Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Renata Kruk teigia, kad apie įvykį, nutikusį Alytaus „Volungės“ progimnazijoje žinios iš pareigūnų vaiko teisių gynėjai sulaukė trečiadienį.
„Nedelsiant reagavome – apsilankėme nukentėjusio vaiko šeimoje, kalbėjomės su vaiku, tėvais. Visų pirma siekėme išsiaiškinti, ar vaikui reikalinga skubi pagalba. Toliau renkame informaciją ir aiškinamės situaciją ugdymo įstaigoje.
Kai nustatome smurtą tarp vaikų, dažniausiai būna reikalinga kompleksinė pagalba vaikui ar visai šeimai. Tam pasitelkiame socialines paslaugas teikiančius savivaldybių specialistus, o esant poreikiui – vaiko teisių gynėjų mobiliąją komandą – teikia skubią pagalbą krizę išgyvenančiai šeimai jos gyvenamojoje vietoje, motyvuoja šeimą spręsti, neretai, užsisenėjusias problemas arba nukreipia pagalbos į kitus specialistus“, – teigia ji.
Taip pat R. Kruk atkreipia dėmesį, kad pagalba dažnu atveju reikalinga ne tik nukentėjusiam, tačiau ir smurtautojui.
„Aiškindamiesi smurto atvejus ir ieškodami priežasčių, kodėl vaikas ėmėsi smurto prieš kitus vaikus, dažniausiai sužinome, kad netinkamai besielgiantis vaikas pats iš suaugusiųjų matė problemų sprendimo jėga pavyzdį, pats patyrė smurtą, nepriežiūrą ir pan.
Tad visais atvejais, kai kalbame apie netinkamą vaikų elgesį, tame tarpe ir smurtą tarp jų, pirmiausia reikia klausti, ką šis vaikas patyrė, kokį pavyzdį matė gyvenime, kokia pagalba buvo suteikta jam ir jo šeimai, kiek ta pagalba buvo efektyvi ir ar ją priėmė.“
Apie tai, kad smurtautojas buvo jau anksčiau žinomas atsakingoms institucijoms, ketvirtadienį prasitarė progimnazijos direktorė Rimvyda Ališauskienė.
„Smurtautojo šeima yra žinoma institucijoms. Visi bendrai dėliojamės, kaip elgsimės toliau, kad užtikrintume mokykloje saugumą“, – vakar kalbėjo direktorė.
Svarbu kalbėti apie įvairias patirtis
Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja R. Kruk taip pat sako, kad norint užkirsti kelią panašioms situacijoms ateityje, su vaikais būtina kalbėti apie įvairias patirtis – tiek patiriamą jų pačių, tiek pastebėtą bet kurioje aplinkoje:
„Vaikams svarbu pasakyti, kad vaiko teisių gynėjai ir kiti vaikų saugumu besirūpinantys žmonės yra pasiruošę išklausyti, suprasti, ir suteikti visapusiškai reikalingą pagalbą, kuri leistų vaikui jaustis saugiam, o šeimai padėtų identifikuoti smurtą sukeliančias priežastis.“
Be to, vedėja pastebi, kad skirtingo amžiaus vaikai tarpusavio konfliktus sprendžia ne vienodai: mažesnieji susipykę skuba pasiguosti tėvams, suaugusiems, o paaugliai nesutarimus linkę spręsti patys. Kitaip tariant, situaciją sprendžia taip, kaip moka, kokią yra sukaupę patirtį.
„Svarbu suprasti, kad paauglių konfliktai dažnai kyla, dėl bendravimo, klausimo įgūdžių stokos, įžeistų jausmų, negebėjimo teisingai išreikšti savo norų ir požiūrio, tarpusavio konkurencijos. Pasitaiko, kad ir maži nesutarimai į rimtesnius konfliktus išauga dėl netinkamai pasirinkto konflikto sprendimo būdo.
Todėl mokykime vaikus suprasti, kad konflikto metu normalu abiem pusėms išsakyti savo nuomones, tikslus, lūkesčius, tačiau negalima žeminti, niekinti, nuvertinti kito žmogaus. Kalbėkime su paaugliais ir padėkime jiems suprasti, kad nėra teisingų ir neteisingų nuomonių, yra tik skirtingi požiūriai.
Kilus klausimams kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112“, – teigia R. Kruk.
Aiškinsis pareigūnai
Kas iš tiesų įvyko progimnazijoje – aiškinasi policijos pareigūnai. Pagal gautus pranešimus, susimušė du moksleiviai, nukentėjo 14 metų vaikinas. Teisės aktuose nustatyta, kad tokio amžiaus asmuo laikomas mažamečiu.
Į Alytaus „Volungės“ progimnaziją atskubėję medikai suteikė nukentėjusiajam pirmąją pagalbą, o kartu atvykę policijos pareigūnai ėmėsi aiškintis įvykio aplinkybes. Apie nerimą keliančius neramumus informuoti ir Vaiko teisių tarnybos atstovai.
Be to, naujienų portalo alytusplius.lt šaltinių duomenimis, progimnazijoje yra vaikų grupelė, kuri persekioja kitus vaikus.
Apie įvykį aprašyta ir Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato paros įvykių suvestinėje:
„Kovo 8 d. apie 13 val. 35 min. Alytuje, mokymo įstaigoje, kilus žodiniam konfliktui, susimušė du mokiniai. Nukentėjusysis (g. 2009 m.) išvežtas į gydymo įstaigą ir po apžiūros paleistas gydytis ambulatoriškai. Alytaus apskr. VPK pradėtas įvykio aplinkybių patikslinimas.“