NT turto brokeriai Ignas Zabarauskas, Paulius Banevičius ir Patricija Bubulaitė tinklalaidėje „NT be grimo“, remdamiesi viešai prieinama informacija apžvelgė, politikų būstus ir suskaičiavo, kokia yra jų vertė.
Politikai kasmet privalo deklaruoti jiems nuosavybės teise priklausantį turtą, pavyzdžiui, namus ir butus, taip pat nurodyti jų vertę.
Minėtų brokerių įvardyta politikų NT galima rinkos vertė gali nesutapti su ta verte, kurią politikai nurodė Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktose deklaracijose.
Reikalas tas, kad deklaracijose gali būti nurodoma ne rinkos, bet mokestinė vertė (jos skiriasi), statinys, kuriame politikai gyvena, gali būti nebūtinai gyvenamosios paskirties, jų NT gali priklausyti ne jiems tiesiogiai, bet kitiems asmenims ar jų valdomoms bendrovėms ir t.t.
Kauno mero dvaras
Štai Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio būstą NT specialistai vadino ne namu, bet dvaru.
„Kačiūniškės dvaras – yra istorinis pastatas“, – pastebėjo P. Bubulaitė.
I. Zabarauskas skaičiavo, kad Kauno mero būste yra 13 kambarių, 5 vonios kambariai. Tuo metu P. Banevičius bandė spėti, kad tokio dydžio būsto plotas turėtų siekti apie 1 tūkst. kvadratinių metrų ploto.
„Įdomus faktas, kad Kauno meras negali ten deklaruoti savo gyvenamosios vietos. V. Matijošaitis yra Kauno miesto meras, todėl jis negali gyventi Kauno rajone, kur yra jo dvaras.
Tačiau jis bando išsisukinėti, sakydamas, kad greitai Kauno miestas susijungs su rajonu ir tada jis galės ten deklaruoti savo gyvenamąją vietą“, – kalbėjo I. Zabarauskas.
NT ekspertai bandė spėlioti, kad V. Matijošaičio dvaras gali kainuoti apie 4–5 mln. eurų.
Tuo metu portalas tv3.lt primena, kad 2023 metais Teismas pripažino, kad V. Matijošaitis savavališkai Kačiuniškės dvaro teritorijoje nugriovė kultūros paveldo statinius – dvaro tvartą ir svirną. Todėl Kauno miesto meras ir statybos darbų vadovas turėjo atlyginti beveik 34 tūkstančių eurų žalą.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, V. Matijošaitis 2023 metais deklaravo, kad jo turimų gyvenamųjų namų vertė siekia daugiau nei 500 tūkst. eurų. Tuo metu turimų butų vertė siekė beveik 2 mln. eurų.
Vilniaus miesto merai
Apžvelgę Kauno mero būstą NT brokeriai siūlė pažiūrėti, kur gyvena Vilniaus miesto merai.
Pasak P. Bubulaitės, buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas savo namą Užupyje neseniai pardavė už daugiau nei 3 mln. eurų.
„Pardavęs butą, jis persikėlė į butą NT projekte „Misionierių sodai“. Butas labai gražus ir didelis, jo plotas – 118 kvadratinių metrų“, – pasakojo NT brokerė.
I. Zabarauskas skaičiavo, A. Zuoko būstas galėjo kainuoti daugiau nei 1 mln. eurų.
Pasak P. Banevičiaus, „Misionierių sodai“ vienas brangiausių projektų Vilniuje.
VMI duomenimis, A. Zuokas 2023 metais deklaravo, kad jo turimų butų vertė siekė daugiau nei 300 tūkst. eurų.
„Kitas buvęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius anksčiau gyveno T. Vrublevskio g., Gedimino kalno papėdėje, netoli Katedros.
Toks butas galėtų kainuoti apie pusę mln. eurų. Žinoma viskas priklauso nuo būsto ploto ir jo įrengimo“, – komentavo NT brokeris.
VMI duomenimis, R. Šimašius 2023 metais deklaravo neturintis nei butų, nei namų. Tačiau 2020 metų duomenimis R. Šimašiaus turimų butų vertė viršijo 70 tūkst. eurų.
Būstas už 10 mln. eurų
I. Zabarauskas pastebėjo, kad prabangiausiame būste gyvena Kauno miesto meras. Tačiau pasak NT brokerio yra vienas politikas, kuris būsto verte lenkia ir V. Matijošaitį.
