Dar pernai metų rudenį koronaviruso infekcija sunkiai persirgusi vilnietė Viktorija neslepia nusivylimo prekybos centrų neatsakingumu ir siekiu „daugiau užsidirbti, bet ne gelbėti žmonių gyvybes“.
„Kada mums nustojo rūpėti žmonių gyvybės? Ligoninės pildosi, vis kalbame apie prastėjančią situaciją šalyje. Valdžia kas mėnesį įveda vis griežtesnius ribojimus, o prekybos centrai lankytojams „mėto saldainius“, išpardavimais siekia į vieną vietą sugrūsti kuo daugiau žmonių. Nesuprantu, kodėl tai leidžiama ir dar tris dienas“, – naujienų portalui tv3.lt aiškino moteris, pridurdama, kad pati vykti į prekybos centrus savaitgalį neketina, nes bijo užsikrėsti virusine liga.
„Esu pilnai pasiskiepijusi, registruosiuosi ir trečiam skiepui, bet eiti į parduotuves tas dienas tikrai neisiu, nes užsikrėsti ten suteikiamos visos galimybės – kaukės dėvimos tik ant nosies, grūstys eilėse, o ir nemanau, kad personalas spės ir visus paviršius dezinfekuoti po kiekvieno pirkėjo“, – sakė Viktorija.
Išpardavimų savaitgalis pyktį kelia ir buvusiam sveikatos apsaugos ministrui, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariui Aurelijui Verygai.
Jo teigimu, vietose, kur galimybių pasas riboja patekimus, verslininkai jau dabar skundžiasi, kad sunku išgyventi: „Žinote, toks keistas vaizdas – vieniems yra apribojimai, kiti daro išpardavimus, juoduosius penktadienius, „Jamam“, pilnos arenos, koncertai. Nežinau, kaip pavadinti. Vieniems negalima, kitiems galima“.
Savo socialiniame tinkle „Facebook“ A. Veryga rašė: „Tai sakot JAMAM, ane? O aš tai sakyčiau reikėtų viską pervadinti į „DEDAM skersą“ ant tos pandemijos....“
Didesnis pirkėjų srautas – didesnė rizika užsikrėsti
Epidemiologine prasme, bet koks susibūrimas uždarose patalpose padidina riziką užsikrėsti virusinėmis infekcinėmis ligomis, nurodo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Usonis.
„Kaziuko muges mes vertiname labai skeptiškai, bet jos bent jau yra lauke. Uždarose patalpose, ypač, jei žmonių srautas didelis – rizika užsikrėsti daug didesnė, todėl svarbu, kaip jie (prekybos centrai – aut. past.) suvaldys žmonių srautus – ar bus tikrinami galimybių pasai, ar tai bus veiksminga“, – pabrėžė jis.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) komunikacijos atstovai antrina profesoriui teigdami, kad ten, kur susirenka daugiau žmonių, rizika COVID-19 plitimui svariai išauga.
„Juolab, kad puikiai žinome, jog, išplitus deltai atmainai, virusui perduoti užtenka ir mažesnio jo kiekio, ir trumpesnio laiko. Paprastai tariant, net ir trumpas kontaktas gali būti lemtingas, tad to tiesiog, pavadinkime, prasilenkimo prekybos centre gali pakakti, kad susirgtume. Tai reiškia, kad žmonės turėtų labai gerai apsvarstyti, ar tikrai vykimas į prekybos centrus yra būtinas, ar, epidemiologinei situacijai vis dar išliekant įtemptai, apsipirkimai gali būti tokie svarbūs, kad būtų rizikuojama sveikata“, – sakydami, kad kiekvienas rizikas turėtų vertinti individualiai, nurodė sveikatos specialistai.
Tos pačios nuomonės laikosi ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas. Jo teigimu, besitęsiant pandemijai svarbu nepamiršti, kad gyventojai patys turi laikytis saugumo reikalavimų ir daryti viską, kad liga sunkiau plistų: „Kaip virusologui, kaip medikui, lengviausia būtų pasakyti, kad turi būti ribojami kontaktai, kad reikia stengtis niekur neiti, nebendrauti ir tuomet bus mažesnė tikimybė užsikrėsti ne tik kovidu, bet ir kitomis peršalimo ligomis ir čia – neginčijama tiesa.
Tačiau vis tik, gyvenimas tęsiasi, kovidinis nuovargis tęsiasi ir mes suprantame žmonių norą judėti, tame tarpe ir kažką įsigyti, pasinaudoti nuolaidomis. Jeigu jau kažkas ryšis tą daryti, tai pirmiausias patarimas – padaryti tą maksimaliai saugiai“.
Reikalavimai ne tik lankytojams, bet ir personalui
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad šalyje galiojančios ekstremaliosios situacijos metu prekybos vietos privalo laikytis reikalavimų, kuriuos numato 2021 m. rugpjūčio 13 d. operacijų vadovo sprendimas „Dėl kontaktiniu būdu teikiamų paslaugų, ūkinės veiklos vykdymo būtinų sąlygų“ ir kiti teisės aktai.
