Šiandien Seime svarstytos ir priimtos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos. Kodėl dabar reikėjo priimti sprendimus dėl pensijų ir ką gali lemti jų reforma?
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma pažymi, jog neatidėlioti pensijų sistemos reformos atsakingus politikus verčia augantis daugiamilijardinis SODROS deficitas, nes dabartiniams pensininkams skiriamos orios senatvės neužtikrinančios pensijos ir prognozuojama jų mažėjimo perspektyva.
Apie tokios reformos reikmę ne kartą kalbėjo ir Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Seimas jau yra priėmęs siūlomos pensijų sistemos gaires, o šiandien balsavo už pirmąjį Gairėse numatytą įstatymą dėl palaipsninio pensijų ilginimo, pradedant nuo 2012 metų. Taip pat buvo priimtas lydintysis įstatymo projektas, kuris apgina išankstinę pensiją gaunančiųjų interesus: nuo 2012 metų jiems nemažėtų prieš tai skirtos išankstinės pensijos, atsisakoma reikalavimo norintiems gauti išankstinę pensiją privalomai registruotis darbo biržoje.
TS-LKD frakcija gana vieningai balsavo už pensijų sistemos reformai būtinus projektus. „Matome, kad opozicinių partijų atstovai, patys nesprendę seniai pribrendusių pensijų reformos klausimų, kai buvo valdžioje, dabar tik bando sukelti nepasvertų, populistinių emocijų“, - pastebi TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma.
Pasak Seimo nario, sprendimas ilginti pensinį amžių yra nulemtas ir dabartinės situacijos, ir ilgalaikės perspektyvos suvokimo, siekiant pagerinti būsimų pensininkų gyvenimo kokybę. „Jei nesiimtume jokių priemonių, po 15 metų išeinantys į pensiją gautų maždaug 30 proc. mažesnes vidutinio atlyginimo atžvilgiu pensijas. Tad tie, kurie siekė blokuoti reformą, yra vedini populistinių tikslų arba tiesiog nelinki saugesnės ateities pensininkams. Reikia jausti atsakomybę, populizmui čia neturi būti vietos“, – pabrėžia J. Razma.
Frakcijos seniūno teigimu, netolimoje ateityje nustačius naują, Gairėse numatytą senatvės pensijų apskaičiavimo būdą („taškų“ ar „virtualių sąskaitų“ sistemą ), kuriame bus labiau atsižvelgiama į sumokėtas įmokas, formalusis pensinio amžiaus nustatymas turės vis mažesnę reikšmę: „Būsimasis pensininkas galės įvertinti, kiek jau sukaupė „taškų“ ar „virtualių pinigų“, ir ar nori toliau dirbti, kad gautų didesnę pensiją“.
J. Razma pažymi, kad gebėjimas priimti būtinus pensijų sistemos reformos sprendimus gali lemti palankesnes pinigų skolinimosi sąlygas tarptautinėse rinkose, o reformą nukėlus vėlesniems metams jos įgyvendinimas vis vien būtų neišvengiamas, tačiau daug skausmingesnis, nes ją reikėtų atlikti daug spartesniais tempais.