Vašingtonas, kasmet skiriantis 10 mlrd. JAV dolerių kurti savo "priešraketinio skydo" sistemai, nori jos sudedamąsias dalis dislokuoti Lenkijos bei Čekijos teritorijoje ir šiuo metu veda derybas su Varšuva dėl sąlygų.
"Bus vedamos derybos dėl JAV pasiūlymo", - sakė vyriausybės spaudos tarnybos atstovas.
Sistema bus sudaryta iš radiolokacijos stoties ir balistinių raketų. Ši sistema leis erdvėje aptikti ir numušti raketas su branduolinėmis, bakteriologinėmis ar cheminėmis kovinėmis galvutėmis, kurias gali paleisti Šiaurės Korėja, Iranas ar kita "piktavalė valstybė", sako Vašingtonas.
Remiantis JAV pasiūlymu, NATO narės Lenkijos teritorijoje bus įrengtos požeminės raketų šachtos, o Čekijoje įrengta radiolokacijos stotis.
Lenkijos valdančiosios konservatorių partijos "Įstatymas ir teisingumas" koalicijos partneriai jau išreiškė susirūpinimą šiais planais.
Nacionalistinė Lenkijos šeimų lyga, priklausanti trijų partijų valdančiajai koalicijai, pareiškė, kad jei šalyje bus dislokuoti JAV raketinės gynybos skydo elementai, ji taps potencialiu teroristų atakų taikiniu.
Kita koalicijos partnerė, populistinė kairiųjų partija "Savigyna", pasiūlė surengti šiuo klausimu referendumą.
Nors dauguma lenkų, kaip rodo trečiadienį paskelbti viešosios nuomonės apklausos rezultatai, nepritaria šiems planams, manoma, kad vyriausybė sutiks su JAV pasiūlymais, jei abiem pusėms pavyks susitarti dėl sąlygų.
Lenkijos gynybos ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) praėjusią savaitę lenkų televizijai sakė, kad šalies saugumo garantijos bus svarbiausias veiksnys vyriausybei priimant sprendimą dėl to, ar leisti Lenkijos teritorijoje dislokuoti raketų baterijas.
Planai dėl raketinės gynybos sistemos suerzino kaimyninę Rusiją, kuri tai vertina kaip mėginimą pakeisti strateginį balansą tarp Rusijos ir Vakarų.
REKLAMA