„Ramūnas Karbauskis gyvena netoli Kauno marių, jis yra įsigijęs didelį sklypą, kuriame yra keletas pastatų. Deklaruota šio sandorio vertė siekia 10 mln. eurų“, – skaičiavo I. Zabarauskas.
Tačiau P. Bubulaitė abejojo, ar už tokią pat sumą R. Karbauskis parduotų savo būstą, rinkos vertė gali būti jau visiškai kita.
Tuo metu P. Banevičius atkreipė dėmesį, kad oficialiai R. Karbauskis savo gyvenamąją vietą yra deklaravęs Naisiuose, Šiaulių raj.
VMI duomenimis, R. Karbauskis 2023 metais deklaravo, kad jo turimų gyvenamųjų namų vertė viršija 7 mln. eurų.
Toliau kalbėdamas apie politikų būstus I. Zabarauskas pastebėjo, kad į skandalus buvo įsivėlusi ir buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kuri gyvena Pavilnių regioniniame parke, Vilniuje, atlikėjo Egidijaus Dragūno pašonėje.
„M. Navickienė yra 20 arų sklypo bendrasavininkė, ant kurio stovi trys pastatai – gyvenamasis namas ir du ūkinės paskirties pastatai, vadinami dirbtuvėmis. Tačiau jie atrodo taip pat, kaip gyvenamieji namai.
M. Navickienės šeimai priklauso vienas dirbtuvių pastatas, kur jie gyvena“, – pasakojo NT brokeris.
P. Banevičius bandė spėti, kad M. Navickienės būstas rinkoje galėtų atsieiti 700 tūkst. eurų.
Tuo metu VMI duomenimis, M. Navickienė 2023 metais deklaravo, kad jos turimų gyvenamųjų namų vertė siekia 35 tūkst. eurų.
Neteisėtai praplėtė sklypo ribas?
„Dar vienas į skandalus įsivėlęs politikas – Remigijus Žemaitaitis gyvena Vilniuje, Laurų g., netoli upės.
Toje teritorijoje statyba negalima, nes netoliese yra vandenvietės apsaugos zona. Tačiau namai ten vis tiek stovi ir vienas jų priklauso R. Žemaitaičiui. Kyla daug klausimų, kaip buvo gautas statybų leidimas ir kaip buvo pastatytas namas. Tačiau politikas teisinosi, kad pirko sklypą su leidimu“, – komentavo P. Bubulaitė.
Ji skaičiavo, kad R. Žemaitaičio būstas galėtų kainuoti 700 tūkst. eurų.
Tuo metu VMI duomenimis, R. Žemaitaitis 2023 metais deklaravo, kad jos turimų gyvenamųjų namų vertė siekia 130 tūkst. eurų.
Portalas tv3.lt primena, kad Statybų inspekcija tikrins R. Žemaitaičio sklypus, nes gali būti, kad jie buvo praplėsti neteisėtai.
Savo ruožtu R. Žemaitaitis situacijos nesureikšmino ir nurodė, kad jis jau nusipirko aptvertą sklypą.
„Žemės sklypą kokį nupirkau, tokį nupirkau. (...) Aš niekada gyvenime nieko nesu nei ten tvėręs, nei tikrinęs. Tvėrė pirmi savininkai, kur aš pirkau. Aš nusipirkau su tvora. (...) Kai mane 30 kartų tikrino, jie nieko nerado. Absoliučiai“, – teigė politikas.
Vis dėlto R. Žemaitaitis taip pat pažymėjo, kad tvorą patrauksiąs, jeigu inspektoriai nustatys pažeidimą.
„Įstatymas visiems vienodai galioja. Reikės žiūrėt tada, tvorą reikės perkelt“, – pridūrė jis.
Skandalas dėl asfaltuotos gatvės
Toliau NT brokeriai aptarė Agnės Bilotaitės namą. Ji gyvena Vilniuje, Žvėryno mikrorajone.
„Namas labai gražus ir puikiai įsilieja į Žvėryno mikrorajono visumą. Namas dviejų aukštų, septynių kambarių. Jo kaina galėtų siekti 2,5 mln. eurų“, – sakė P. Bubulaitė.
NT brokeriai pridūrė, kad šį brangų būstą įsigijo ne pati politikė, bet jos vyras.
VMI duomenimis, A. Bilotaitė 2023 metais nedeklaravo nei gyvenamųjų namų nei butų.
Kitas politikas, anot NT brokerių, irgi gyvenantis gerame mikrorajone, yra buvęs kandidatas į prezidentus – Ignas Vėgėlė. Jis gyvena Antakalnyje.
