R. Žemaitaitis savaitgalį vykusiame partijos „Tvarka ir teisingumas“ kongrese aršiai sukritikavo „tvarkiečių“ surengtą piketą prie prokuroro Irmanto Mikelionio, kuris kuruoja bylą, susijusią su partijos lyderiu Rolandu Paksu, namų ir pagrasino pasitrauksiantis iš „tvarkiečių“ rinkimų sąrašo, jei tokie bendražygių veiksmai kartosis.
Portalo tv3.lt kalbintas R. Žemaitaitis pasakojo, kad savo žodžių neišsižada. Politikas neslėpė, kad partijoje didžiausią pasipiktinimą kelią iš buvusios „Drąsos kelio“ frakcijos perėjusių Seimo narių išsišokimai.
„Man tai yra absoliučiai protu nesuvokiami dalykai, tai yra naujai atėjusių žmogžudžių partijos atstovų (veiksmai – tv3.lt) – vasiliauskų ir kitų – kurie būtent, tiesiai šviesiai galima sakyti, nužudė keturis žmones tam, kad pasidarytų sau „piarą“ ir patektų į rinkimus.
Aš tikrai nepritariu tokiai politikai ir nepritariu tokiems žingsniams, kad partija kitų žmonių nelaimėmis, bėdomis turi daryti rinkiminį trampliną. Tai yra amoralu, negražu ir trumparegiška, juolab, kad tokie prisišlieję žmonės labai greitai pabėga kitur ieškodami laimės, kaip nutiko su V. Vasiliausku, kai nespėjo Seime apšilti kojų, pamatė, kad su V. Venckiene nepasisekė, aišku, pinigų sau pasidarė, ir jau bėga kitur“, – piktinosi R. Žemaitaitis.
„Tie žmonės yra neprognozuojami, jų išsilavinimas arba bent jau patirtis yra labai prastos kokybės, jie gali tik per rėkavimus, per piketus, per šūkavimus kažką pasiekti, o ne savo protu“, – apie į „tvarkiečių“ gretas įsiliejusius buvusio „Drąsos kelio“ frakcijos politikus kalbėjo R. Žemaitatis.
Užsiminė apie pasitraukimą iš politikos
R. Žemaitaitis, Seime einantis Ekonomikos komiteto pirmininko pareigas, užsiminė, kad partijoje „Tvarka ir teisingumas“ būtina nedelsiant imtis permainų, mat nauji veidai užgožia partijos senbuvius.
„Yra dideli nuomonių skirtumai. Yra žmonės, kurie nusistovėję, kurie dirba 8-10 metų partijoje ir kai ateina nauji žmonės, net nedirbę partijoje, kurie buvo prieš partiją ir dabar neva atsivertė į tikėjimą, tai natūralu, kad tos konfliktinės situacijos ir nuomonių skirtumai išryškėja. Pačiam R. Paksui reikia surasti pusiausvyrą šioje vietoje, kad ir vieni, ir kiti būtų patenkinti“, – kalbėjo parlamentaras.
R. Žemaitaičio teigimu, „tvarkiečiai“ pastaruoju metu tik šaudo kritikos strėles į valdančiuosius, pamiršdami, kad patys yra koalicijos partneriai, pamiršdami apie savo nuveiktų darbų viešinimą.
„Aš pasakiau, kad tikrai sąraše Jūs manęs nematysite, jeigu nesugebėsite per du mėnesius pertvarkyti savo vidinių komunikacijų, vidinės tvarkos, spaudos pranešimų, rinkimų kampanijos.
Aš absoliučiai nematau savo ateities politikoje. Dvi kadencijos man buvo labai daug. Aš manau, kad man reikia grįžti į universitetą dėstyti, dirbti advokatūroje. [...] Bet, aišku, tai sprendžia žmogus. Jeigu matysiu, kad Šilutė, Šilalė mane palaiko, tai turi eiti dirbti, nes žmogus tavimi tikėjo, už tave balsavo“, – atviravo politikas.