Pagrindiniai reikalavimai užtikrinti srautų valdymo sąlygas:
- užtikrinti, kad paslaugų gavėjai laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito arba atskirti paslaugų gavėjus vieną nuo kito pertvaromis;
- vietose, kuriose susidaro eilė, pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių paslaugų gavėjų ir užtikrinti šio reikalavimo laikymąsi;
- tarp prekiautojų, paslaugų teikėjų darbo vietų išlaikyti bent 2 metrų atstumą, išskyrus transporto priemonėse ir atvejus, kai tarp darbo vietų įrengiamos ne žemesnės nei 140 cm aukščio pertvaros, atskiriančios tiek darbuotojus, tiek eilėje laukiančius paslaugų gavėjus.
Esminiai reikalavimai gyventojams taip pat nesikeičia – privalomas medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas visiems, vyresniems nei 6 metų amžiaus, atstumų išlaikymas, srautų reguliavimas, galimybių dezinfekuoti rankas sudarymas.
„Labai svarbu priminti ir dėl kaukių ar respiratorių taisyklingo dėvėjimo. Visų pirma, tai turi būti nauja kaukė ar respiratorius, ji turi būti užsidedama atlikus rankų higieną ir, kas labai svarbu, ji turi pilnai dengti nosį ir burną. Taip pat, jei jau žmonės planuoja vykti į tokias vietas, neabejotinai reikėtų turėti ir atsarginių kaukių, nes ilgiau vaikštant, dėl intensyvesnio kvėpavimo, naudojama kaukė gali greitai sudrėkti ir ją nedelsiant reikėtų pasikeisti“, – nurodo NVSC atstovai.
„Labai svarbu, kad prekybos centruose eina per bendrą garso sistemą, kad atkreiptų dėmesį į tai, kad žmonės turi teisingai dėvėti medicininę kaukę, o ne vien tik gilinti senas žinutes, kad būtų besistengiama eiti po vieną šeimos narį, trumpiau būti ar numatyti pirkinius iš anksto“, – priduria S. Čaplinskas.
Ministerija ragina gyventojus gerai apgalvoti vykimą į parduotuves išpardavimų metu – to daryti nerekomenduojama, galima rinktis apsipirkimą el. būdu arba kitomis dienomis.
„Staigus žmonių skaičiaus padidėjimas išpardavimų metu gali apsunkinti šių ir kitų reikalavimų užtikrinimą, todėl Sveikatos apsaugos ministerija prekybos vietoms rekomenduoja atsakingai įvertinti savo galimybes užtikrinti darbuotojams ir pirkėjams saugią aplinką, kaip to reikalauja teisės aktai. Primename, kad uždarose žmonių susibūrimo vietose susidaro palankesnės sąlygos koronavirusui plisti. Mokslu įrodyta, kad virusą, nors ir mažesniais kiekiais, gali platinti ir COVID-19 ligos požymių neturintys žmonės, kurie yra užsikrėtę šiuo virusu“, – priduria SAM atstovai.
„Jamam“ metu – didelis dėmesys saugiam apsipirkimui
Didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“ po dviejų metų pertraukos grįžta į prekybos ir pramogų centrus „Akropolis“. Lapkričio 19-21 dienomis pirkėjai galės rinktis prekes ir paslaugas su specialiais pasiūlymais ir nuolaidomis iki 50 proc. iš maždaug 700 parduotuvių ir paslaugų teikimo vietų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak „Akropolis Group“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovo Dominyko Mertino,, „Jamam“ dienos organizuojamos laikantis visų šiuo metu galiojančių LR Vyriausybės ir kitų institucijų nurodymų, tad ypatingas dėmesys bus skiriamas saugios apsipirkimo aplinkos užtikrinimui, siekiant, kad visi prekybos centrų lankytojai galėtų kuo saugiau pasinaudoti geriausiais pasiūlymais. „Per pandemiją išmokus planuotis pirkinius iš anksto, labai rekomenduojame tai daryti ir per „Jamam“ dienas“, – primena D. Mertinas.
„Jamam“ metu Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliuose“ bus sustiprinta apsauga – prie įėjimų galimybių pasus ar jiems prilygstančius dokumentus tikrins didesnis būrys apsaugos darbuotojų. Į prekybos centrus patekti bus galima tik dėvint medicininę veido kaukę ar respiratorių. „Akropolių“ lankytojams, neturintiems respiratorių ar medicininių veido kaukių, pastarosios bus dalinamos nemokamai.
Kaip ir iki šiol, tiek ir „Jamam“ dienų metu, Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropolių“ lankytojų srautai bus matuojami „Sensormatic ShopperTrak“ sistema, kuri realiu metu fiksuoja žmonių skaičių.