• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar lengvai prisipažinsite, kad nepaliaujate vakarais užkandžiauti? Tą daro dauguma iš mūsų –  grįžę namo po darbo valandų nepaleidžiame kąsnio iš rankų... O jei vakare valgote daugiausia? Arba dažniau nei įprastai pabundate kad užkąsti naktį?

Ar lengvai prisipažinsite, kad nepaliaujate vakarais užkandžiauti? Tą daro dauguma iš mūsų –  grįžę namo po darbo valandų nepaleidžiame kąsnio iš rankų... O jei vakare valgote daugiausia? Arba dažniau nei įprastai pabundate kad užkąsti naktį?

REKLAMA

Jei į klausimus atsakėte teigiamai, gali būti, kad kenčiate nuo naktinio valgymo sindromo (NVS). Martin Seeley, miego ekspertas ir „Mattressnextday“ generalinis direktorius, paaiškina viską apie šią viešai nedažnai aptariamą būklę, rašo mirror.co.uk.

Kas yra naktinio valgymo sindromas?

Tai būklė, kuri apima du dalykus: persivalgymą vakare bei miego problemas. Jei sergate NVS, vakarais valgote daug, sutrinka miegas, taip pat pabundate naktį, nes būtina pavalgyti.

Sindromas nėra laikomas pavojingu gyvybei, tačiau, žinoma, negydant jis gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip padidėjęs svoris, nemiga ir psichinės sveikatos sutrikimai. Kas visa tai sukelia?

REKLAMA
REKLAMA

NVS priežastis nėra tiksliai aiški, tačiau kai kurie ekspertai pažymėjo, kad tai gali būti susiję su miego ir pabudimo ciklu arba hormoninėmis problemomis.

REKLAMA

Didesnė tikimybė susirgti NVS gresia nutukusiems, turintiems dar ir kitą valgymo sutrikimą, anksčiau patyrusiems psichikos sveikatos sutrikimus, pvz., nerimą ar depresiją. Anksčiau piktnaudžiavę narkotinėmis medžiagomis taip pat gali sirgti NVS.

Manoma, kad sindromas pasireiškia 1 iš 100 žmonių, o jei turite antsvorio, tikimybė yra 1 iš 10.

NVS simptomai

Jei sergate NVS, po vakarienės dar galite suvalgyti ketvirtadalį savo dienos kalorijų normos ir (arba) pabusti naktį bent du kartus per savaitę pavalgyti.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat galite sirgti NVS, jei:

  • kyla didžiulis noras valgyti tarp vakarienės ir miego,
  • pabundate pavalgyti,
  • sumažėjęs apetitas dienos metu,
  • vakare ar naktį suvartojate daug kalorijų,
  • nemiga kankina keturias ar penkias naktis per savaitę,
  • ryte nėra apetito,
  • jaučiate depresiją arba nerimą.

Šis sindromas skiriasi nuo persivalgymo sutrikimo, kai suvalgoma daug vienu prisėdimu, o NVS atveju vakare ir naktį valgoma mažesniais kiekiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip užkirsti kelią NVS?

Galbūt nepavyks visiškai išvengti NVS, tačiau galite imtis tinkamų veiksmų, kad pagerintumėte savo sveikatą ir gerai išsimiegotumėte:

Gera miego higiena

Gera miego higiena yra būtina norint užtikrinti ramų nakties miegą. Turėtumėte vengti saldžių maisto produktų antroje dienos pusėje. Jei įmanoma, reikėtų vengti kofeino arba stengtis apriboti jo suvartojimą ir visiškai jo vengti antroje dienos pusėje. Įsitikinkite, kad miegamojo temperatūra yra jums patogi.

REKLAMA

Lova ir patalynė taip pat turėtų būti šilta ir patogi. Vakare atsipalaiduokite, paskaitykite, išsimaudykite karštoje vonioje, venkite ekranų ir pasistenkite užmigti. Jei jaučiate norą valgyti, pabandykite jį nuslopinti išgerdami stiklinę vandens ar karštos arbatos.

Rinkitės sveiką maistą

Įsitikinkite, jog virtuvėje yra tik sveikas maistas, kad išvengtumėte nereikalingų užkandžių. Devynis kartus iš 10, jei namuose yra nesveiko maisto, greičiausiai jį ir suvalgysite, o jei jo nebus, tai ir neužkandžiausite.

REKLAMA

Atsikratykite maisto, kuriame yra daug riebalų ir cukraus.

Stenkitės valgyti sveiką ir subalansuotą maistą dienos metu, valgykite daug vaisių ir daržovių ir stenkitės išgerti 2 litrus vandens per dieną – taip sumažinsite nenumaldomą norą užkandžiauti.

 

Rūpinkitės savo psichine sveikata

Stenkitės valdyti bet kokį stresą ar nerimą, naudodami jogą, meditaciją ir kvėpavimo pratimus. Galbūt prireiks konsultacijos ar terapijos, padėsiančios valdyti emocijas ir santykius su maistu bei pagerinti bendrą nuotaiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stenkitės atitraukti dėmesį nuo užkandžių ar poreikio valgyti naktį, užsiimdami įvairia veikla, susitikdami su draugais, pasivaikščiodami ar lankydamiesi sporto salėje.

Išlikite aktyvūs dienos metu

Ne paslaptis, kad reguliari mankšta ir fizinis aktyvumas dieną padeda pagerinti miego kokybę naktį, nes esate pavargę ir jaučiate, kad jums reikia miego. Taigi kasdien mankštindamiesi, nesvarbu, ar tai trumpas pasivaikščiojimas, ar didelio intensyvumo treniruotė, suteikiate sau didesnę galimybę ramiai išsimiegoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų