Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Mykolo Žilinsko galerijoje antradienio pavakarę atidarytas japonų fluxus meno kūrėjo Ay-O (Takao Iijina) bei jo bendraminčių iš Japonijos ir Lietuvos darbų paroda „Lietus sutinka Saulę” („Rain meets Sun”).
Atidarant parodą Japonijos pianistė Hiumiko Okava (Hiumiko Okawa) tarė labai daug šiltų žodžių didžiajam lietuvių kūrėjui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui ir paskambino jo atminimui sukurtą muzikinę kompoziciją.
„Šiandien yra tokia diena, kai įgyvendinamos svajonės. Tai verta didelių pastangų. Džiugu, kad kūrėjai iš tolimosios Japonijos Lietuvoje nesijaučia svetimi, ir net keli autoriai nusprendė dovanoti savo kūrinių M. K. Čiurlionio dailės muziejus Mykolo Žilinsko galerijai”, - sakė vienas iš parodos rengėjų Saulius Valius.
Japonijos ambasadorė Mijoko Akaši (Mijoko Akashi) sakė, kad ši paroda - tarsi spindulys „Vilniaus - kultūros sostinės” renginių į Lietuvą sukvietė daug meno žmonių iš Japonijos. Ji prisipažino girdėjusi, kad Kaunas ir Vilnius yra priešiškai nusiteikę vienas kitam, bet pasidžiaugė, kad paroda yra būtent Kaune, kuriame ji lankosi jau ne pirmą kartą.
Muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis priminė, kad M. K. Čiurlionio dailės muziejus Japonijos vyriausybės pastangomis prieš kelerius metus yra gavęs paramą ir paramos lėšomis įrengęs M. Žilinsko galerijoje ypač reikalingą aparatūrą.
Miesto meras Andrius Kupčinskas, sveikindamas parodos rengėjus sakė: „Retas reiškinys, kai lietus sutinka saulę. Svečiai iš Japonijos turėjo progą susipažinti su Lietuvos lietumi ir žino - kaip mes įsivaizduosim tą susitikimą, taip ir bus. Per kultūrą mes galim vieni kitus geriau pažinti, todėl geriausia per tokius renginius kaip ši išskirtinė paroda ir megzti bendradarbiavimą tarp dviejų valstybių”.
Parodai, kurią menotyrininkai jau vadina svarbiausia iš šių metų parodų Kaune, pavadinimą padiktavo Ay-O vaivorykštinė grafika. Savo darbus šioje parodoje pristato 13 japonų ir 8 lietuvių šiuolaikinio meno kūrėjai.
Viena iš renginio kuratorių Eglė Komkaitė-Baltušnikienė teigia, kad labai marga ekspozicija, kurioje yra ir tapybos, ir instaliacijos darbų, į bendraminčių būrį sukvietė daugiausia jaunosios ir vidutiniosios kartos menininkų: dailininkų, fotografų. Kai kurie iš jų jau rodė savo darbus Lietuvoje, o parodos pagrindinis dalyvis Ay-O yra dovanojęs savo kūrinį Kauno M. K. Čiurlionio dailės muziejui.
Beje, dovanojančiųjų savo darbus tiek lietuvių, tiek japonų šį kartą žada būti ir daugiau. Ay-O pavyzdžiu numato pasekti garsusis Jonas Mekas, ketinantis dovanoti muziejui vaizdo instaliaciją. Iki šiol M. K. Čiurlionio dailės muziejus iš jo sulaukė vertingos dovanos - keleto Jurgio Mačiūno - fluxus pradininko ir Jono Meko bendraminčio - darbų.
Tarp kitų parodos „Lietus sutinka saulę” autorių darbų parodos lankytojai pamatys išskirtinius japonų fotomenininko Naotako Sugimoto, dailininko Akiros Komoto, instaliacijų kūrėjo Tokio Maruvamos, lietuvių menininkų Laisvydos Šalčiūtės, Dianos Radavičiūtės, Kęstučio Musteikio, Vytenio Lingio ir kitų kūrinius.
Fluxus (nepastovus, besikeičiantis) sąjūdis, lėmęs spartų meno suartėjimą su kasdieniu gyvenimu, formavęs laisvos kūrybinės minties tarptautinę menininkų bendriją, prasidėjo apie 1960-uosius. Jo įkvėpėjas buvo 1931-aisiais Kaune gimęs ir vėliau iš Lietuvos emigravęs menininkas Jurgis Mačiūnas - naujo postmodernistinio meno įkvėpėjas bei kūrėjas. Iš pradžių sparčiai besivystęs JAV ir Vokietijoje, fluxus netruko peržengti šių šalių sienas. Didėjo jo pasekėjo gretos, fluxus atgarsio susilaukė Prancūzijoje, Anglijoje, Danijoje ir net tolimoje Japonijoje, stipriai paveikusioje šio naujo postmodernistinio meno estetiką.
Ryšiai tarp Lietuvos ir Japonijos fluxus meno atstovų užsimezgė šio tūkstantmečio pradžioje, kai 2001 metais Kaune buvo surengta didelė Fluxus šventė. Joje dalyvavo ir japonų menininkas Ay-O. Pagerbdamas savo bičiulio J. Mačiūno atminimą, jis surengė savo vaivorykštinės grafikos parodą.