Raudoni gvazdikai prieš Seimo posėdį ir savotiška gėdos lenta internete – taip baigėsi prieš mėnesį vykęs balsavimas dėl sankcijų ir ribojimų rusams bei baltarusiams pratęsimo. Tuomet balsavo prieš arba susilaikė 18 parlamentarų – „Nemuno aušros“ ir „valstiečių“ frakcijų nariai.
Dalis Lietuvos gyventojų juos tiesiai šviesiai išvadino „vatnikais“
Bet šiandien į darbotvarkę įtraukus to paties projekto svarstymą, visos frakcijos iš anksto sutarė, kad balsuos už. Nuomonę pakeitė ir Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušra“.
„Palaikysim tam, kad nekelti tų įtampų, bet tai nebus pats racionaliausias sprendimas“, – sakė „Nemuno aušros“ frakcijos narys Aidas Gedvilas.
Svarstant projektą, registruoti ir keli pasiūlymai. Ignas Vėgėlė siūlė arba išbraukti draudimą įvežti žemės ūkio produkciją arba apskritai uždrausti visą importą iš Rusijos ir Baltarusijos. Bet tam Seimas nepritarė, o „valstietis“ Algimantas Kirkutis pasiūlė sankcijas pratęsti ne metams, o penkeriems.
„Tie, kurie rėkia ir šaukia, kad reikia kuo ilgesnių, kuo griežtesnių, kuo baisesnių – tai dabar galėsite nubalsuoti ir bus. Bus ne metai, bus netgi 5 metai. Kokie jūs būsite gražūs ir faini. Tai balsuokite, būtinai“, – teigė „valstiečių“ frakcijos narys Valius Ąžuolas.
Tuo tarpu Ingrida Šimonytė argumentavo, kad kasmetiniai balsavimai geriau išryškina kitokį požiūrį turinčius seimūnus.
„Aišku, kad nesmagu, kai paskui nuotraukas suklijuoja į kažkokį koliažą ir tai pasklinda pakankamai plačiai su toli siekiančiomis išvadomis. Bet tokios mūsų yra atsakomybės, toks mūsų darbas, poziciją parodyti, be kita ko, taip pat. Ir tai, kad tą poziciją tenka parodyti ne kartą į kadenciją, ne kartą į 3 kadencijas, o dažniau, nėra tame nieko blogo“, – svarstė I. Šimonytė.
Vis tik siūlymui sankcijas pratęsti iš karto penkeriems metams dauguma nepritarė.
„Gražu. Tik ar dabar bus koliažai su tais balsavusiais, kurie nesutiko, kad apriboti visas prekes, kurie nesutiko pratęsti ilgesnį terminą? Ar bus? Nebus. Nes tai buvo skirta kitiems dalykams“, – samprotavo V. Ąžuolas
O galutinai balsuojant dėl viso projekto, visi, kurie praėjusį kartą balsavo prieš, arba susilaikė – dabar buvo už.
„Nu ką reiškia keičiame poziciją, pozicija nekeičiama, matome, kad visuomenėje kyla nepasitenkinimo banga didžiausia, žmonėms tu gali aiškinti, dėlioti argumentus, bet yra emocijos. Jeigu šiandien yra emocijos, tai reiškia, tu turi girdėti jas. Turi ir palaikyti“, – sakė R. Žemaitaitis
„Nemuno aušros“ pirmininkas I. Vėgėlė taip pat abejojo sankcijų pratęsimo nauda.
„Keistokai, keistokai. Aš nežinau, kokiais argumentais jie balsavo vienu, ar kitu atveju, aš turėjau labai aiškius argumentus ir juos kartoju ir netgi pateikiu pataisas su tais pačiais argumentais, kuriuos kartojau Seimo posėdžių salėje. Tai... keista“, – galvą kraipė I. Vėgėlė.
Kai kurie Seimūnai atsisakė balsuoti
O kai kurie Seimo nariai sėdėjo salėje, bet nebalsavo ir savo požiūrį nuslėpė.
„Tiesiog jie bijo. Jie bijo ir tada prasideda tokia makalynė, kurią mes girdime viešojoje erdvėje. Jie nuėjo, pabalsavo taip, kaip jie tikėjo, kad pabalsavo. Dabar jie mato spaudimą iš visuomenės. Noriu atkreipti dėmesį – ne tai, kad jiems kažkas neleidžia sakyti, jie patys bijo sakyti savo tikrąsias pažiūras“, – pakeistą sprendimą įvertino Matas Maldeikis.
Praėjusį kartą po balsavimo Seimo pirmininkas net pareiškė, kad parlamente formuojasi penktoji kolona.
„Tikiuosi, kad visi, kurie balsavo už jų pratęsimą, tą darė nuoširdžiai. O ne bijodami viešos nuomonės“, – teigė Saulius Skvernelis.
Nors visi vienbalsiai pritarė sankcijų pratęsimui, liberalų gretose atsirado vienas prieš ir vienas susilaikęs, o Seimo salėje nuskambėjo juokas.
„Net nuraudau. Užskaitykite už“, – klaidą pažymėdamas ne tą variantą pripažino Seime prie mikrofono priėjęs ir visų atsiprašęs Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.
Suklydo ir buvęs olimpietis Jevgenijus Šuklinas.
„Jo, irgi labai atsiprašau, suklydom truputį, užsikalbėjome su kolega. Tai prašome, užskaityti mano balsą, kaip už“, – šypsojosi ir jis.
Dėl sankcijų pratęsimo liko vienas ir svarbiausias — priėmimo balsavimas.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:















































































































































































































































