai spėjimai nėra tikslūs.
Daug įvairių faktorių tai lemia, pavyzdžiui, karas Ukrainoje, nes ten naudojamos balistinės raketos, kurios drasko atmosferinius sluoksnius. Nuspėti ilgalaikės prognozės negali net profesionalūs meteorologai, kurie stebi oro masių judėjimus iš kosmoso – dažnai suklysta“, – teigia L. Klimka.
Šiandien – ypatinga diena
7 brolių miegančių diena yra legendinė. Tačiau kas yra tie 7 broliai? Etnologo teigimu, senų senovėje buvo pastebėta, kad būtent su saule kartu pateka ir Sietynas (ryškus padrikasis spiečius Tauro žvaigždyne – aut. past.), kurio šiaip nuo vasaros danguje nesimatė ir tik liepos 10 dieną Sietyną danguje galima įžiūrėti. Kai žmonių paklausi, kiek ten yra žvaigždžių – yra vieningas atsakymas: 7 ryškios žvaigždės.
„Sietyno stebėjimai kažkada padėdavo žmonėms rugius auginti, liepos 10 diena būdavo drėgnesnis periodas. Jo pradžia būdavo reikalinga rugio brandai, kad užaugtų pilnos varpos grūdų. Tai rodo mūsų senovės astronomijos reiškinių pažinimą ir panaudojimą ūkininkavimo praktikai.
Vėlesniais laikais buvo įpintos krikščioniškos legendos, susijusios su senovės Romos istorija. Pasakojama, kad imperatorius Decijus trečiame amžiuje buvo krikščionis, pasmerkęs bado mirčiai ir uždaręs visą būrį, 40 žmonių į uolą ir užrėmęs akmeniu. Po poros šimtų metų ta uola buvo atidaryta ir pasirodo, kad tie krikščionys Dievo valia buvo tik užmigę, o ne mirę kančiose.
Kita istorija pasakoja apie 6 brolius ir jų motiną Felicitą, kuri antrame amžiuje po Kristaus gyveno. Visi tie broliai buvo pirmieji krikščionys. Jie nesutiko atsisakyti Kristaus, todėl buvo pasmerkti mirti. Jie buvo žudomi vienas po kito, o motina turėjo stebėti egzekuciją.
Sakoma, kad moteris mirė 7 kartus. Tik akmeninė širdis galėjo išlaikyti tokią kančią, matant kildinamus sūnus“, – apie legendą papasakojo etnologas.