Užsiminė apie kovą dėl pirmos vietos
Seimo Audito komiteto pirmininkė „tvarkietė“ J. Vaickienė, šią savaitę prisijungusi prie Liberalų sąjūdžio frakcijos, portalui tv3.lt sakė, kad po Velykų kreipsis į liberalus ir dėl įsiliejimo į partijos gretas.
„Pagrindinis argumentas: todėl, kad mūsų frakcija, ko gero, ir visa partija darosi labai radikali, populistiška, daugiau yra kreipiama dėmesio į pasisakymo formas, pozas, o į esminiai dalykai tampa antraeiliai. Tai tokie dalykai man yra nepriimtini“, – kalbėjo J. Vaickienė, paklausta, kodėl nutarė palikti partiją „Tvarka ir teisingumas“.
Politikė atviravo esanti nepatenkinta R. Pakso deklaruojamomis permainomis partijoje.
„Esmė ta, kad pas „tvarkiečius“ perėjusi „Drąsos kelio“ frakcija ir įnešė galbūt tą nestabilumą pačioje frakcijoje. Natūralu, frakcija yra susiskaldžiusi. [...]
Permainos, permainos... Kai tu įsilieji bendru sutarimu, bendrai pritariant, kad reikia naujų veidų... Bet tie nauji veidai ateina vien tik dėl to, kad pažiūrėtų, kuriame sąrašo numeryje būtų, ar dešimtuke pirmoje, antroje ar dešimtoje vietoje, ir visiškai nekreipiama dėmesio į apačias, tai yra į partijos skyrius. [...] Tai koks čia atsinaujinimas? Atsinaujinimas turi būti iš skyrių pozicijų, jie galbūt kažkokius lyderius gali pamatyti, kurie dirbo 10 metų partijai ir nusipelno būti 10 ar 15 numeriu sąraše“, – pasakojo J. Vaickienė.
Seimo narė neslėpė, jog prie slogios atmosferos partijoje prisideda ir tai, kad „tvarkiečių“ lyderiui R. Paksui Seimas neatvėrė kelio į rinkimus.
„Aišku, kad skaudus ir sunkus tas klausimas. Tai duoda irgi kažkokio prakrikimo. Po gruodžio 15 dienos (tądien Seimas nepritarė įstatymo pataisoms, kad R. Paksas galėtų dalyvauti Seimo ir prezidento rinkimuose – tv3.lt) neįvyko tai, ko visi tikėjomės, kad turėsime ryškų lyderį, kuris ves partiją. [...]
Niekam ne paslaptis, kad mūsų partija buvo vieno lyderio partija, labai sunkiai pavyko užsiauginti panašių lyderių šalia savęs gerbiamam prezidentui, manau, nepavyko. Tai, aišku, partijai tai yra nenaudinga ir sudėtinga ir dabar vyksta mūšis, kas bus pirmas numeris partijoje“, – kalbėjo J. Vaickienė.
Problemų nemato
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas, europarlamentaras R. Paksas portalui tv3.lt teigė, og jam yra apmaudu dėl J. Vaickienės sprendimo jungtis prie Liberalų sąjūdžio, tačiau politikės žingsnio motyvų komentuoti jis nepanoro.
„Mane tai šiek tiek nuvylė. Po to aš dėčiau daugtaškį ir nebekomentuočiau daugiau, linkėdamas žmogui, kad duok Dieve, jis teisingai pasirinko“, – sakė R. Paksas.
Vis dėlto R. Paksas, reaguodamas į „tvarkiečių“ priekaištus dėl naujų veidų partijoje iš buvusios „Drąsos kelio“ frakcijos, ėmė ginti naujokus. Anot jo, ir Povilas Gylys, ir Stasys Brundza, ir Valdas Vasiliauskas yra išsilavinę, intelektualūs, patyrę politikai visuomenės veikėjai, todėl jie esą sustiprins partiją.
