Sulaukęs pirmojo gimtadienio vaikas jau viskuo domėsis ir tikriausiai be perstojo tauškės. Kol mažyliui sueis 14 mėnesių, iš tos kalbos galbūt suprasite vieną kitą žodį, nes norimus pasakyti dalykus jis daugiausia perteiks intonacija, veido išraiška, kūno kalba ir gestais.
Šis, dviejų dalių straipsnių ciklas yra paremtas neseniai išleista knyga „Vaikas auga. Mėnuo po mėnesio“, kurią parašė pediatrė Su Laurent kartu su šeimos gydytoju Peter Reader. Ją išleido „Alma Littera“ leidykla.
Fiziniai įgūdžiai
Pirmieji vaiko žingsniai yra svarbus jo raidos etapas ir vertas paminėti įvykis. Iš pradžių jis svyruos, išsižergs, neryžtingai bandys statyti visą pėdą. Turės praeiti šiek tiek laiko, kol žengs tvirčiau, lygiau, remdamasis kulnu ir kojų pirštais. Mažylis bandys lipti, todėl turi būti įtaisyti laiptų varteliai, be to, netrukus išmoks užsikarti ant sofos.
Iš pradžių dar tikriausiai nemokės nuo jos nulipti, todėl kviesis pagalbos. Savo atžalėlei parodykite, kaip apsiversti ant pilvuko ir saugiai nuleisti kojas ant grindų. Tai geras metas mokyti vaiką nulipti laiptais, tačiau turite jį nuolat prižiūrėti, kol tikrai įgus tai daryti.
Vaikas, išmokęs vaikščioti savarankiškai, pamažu įgus pradėti eiti ir sustoti, o netrukus ir pritūps pamatęs kokią įdomybę ant grindų. Tiesa, ką nors neštis mažyliui dar gali būti šiek tiek sunku, tačiau kai tik ims labiau pasitikėti savimi, iš paskos už virvutės temps, pvz., riedantį žaislą.
Tik nesikrimskite, jeigu sūnus ar dukra vis dar sėdi ant grindų ir nevaikšto. Kaip ir kitais raidos etapais, taip ir šiuo, vaikučiai įgūdžius įgyja maždaug tokia pat tvarka, tik skirtingu laiku, todėl nieko baisaus, jeigu jūsiškis dar keletą mėnesių nevaikščios.
Į pediatrą kreipkitės, jeigu 14 mėnesių vaikas neina laikydamasis už daiktų ir nė nebando stotis. Galbūt yra kokia nors to priežastis, nors dažniausiai mažylis dar nebūna pasirengęs vaikščioti arba tiesiog jam tai neįdomu.
12 mėnesių vaikas nesugeba pats apsirengti, tačiau jau gali nusivilkti kai kuriuos drabužius, tarkim, nusimauti kojines, ir tikriausiai jam bus labai smagu, jeigu dėl to pradėsite pykti. Paverskite tai žaidimu: padėkite vėl jas apsimauti ir nukreipkite dėmesį, kad to nebekartotų.
Ką vaikas supranta
Šio amžiaus mažyliai supranta gerokai daugiau, negu gali išreikšti, ir atsako guguodami, o šis gugavimas atitinka visus įprastos kalbos klausimus, liepimus, intonacijas ir ritmą. Pokalbiai ir įvairūs žaidimai, kuriais kartu su vaikučiu džiaugėtės nuo pat mažų dienų, padės jam atpažinti ir parodyti daiktą.
Sūnus ar dukra jau supras paprastą nurodymą ką nors atnešti ir nesudėtingus klausimus, pvz., „kur yra meškiukas“, „ar nori atsigerti“, ir į juos atsakyti pačiam priimtinu būdu.
Dabar mažylis tikriausiai jau mokės parodyti kūno dalis. Galite padėti jas atpažinti, kai rengiate, tarkim, vilkdami striukę paklauskite: „Kur dingo tavo rankytė?“, paskui pasakykite: „Žiūrėk, štai kur ji!“ Taip pat galite paprašyti parodyti meškiuko akis, savo nosį ar vaiko paveiksliuke.
Visi vaikai vienaip ar kitaip gestikuliuoja: ką nors rodo ar ploja, tačiau dabar mažylis, jeigu jį mokėte tam tikrų gestų, juos tikriausiai atliks savarankiškai. Vaikas jums parodys, kai bus alkanas ar pavargęs, ir tuomet, tikėtina, mažiau verks nusivylęs, kad jo nesuprantate, o tai būdinga šiam amžiui.
Sekančioje dalyje aprašysime pokyčius, vykstančius kūdikyje įžengus į antruosius metus.
Akvilina Vaičiūnienė