„Tiesa, kad per didelio arba per mažo kraujo spaudimo mes galime nejausti. Visgi, tai labai individualu, kadangi vienas gali vaikščioti su ypač per dideliu kraujospūdžiu ir to net neįtarti, o vieniems ir nedaug pakilus kraujospūdžiui gali atsirasti galvos skausmas ir svaigimas.
Tokiais atvejais, jei jums ir atrodo, kad jūsų kraujo spaudimas geras, vertėtų reguliariai jį pasitikrinti. Tai galima padaryti tiek vaistinėse, tiek iš pažįstamų pasiskolinus kraujospūdžio aparatą, turint savo ar lankantis pas gydytoją“, – kalba Andrius Petkevičius.
Galimi net smegenų pažeidimai
Nesirūpinant ar net nenutuokiant, koks įprastai yra jūsų kraujo spaudimas, ilgainiui galima sulaukti skaudžių pasekmių. Šeimos gydytojas teigia, kad nesiimant gydyti aukštą kraujospūdį, viskas gali baigtis infarktu ar insultu. Taip pat ilgą laiką esant aukštam kraujo spaudimui gali būti pažeidžiami inkstai ar sutrikti rega.
„Kraujospūdis veikia visas mūsų organizmo sistemas, tad ilgą laiką negydant aukšto kraujospūdžio gali būti pažeistos smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, dėl ko vėliau gali išsivystyti širdies ritmo sutrikimai, širdies nepakankamumas, širdies infarktas, inkstų veiklos sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas, pažeidžiama rega, smegenų kraujotakos sutrikimai, pažeidžiantys funkcijas, kaip atmintis, mąstymas ar net grėsti smegenų insultas.
Padėti išvengti per aukšto kraujospūdžio ir atitolinti vaistų naudojimą reikėtų kuo anksčiau pradėti laikytis sveikos gyvensenos principų – nerūkyti, mesti antsvorį, palaikyti normalų kūno svorį, sportuoti, sveikai maitintis. Visgi, fizinis aktyvumas itin gali padėti jauniems ir dar rimtų ligų neturintiems, tačiau ilgamečiams pacientams tai bus tik pagalbinė priemonė medikamentiniam gydymui“, – sako šeimos gydytojas.
Ko būtina atsisakyti?
Turint per mažą kraujo spaudimą daugelis yra įpratę kasdien gerti didelį kiekį kavos, tačiau, pasak specialisto, dažnai gaunamas atvirkštinis efektas.
„Žmonės, geriantys tris ar daugiau puodelių per dieną tikisi, jog pasijus žvaliau, tačiau toks poveikis juntamas labai trumpai, tik 15-20 minučių.
Praėjus šiek tiek laiko, jau dienos viduryje, pasijaučiama dar prasčiau nei prieš tai, ima kamuoti apsnūdimas bei nuovargis. Taip pat turinčius per žemą kraujo spaudimą ypač veikia apsiniaukusios ir lietingos dienos. Tokiu metu jie jaučiasi visiškai praradę energiją ir kamuojami apsnūdimo.
Tokiu atveju kava irgi nėra tinkamas pasirinkimas, reikėtų rinktis mankštą, aktyvesnį sportą bei būtinai vėdinti patalpas, kuriose esate“, – pataria gydytojas.
Turintiems aukštesnį kraujo spaudimą būtina įsidėmėti, jog sūrus maistas dar labiau jį kelia. Taip pat rekomenduojama vengti riebaus maisto, kuris savyje turi nemažą kiekį būtent gyvulinės kilmės riebalų.
Kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu patartina dažniau rinktis maistą, turintį omega-3 riebalų rūgščių, kurios savaime mažina cholesterolio kiekį.