Japonijos oro pajėgų personalo direktorius bus atleistas dėl pareiškimo, jog Japoniją į II Pasaulinį karą įtraukė JAV, o pati Japonija nebuvo agresorė, užkariaujanti Azijos žemes.
Esėje „Ar Japonija buvo agresorių tauta?“ generolas Toshio Tamogami tvirtina, jog šalį išprovokavo tuometinis valstijų prezidentas Franklinas D Ruzveltas ir jog daugelis karo laikų aukų gana pozityviai žiūrėjo į karinius veiksmus.
Rašinys susilaukė griežtos žymių politikų kritikos.
Saugumo ministras Yasukazu Hamada pareiškė bemat atleisiąs generolą. „Manau, jog oro pajėgų personalo direktoriui netinka viešai reikšti požiūrio, kuris aiškiai skiriasi nuo Vyriausybės“, teigė jis.
Premjeras Taro Aso, nacionalistinių pažiūrų politikas, liūdinęs kaimynus neprotingomis pastabomis apie karą, apibūdino T. Tamogami pažiūras kaip „netinkamas, net jei jos buvo asmeninio pobūdžio“.
Esėje, kuri gali įžiebti nepasitenkinimą Kinijoje bei Pietų Korėjoje, generolas rašo, jog „netgi dabar yra daug žmonių, manačių, jog mūsų šalies agresija lėmė nepakeliamas Azijos tautų kančias Didžiojo Rytų Azijos karo metu“.
„Tačiau mes turime suvokti, jog daugelis Azijos tautų nežiūri į karą negatyviai. Sakyti, kad mūsų šalis buvo agresorė, yra tikrai neteisinga“, dėsto generolas savo rašinyje.
T. Tamogami, pradėjęs valstybinę tarnybą 2007 metų kovo mėn., kvietė Japoniją atgauti savo „šlovingą istoriją“. Jis sakė – „tauta, neigianti savo istoriją, yra pasmerkta smukti“.
Generolas taip pat tvirtino, jog Korėjos pusiasalis Japonijos okupacijos 1910-1645 metais buvo „klestintis ir saugus“, o tuomet F. Ruzveltas „įkalino“ šalį ir privertė pulti Perl Harborą.
Japonijos lyderiai, nepaisant jų asmeninių pažiūrų, pakartotinai yra atsiprašę šalies karo aukų.