Vien įėjus į socialinius tinklus atrodo, kad į užsienį išskubėjo didelė dalis lietuvių. Vieni ilsisi Maldyvuose, kiti dalijasi akimirkomis iš atostogų Dubajuje ar fotografuoja kitų šalių kraštovaizdžius.
Nors pandemija ir apribojo keliones, kaip sako specialistai, keliautojų buvo ir bus. Žmonės yra išsiilgę nuotykių, šilumos, tad daugiausia traukia į šiltuosius kraštus.
Lietuviai išskrido į šiltuosius kraštus
Nors šiuo metu šalies kelionių organizatoriai užsakomųjų skrydžių nevykdo, lietuvių tai nuo kelionių nebaido – gyventojai išvyksta reguliariaisiais skrydžiais. Šiuo metu daugiausiai lietuvių yra išvykę į Tenerifę, Maldyvus, Meksiką, Jungtinius Arabų Emyratus ir Turkiją.
Lietuvos turizmo asociacijos direktorė Milda Plepytė-Rainienė sako, kad gyventojų susidomėjimas kelionėmis yra stipriai išaugęs. Yra ir tokių keliautojų, kurie atostogaudami užsienyje kartu derina ir nuotolinį darbą.
„Žmonės tikrai yra išsiilgę keliavimo. Pandemija pakoregavo daugelio mūsų darbus, darbų specifiką. Dalis žmonių, priėmus ir įsivertinus esamą situaciją bei galimybę, priėmė nutarimus išvykti tikrai ne savaitei ir ne dviem, o gerokai ilgesniam laiko terminui, kuomet būtų suderinamos atostogos, poilsis bei darbas iš užsienio šalies“, – tv3.lt sako M. Plepytė-Rainienė.
Jei pirmojo karantino metu buvo daug nežinios, o šalys, spręsdamos, kaip tvarkytis su virusu, uždarė sienas, šiuo metu yra žymiai daugiau galimybių keliauti.
„Šiuo metu pasaulis yra tikrai atviresnis, skrydžiai yra vykdomi, keliauti yra galima, tiesiog visuomet reikia analizuoti, kokie yra keliami reikalavimai. Ar reikia nuskridus turėti neigiamą kovido testo sertifikatą, ar to nereikia, ar grįžtant iš valstybės, kurioje poilsiavote, į Lietuvą ar yra taikomas saviizoliacijos reikalavimas, ar privalomas testavimas“, – įspėja M. Plepytė-Rainienė.
Kelionės brangs
Tik sienoms atsivėrus ir atsiradus galimybei išvykti, buvo pastebimas kainų kritimas. Nuvykti į šiltuosius kraštus buvo galima truputį pigiau. Tačiau, kaip sako specialistai, kainos vėl grįžta į savo vėžes ir gali būti, kad po pandemijos kaip tik šoktels.
„Labai geras pavyzdys kalbant apie kainas galėtų būti Maldyvai, kurie vos tik atsidarė ir vos tik vėl pradėjo priiminėti poilsiautojus, viliojo tikrai ypatingai geromis kainomis. Tačiau kuomet srautai pradėjo augti, verslas taip pat priėmė atitinkamus sprendimus ir kainos yra praktiškai grįžusios į prieškrizinį laikotarpį.
Jeigu vertintume plačiai ir didesne amplitude, galima daryti išvadą, kad verslas, norėdamas paskatinti keliavimą ir padidinti keliautojų srautus, gali teikti patrauklesnius siūlymus, tačiau ar taip bus iš tikrųjų, dar yra sudėtinga komentuoti.
Reikia įsivertinti, kad verslas ne tik norės susigrąžinti buvusius srautus, bet verslas, viešbučiai, lygiai taip pat turės investuoti ir į saugumo reikalavimų atitikimą ir užtikrinimą“, – komentuoja M. Plepytė-Rainienė.
Turizmo agentūra „Tez Tour“ sako, kad dėl privalomų saugumo reikalavimų viešbučiai tikrai generuoja mažesnius pelnus.
„Šiemet saugumo sumetimais turistinės šalys keliautojų srautus ribos. Pavyzdžiui, viešbučiai negalės užpildyti visų kambarių, restoranai taip pat galės aptarnauti tik pusę nuo anksčiau turėtų srautų. Tad, prognozuojant globaliai, kelionių kainos, greičiausiai, didės.
Taip pat yra tikimybė, jog gali susidaryti populiariausių viešbučių deficitas, mat jie užsakomi gerokai iš anksto“, – tv3.lt sako „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė.
Kelionių organizatoriai „Baltic Tours“ teigia, kad šiuo metu kainos gali būti didesnės ir dėl sezono.