„Jis gyvena trijų aukštų name, kurio kaina gali siekti apie 1 mln. eurų“, – bandė spėti. I. Zabarauskas.
NT brokeriai išskyrė ir Sauliaus Skvernelio namą, Vilniaus rajone, Upės g. Anot NT specialistų, politikas pasirinko nuošalią vietą gyvenimui.
„Jis į skandalą irgi buvo įsivėlęs dėl išasfaltuoto keliuko link namo.
S. Skvernelis gyvenimui pasirinko gana nuošalią ir privačia vietą, kur mažai kas užklysta, jeigu ten kas ir važiuoja tai specialiai“, – pasakojo I. Zabarauskas.
Pasak P. Bubulaitės, S. Skvernelio namas gali kainuoti apie 400–500 tūkst. eurų.
Tuo metu VMI duomenimis, S. Skvernelis 2023 metais deklaravo, kad jos turimų gyvenamųjų namų vertė siekia daugiau nei 128 tūkst. eurų.
Portalas tv3.lt primena, kad 2019 metais, link tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio namų buvo išasfaltuota 1,5 km gatvė.
Tuometinis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pasiūlė Vyriausybei perskirstyti daugiau nei tris milijonus eurų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos rezervo bei pinigus skirti Vilniaus bei Trakų rajonų, keliams, Vilniaus rajono savivaldybė pasinaudojo proga ir tuo pačiu pasiprašė papildomų lėšų – beveik 700 tūkstančių eurų.
Ir beveik pusė šios sumos – 300 tūkstančių kaip paaiškėjo, nubyrėjo būtent premjero gatvei tvarkyti. Beje, šie papildomi pinigai Vyriausybės posėdyje, kuriam pats Skvernelis ir pirmininkavo, buvo itin skubiai patvirtinti, nepraėjus nė savaitei po prašymo.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl S. Skvernelio. Tirta, ar premjeras nepažeidė įstatymo, nenusišalindamas Vyriausybei svarstant klausimą, ar skirti papildomą finansavimą Vilniaus rajono savivaldybės gatvėms tvarkyti.
VTEK teigimu, nebuvo surinkta pakankamai svarių faktinių duomenų, įrodančių, kad šiuo klausimu S. Skvernelis įsivėlė į interesų konfliktą. Tyrimų skyrius komisijai pasiūlė nutraukti tyrimą dėl S. Skvernelio, nesant pakankamų duomenų dėl jo atsakomybės.
Pigausi būstai
Pasak I. Zabarausko, kiti politikai gyvena ir paprastesniuose būstuose.
„Štai Vilija Blinkevičiūtė anksčiau gyvenusi Šeškinėje, dabar gyvena bute Akmenų g., netoli JAV ambasados. Politikė gyvena vienoje saugiausių gatvių Vilniuje“, – pastebėjo I. Zabarauskas.
Anot P. Bubulaitės, jos butas gali kainuoti apie 300 tūkst. eurų.
Tuo metu VMI duomenimis, Vilija Blinkevičiūtė 2023 metais deklaravo, kad jos turimų butų vertė siekia daugiau nei 267 tūkst. eurų.
Vienas pigiausių būstų, pasak NT brokerių, Petro Gražulio. Pasak I. Zabarausko, P. Gražulis gyvena Trakų raj., Vosyliukų km.
„Jo namas jau senesnės statybos, todėl galėtų kainuoti apie 200 tūkst. eurų“, – skaičiavo NT brokeris.
Tuo metu VMI duomenimis, Petras Gražulis 2023 metais deklaravo, kad jos turimų gyvenamųjų namų vertė siekia vos 2 tūkst. eurų.
Portalas tv3.lt primena, kad P. Gražulio namas susidomėjimo sulaukė prieš 8 metus, kai paaiškėjo, kad jį nusipirko ir ten apsigyveno tuomet Gražulio padėjėja dirbusi Patricija Pachomovaitė, kuri beje tada dar ėjo ir su Seimo nariu susijusios įmonės „Judex“ komercijos direktorės pareigas.
Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad už šį sklypą sumokėjo būtent parlamentaras. Nors aplinkiniai gyventojai nekalbūs, visgi ir jie patvirtina, kad namas „de fakto“ esą P. Gražulio.
Vosyliukų gyventojai teigia, kad P. Gražulis čia lankosi dažnai.
„Aš nežinau, ar ten tikrai jo namas yra, bet kažkada P. Gražulis man aiškino, kad ten jo teritorija yra“, – sakė gyventojas.