Izraelio raketinių technologijų pasiekimai suteikia galimybę jam sunaikinti Irano branduolinius objektus nenaudojant aviacijos. Tam esą prireiktų 42 naujausių balistinių raketų „Jericho III“, galinčių nešti „nekonvencinius užtaisus“, teigia JAV analitikai.
Jei Izraelio vyriausybė, siekdama nutraukti tariamą Irano branduolinio ginklo kūrimo programą, apsispręstų smogti prevencinį smūgį, ji galėtų atakuoti naujausiomis savo balistinėmis raketomis, jei dėl per didelės rizikos tektų atsisakyti aviacijos naudojimo.
Tokia išvada padaryta Vašingtone veikiančio Strateginių ir tarptautinių tyrimo centro (CSIS) parengtame 114 puslapių pranešime, pavadintame „Galimo Izraelio smūgio į Irano branduolinės programos objektus studija“, skelbia Izraelio dienraštis „Haaretz“.
„Scanpix“ iliustr.
CSIS analitikai, remdamiesi viešai prieinamais duomenimis apie naujausių Izraelio balistinių raketų „Jericho III“ pasiekimus, teigia, kad 42 tokių raketų pakaktų, kad būtų visiškai sunaikinti arba smarkiai apgriauti pagrindiniai Irano branduolinės programos objektai Natanze, Esfahane ir Arake.
„Jei „Jericho III“ raketos jau techniškai išbaigtos ir pasižymi dideliu tikslumu, toks scenarijus atrodo kur kas labiau realus, nei aviacijos naudojimas“, - teigiama pranešime.
Aviacijos naudojimą apsunkina tai, kad Izraelis atakos atveju turėtų gauti kaimyninių šalių sutikimą naudotis jų oro erdve Iranui atakuoti, o tai esą yra mažai tikėtina. Be to, Iranas tikisi labai sustiprinti savo priešlėktuvinę gynybą moderniais iš Rusijos gautais raketiniais kompleksais.
Visa informacija apie „Jericho III“ balistinių raketų galimybes yra įslaptinta, tačiau analitikai apie jas sprendžia iš viešai prieinamų šaltinių apie Izraelio raketinių technologijų pasiekimus.
Karinių ekspertų teigimu, „Jericho III“ yra pati pažangiausia Izraelio sukurta balistinė raketa, galinti nešti 1000 – 1300 kg konvencinį užtaisą arba 750 kg branduolinę galvutę iki 7000 kilometrų atstumu. Jei būtų naudojamos mažesnės, 350 kg branduolinės galvutės, „Jericho III“ veikimo spindulys būtų dar didesnis.
Kai kurie analitikai mano, kad trijų pakopų „Jericho III“ raketos, varomos kietuoju kuru, veikia mažesniu, iki 4500 kilometrų atstumu. Tačiau ir tokiu atveju į jų veikimo spindulį patenka visa Europa, įskaitant Skandinaviją ir Rusijos uostą Murmanską.
Remdamasi užsienio šaltinių duomeninis, „Defence Update.com“ teigia, kad Izraelis „nekonvenciniais užtaisais“ jau yra apginklavęs senesnes „Jericho II“ balistines raketas, kurių veikimo spindulys siekia 1500 kilometrų. Iš esmės to pakanka Iranui atakuoti, bet, manoma, naujosios raketos pasižymi kur kas didesniu greičiu baigiamojoje trajektorijos dalyje, yra tikslesnės, gali nešti didesnį užtaisą ir išvengia priešraketinės gynybos sistemų.
Naudodamas modifikuotas „Jericho II“ raketas, Izraelis pasigamino trijų pakopų raketas nešėjas „Shavit“, jau iškėlusias į žemą orbitą aplink Žemę kelis mažo svorio palydovus.
Manoma, kad „Jericho III“ balistinės raketos, galinčios pataikyti į numatytą taikinį kelių dešimčių metrų tikslumu, Izraelio kariuomenės ginkluotę papildė dar iki 2008 m. Šios kelias branduolines ir įprastines kovines galvutes galinčios nešti raketos, analitikų teigimu, suteikia Izraeliui teorinę branduolinio smūgio į taikinius Artimuosiuose Rytuose, Europoje ir kai kuriose Azijos šalyse, įskaitant Pakistaną, galimybę.
Prieš metus, 2008 m. sausio 17 d., Izraelis išbandė daugiapakopę nekonvencinius užtaisus nešti galinčią balistinę raketą, kuri, kaip manoma, buvo vienas iš „Jericho III“ variantų.
Šiame vaizdo siužete užfiksuotas Izraelio raketos nešėjos „Shavit“, sukurtos „Jericho II“ balistinės raketos pagrindu, startas.