„Jeigu tu bijai prarasti savo vietą, kai įsilieja nauji žmonės, tai stenkis daryti kažką. Aš tik sveikinu, kad į mūsų partiją įsiliejo nauji žmonės. [...] Jeigu tu bijai dėl savo vietos, nori užtūpti ją, kai ateina nauji žmonės, tai belieka ieškoti priežasčių, kodėl tau trauktis“, – pasipiktinusiems „tvarkiečiams“ dėl atėjūnų iš „Drąsos kelio“ žinią perdavė R. Paksas.
Ar R. Žemaitaičio grasinimai išeiti, S. Skvernelio pasirinkimas Seimo rinkimuose dalyvauti su LVŽA ir J. Vaickienės trenkimas durimis reiškia beprasidedantį partijos byrėjimą? R. Paksas teigia, kad apie tokius pavojus girdi nuolat ir jais netiki.
„20 metų aš tą girdžiu. Esu nuo 1997 metų politikoje, kai tapau Vilniaus meru. Aš kiekvienais metais prieš rinkimus girdžiu apie byrėjimą, trapėjimą, apie silpnumą, bet ką aš dabar jaučiu, tai vieną kartą žmones Lietuvoje gali apgauti, du kartus apgauti, bet šiandien negali apgauti visų žmonių ir visą laiką. Jeigu tokios jėgos šiandien veikia iš vienos, iš kitos pusės – S. Skvernelis, frakcija, dar kiti dalykai – tai mes esame be galo stiprūs“, – rėžė R. Paksas.
Politologas: jaučiama įtampa
Portalo tv3.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dėstytojas, profesorius, politologas Algis Krupavičius pabrėžė, kad J. Vaickienės perėjimo į liberalų partiją nereikėtų smarkiai sureikšminti, mat, anot jo, ši parlamentarė politikoje dar yra naujokė, o naujokai yra linkę keisti partijas.
„Kai kurie asmenys, kurie buvo partijos galimi kandidatai į Seimą, pavyzdžiui, Žydrūnas Plytnikas, atsisakė dalyvauti rinkimuose. Taigi, taip yra labai prieštaringų signalų ir prieštaringų tendencijų partijos viduje yra. Tai rodo ir R. Žemaitaičio kalba partijos kongrese.
Turėtų kilti nemažai skausmo, kaip suvaldyti situaciją, kaip eiti į Seimo rinkimus, kas bus partijos pagrindiniai veidai. Reikalus komplikuoja ir S. Skvernelis, nusprendęs rinkimuose dalyvauti su valstiečiais ir žaliaisiais, nors deleguotas „tvarkiečių“, ministro K. Trečioko interpeliacija. Taigi, problemų sąrašas yra ilgas“, – aiškino A. Krupavičius.
Politologo teigimu, nereikėtų atmesti ir to, kad politikai iš „tvarkiečių“ gretų traukiasi ir dėl su partija susijusių teisėsaugos tyrimų.
„Kad „Tvarka ir teisingumas“ patiria įtampą yra akivaizdu. Partija yra teisėsaugos akiratyje, STT vykdomi ikiteisminiai tyrimai irgi partijos moralę gerokai trupina ir dėl to kyla vienybės problemų. Antras dalykas – partija reitinguose nėra itin populiari, bet kol kas peržengia 5 procentų ribą, kuri reikalinga, kad partija sudarytų frakciją po rinkimų“, – sakė A. Krupavičius.
„Vienaip ar kitaip, partija turi R. Pakso įvaizdį, reputaciją ir, matyt, tam tikrai rinkėjų daliai jis lieka autoritetas. Aišku, bendra rinkėjų dalis, kuri linkusi balsuoti už šią partiją, pastaraisiais metais mažėja arba bent nedidėja, tai tikrai laikai yra sudėtingi partijai.
Aišku, ne vieną krizę partija yra pergyvenusi, taigi kol kas palaidoti „Tvarką ir teisingumą“, ypač Seimo rinkimų perspektyvoje, dar būtų anksti“, – komentavo VDU profesorius.