Buvęs Izraelio prezidentas Moshe Katsavas, kuris antradienį tapo pirmuoju šalies aukščiausio rango pareigūnu stojusiu prieš teismą, netikėtai pareiškė, kad atsisako susitarimo su kaltintojais byloje dėl kaltinimo išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu.
Į teismo pastatą 62 metų M.Katsavas, kurį lydėjo žmona ir keliolika policininkų, įžengė skambant šūksniams „Žagintojas, žagintojas!“
M.Katsavas pareiškė, kad ketina ginti savo garbingą vardą ir nori padaryti galą jau ilgai trunkantiems persekiojimams.
„Nusprendžiau anuliuoti susitarimą, nes noriu kovoti, kad įrodyčiau savo nekaltumą, - sakė M.Katsavas po posėdžio, kuris truko 30 minučių. - Noriu padaryti galą šiam persekiojimui. Noriu kovoti, kol paaiškės tiesa“.
Eksprezidento gynėjai pareiškė, kad negavo visos tyrimo medžiagos, o be šių dokumentų susitarimas su kaltintojais yra beprasmiškas.
Drauge buvęs prezidentas pridūrė, kad tyrimo medžiaga vaidino antraeilį vaidmenį atšaukiant juridinį susitarimą, nes jis pat seniai linko priimti tokį sprendimą.
Generalinis prokuroras Menachemas Mazuzas išreiškė nuostabą dėl M.Katsavo sprendimo ir leido suprasti, kad eksprezidentui gali grėsti sunkesni kaltinimai.
Anksčiau prieš M.Katsavo susitarimą su bylos tyrėjais buvo paduoti šeši ieškiniai į Izraelio aukščiausiąjį teisingumo teismą, bet visi jie buvo atmesti.
Antradienį prie teismo pastato susirinko moterų teisių gynimo organizacijų, protestuojančių prieš susitarimą, grupė aktyvistų.
Sužinojusios, jog susitarimas atšauktas, moterų organizacijos pareiškė, jog yra patenkintos, kad „prasidėjo teisingas teismas, kuriame, moterys, nukentėjusios nuo buvusio prezidento persekiojimų, galės pasakyti savo žodį“.
M.Katsavo susitarimas su bylos tyrėjais sukėlė pasipiktinimo bangą Izraelyje, o pagrindinė kaltinimo M.Katsavui liudytoja spaudos konferencijoje Tel Avive papasakojo žurnalistams, kaip prezidentas ją persekiojo ir priekabiavo.
Viskas prasidėjo nuo to, kad 2006 metų liepą viena tada dar prezidento M.Katsavo padėjėjų apkaltino vadovą tuo, kad jis nedviprasmiškai meilinosi jai.
Atsakydamas į tai M.Katsavas padavė priešpriešinį ieškinį, apkaltindamas bendradarbę šmeižtu. 2006 metų spalį M.Katsavo byla buvo perduota į Izraelio generalinę prokuratūrą.
Izraelio teisėsaugos institucijos teigė, jog surinko pakankamai įrodymų, kad būtų galima pateikti kaltinimą prezidentui.
62 metų M.Katsavas kaltinamas nusikaltimais seksualiniu pagrindu, piktnaudžiavimu tarnyba ir sukčiavimu. Prieš prezidentą liudijo dešimt moterų, įvairiu laiku dirbusių jo kanceliarijoje.
2007 metų sausį M.Mazuzas paskelbė, jog yra pakankami įrodymų, kad būtų galima pateikti kaltinimą išžaginimu, seksualiu priekabiavimu, vertimu lytiškai santykiauti pasinaudojant tarnybine padėtimi, mėginimais trukdyti tyrimui, tai pat brangų dovanų, įsigytų iždo lėšomis, dovanojimu.
2007 metų birželio 28 dieną M.Mazuzas paskelbė, kad jam pavyko iki teismo susitarti su M.Katsavo advokatais. Todėl buvo panaikinti beveik visi kaltinimai išžaginimu ir mėginimais išžaginti, kurie buvo pirminėje kaltinamojoje išvadoje.
Galiausiai liko tik kaltinimas seksualiniu priekabiavimu - buvusią bendradarbę, pasak M.Katsavo jis tik „draugiškai pabučiavo į kaklą“.
Remiantis šiuo susitarimu M.Katsavas buvo nuteistas laisvės atėmimu vieneriems metams lygtinai ir jam buvo paskirta nuobauda išmokėti 50 tūkst. šekelių (30,4 tūkst. litų) nukentėjusioms moterims.
Sudaręs šį susitarimą M.Katsavas išvengė griežto nuosprendžio - už daugkartinį seksualinį priekabiavimą Izraelyje numatyta iki septynerių metų kalėjimo.
Kitą dieną, 2008 metų birželio 29-ąją, M.Katsavas atsistatydino iš Izraelio prezidento posto, kurį vėliau užėmė Izraelio politikos veteranas Shimonas Peresas.