Lietuvos Gardino draugų fondas dar neseniai buvo Lietuvos ir Lenkijos institucijų akiratyje. Fondas iniciavo, kad iš vienos Vilniaus mokyklos į lenkų šeimas nuolat vyktų pasisvečiuoti 5-7 metų vaikai.
Mažamečiams išvykus neva tik vasarai, ten jie likdavo visam laikui. Į rizikos grupes įrašyti jų tėvai pas notarus, vaikams būnant užsienyje, parašydavo leidimus išvykoms. Kai kurie tėvai po kiek laiko praregėdavo ir bandydavo susigrąžinti atžalas. Tačiau lenkai susitikimus su biologiniais tėvais blokuodavo.
Karas dėl vaikų persikėlė į teismus. Tuo metu Lietuvos vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga kreipėsi į teisėsaugos tarnybas, prašydama atlikti tyrimą dėl galimai nusikalstamo vaikų iš Lietuvos išvežimo į Lenkiją.
Patikrinti fondą buvo paprašyta ir Lenkijos institucijų.
„Kreipėmės į notarus su prašymu peržiūrėti, kodėl 7-mečio vaiko atžvilgiu yra duodami tokio platumo įgaliojimai, kai tėvų teisės ir atsakomybė yra perduodama kitiems žmonėms daugiau negu 10 metų, kol vaikas sulauks 18 metų.
Tuo pačiu prašėme prokuratūros nustatyti, ar nėra neteisėtos veikos, ar kažkas neorganizuoja tam tikro apsimestinio įvaikinimo ar globos, kai vaikai iškeliauja į tą šeimą.
Iš pradžių tyrimą ruošiamės pradėti tik dėl vieno konkretaus vaiko, nes jo biologinės mamos teisių ribojimas vyko teisme ir tokiu būdu paaiškėjo, kad to vaiko nėra Lietuvoje. Tuomet institucijos pradėjo ieškoti, kur gi tas vaikas. Taip paaiškėjo, kad jis yra Lenkijoje.
Vėliau, bendraujant su tos mokyklos vaikais, jie papasakojo ir apie kitus vaikus. Tikėjomės, kad Lenkijoje tai bus nustatyta, jeigu yra tam tikra neteisėta veika arba dar galėtų būti neteisėtas vertimasis vaikų globa. Taigi čia jurisdikcija yra ne mūsų, o Lenkijos.
Tyrimas Lenkijoje baigtas, mes jokių atsakymų negavome“, – teigė vaikų teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
Mokyklos, iš kurios buvo vežami vaikai direktorė atsipirko atleidimu, tačiau Lietuvos draugystė su Lenkijos fondu nenutrūko. Praėjusių metų birželį tam pačiam Vilniaus ir Gardino draugų fondui vėl buvo išduotas leidimas iki 2021 m. vykdyti mūsų vaikų svečiavimosi programą.
„Mes kalbame apie fondą, kuris organizuoja pagal susitarimą vaikų svečiavimosi kitoje šalyje programą. Svečiavimasis, tai yra atostogų metu vaikai iš globos įstaigų gali važiuoti pas kitoje šalyje gyvenančius asmenis, svečiuotis su kultūrine, menine, poilsio programa.
Ir jie pasisvečiavę, tam, kad būtų plečiamas jų akiratis, tam, kad pamatytų užsienio šalis, tam yra tokia programa. Praeitais metais buvo 34 vaikai, kurie važiavo į Lenkiją“, – pasakojo Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovas Arūnas Malinovskis.
Nuo 2015 m. tarpininkaujant šiam fondui Lenkijoje svečiavosi 55 Lietuvos globos įstaigose gyvenantys vaikai. Po kontrolieriaus tarnybos įsikišimo, svečiavimosi programą imta kontroliuoti griežčiau.
Prieš išleisdamas vaiką laikinai svečiuotis vaiko įstatyminis globėjas, šiuo atveju dažniausiai globos namai, likus 5 dienoms iki išvykimo, privalo pranešti tarnybai konkrečią informaciją apie šeimą, į kurią vaikas vyksta, nurodyti svečiavimosi laikotarpį, o vaikui grįžus, fiksuoti ir jo parodymus.
Kokie tyrimo apie fondą rezultatai mūsų vaiko teisių kontrolieriaus tarnyba, o taip pat ir vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, nežino. Oficialios informacijos iš lenkų ombudsmeno, kuris tuomet atliko tyrimą ir prašė Lietuvos papildomų duomenų, gauta nėra iki šiol.