Europos Parlamento komitetas antradienį pritarė ataskaitai, kurioje teigiama, kad Bendrijos šalys, tarp jų Didžioji Britanija, Vokietija ir Italija, žinojo apie nelegalius JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) skrydžius Europoje, terorizmu įtariamų asmenų grobimus, kuriuos vykdė CŽV agentai, ir šių žmonių kalinimą slaptuose centruose.
Ataskaitoje iš viso įvardijamos trylika ES valstybių, kurios vienokiu ar kitokiu būdu susijusios su nelegaliais CŽV skrydžiais terorizmu įtariamiems asmenims pervežti: Austrija, Didžioji Britanija, Kipras, Danija, Vokietija, Graikija, Airija, Italija, Lenkija, Portugalija, Ispanija, Švedija ir Rumunija, kuri šį mėnesį tapo Bendrijos nare. Taip pat paminėtos blokui nepriklausančios Bosnija ir Hercegovina, Makedonija ir Turkija.
Ataskaitoje, kuriai per balsavimą pritarė 28 komiteto nariai, o prieš pasisakė 17, ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana (Chavjeras Solana) ir kiti bloko aukšto rango pareigūnai kaltinami tuo, jog nebendradarbiavo su tyrėjais ir nepateikė informacijos apie slaptą JAV kalinių programą.
"Mes sugebėjome gauti visą informaciją tik iš konfidencialių šaltinių", - per spaudos konferenciją sakė komiteto pirmininkas Carlosas Coelho (Karlosas Kuelju).
Ataskaitoje, dėl kurios kitą mėnesį balsuos Europos Parlamentas, taip pat teigiama, kad Didžioji Britanija, Italija ir Vokietija labai nenoriai bendradarbiavo su tyrėjais.
"Visiškai aišku, kad CŽV vykdė neteisėtus veiksmus Europoje", - sakė C.Coelho.
Komitetas nurodė, kad sužinojo apie daugiau nei 1 000 slaptų CŽV lėktuvų skrydžių Europos oro erdvėje ar nusileidimų Europos valstybių oro uostuose. Daugiausiai slaptų skrydžių surengta į Didžiąją Britaniją, Vokietiją ir Airiją.
"Mes esame tikri, kad buvo CŽV veiksmų aukų, prieš kai kuriais jų buvo pavartota prievarta", - sakė komiteto pranešėjas Claudio Fava (Klaudijus Fava).
Ataskaitos pataisoje, kurią parėmė konservatyvių pažiūrų europarlamentarai, nurodoma, kad nesama pakankamai įrodymų, jog Lenkijoje veikė slapti CŽV kalėjimai. Pasirodę pranešimai apie Lenkijoje neva veikiančius nelegalius CŽV kalėjimus buvo vienas iš motyvų 2005-ųjų pabaigoje pradėti parlamentinį tyrimą.
Tačiau ataskaitoje teigiama, kad "laikini slapti sulaikymo centrai Europos šalyse galėjo veikti JAV karinėse bazėse".
"Ši ataskaita nėra nukreipta prieš Jungtines Valstijas, - pabrėžė C.Coelho. - Tačiau mes manome, kad mūsų santykiai su Jungtinėmis Valstijomis turi būti grindžiami įstatymo viršenybės principu ir pagarba žmogaus teisėms".