„Žiemos sezonu visada keliauti būdavo brangiau, nes reikia toliau skristi, o poilsis šiuose kurortuose yra brangesnis. Kelionių kainos šiuo metu yra šiek tiek aukštesnės, nes daugelis viešbučių nedirba, o tie, kurie dirba, taip pat nori išsilaikyti, nebankrutuoti“, – sako kelionių ekspertas Andrius Paulionis.
Jau perka keliones vasarai
Kelionių agentūros pastebi, kad gyventojai jau domisi išvykomis vasarą ir pavasarį. Kaip sako „Tez Tour“ atstovė I. Aukštuolytė, gyventojus ramina jau nusistovėjusi tvarka: „Dabar kur bekeliautum, taisyklės yra aiškios – reikalinga pasidaryti testą ir gauti neigiamą atsakymą. Elementarieji saugumo reikalavimai taip pat daugeliui jau tapę savaime suprantamu dalyku: kaukės, rankų plovimas, saugaus atstumo laikymasis.“
„Tez Tour“ atstovės teigimu, dabar yra pats tinkamiausias metas pirkti keliones šiltajam metų sezonui.
„Vienintelė galimybė nepajusti kelionių brangimo yra išankstiniai pardavimai, t. y. kai kelionė vasarai perkama jau dabar, žiemą. Pavyzdžiui, paskutinę sausio savaitę internete organizuosime savo tradicinę „Tez Tour“ kelionių mugę, per kurią kelionės kainuos nuo 190 eurų.
Planuoti vasaros atostogas iš anksto, kai perkant dabar pradinė įmoka – tik 10 proc. nuo kelionės vertės, yra labai palanku. Artėjant atostogų sezonui kainos, greičiausiai, kils“, – komentuoja I. Aukštuolytė.
„Baltic Tours“ kelionių ekspertas A. Paulionis taip pat sako, kad šiuo metu yra įvairių nuolaidų keliaujantiems: „Iki šio mėnesio galo yra taikomos išankstinio pirkimo nuolaidos, todėl klientai gali pasinaudoti teikiamomis privilegijomis: simbolinis rezervacijos mokestis, nuo 20 EUR asmeniui, specialios kainos, nemokama galimybė keisti kelionę, plati viešbučių ir datų pasiūla ir kitų priveligų, kurių anksčiau nebūdavo.“
A. Paulionis teigia, kad ateinančiai vasarai žmonės domisi šiltaisiais kraštais.
„Labiausiai klientus dominančios kryptys pavasario, vasaros atostogoms yra Turkija, Graikija, Portugalija, Bulgarija, Juodkalnija, Kroatija. Patraukliausios kelionių kainos išliko keliaujant autobusu, kurių kainos praktiškai nesikeitė. Populiarūs poilsio ir gamtiniai maršrutai.
Žmonės atsargiai, tačiau rūpinasi šių metų atostogomis ir jas užsakinėja. Klientų apsisprendimus lemia tai, nes daugelis yra jau persirgę, o tie kurie nesirgo, tikisi pasiskiepyti“, – sako A. Paulionis.
Oro uostai jau ruošiasi
Nors kelionių agentūros sako, kad sugrįžti į priešpandeminį lygį reikės bent kelių metų, galima tikėtis, kad keleivių srautai vasarą padidės. Lietuvos oro uostai jau ruošiasi galimam keliautojų srauto padidėjimui.
„Šiuo metu matome, kad būtent keleivinės aviacijos atsigavimas gali prasidėti pavasario viduryje, todėl tam jau dabar aktyviai rengiamės visomis kryptimis, esame pasitvirtinę vidinį veiksmų planą, įtraukiame platų savo partnerių ratą“, – tv3.lt sako Lietuvos oro uostų atstovas žiniasklaidai Tadas Vasiliauskas.
Šiuo metu oro uostai per dieną aptarnauja daugiau nei kelias dešimtis įvairių skrydžių.
Lietuvos oro uostai pastebi, kad pandemijos metu keleivių kiekiai sumažėjo. Lietuvos oro uostų duomenimis, 2020-aisias aptarnauta 1,3 mln. keleivių, tai yra 74 proc. mažiau nei 2019-aisias.
Pranešama, kad nors keleivių srautai ir mažėjo, bendras pernai pasiūlytų krypčių skaičius mažėjo nežymiai – vietoje 92 buvo pasiūlytos 72 kelionių kryptys.
Apie tai, kaip elgtis atvykus iš užsienio ir iš kurių šalių grįžtantiems yra privaloma saviizoliacija – tv3.lt tekste.