Kelios dešimtys Santaros klinikų medikų yra pasirengę savanoriauti Ukrainoje.
VUL SK Širdies chirurgas dr. Aleksejus Zorinas iškart vardija tris priežastis, dėl ko jis net nedvejodamas panoro prisijungti prie medikų komandos: „Neapibūdinama gėda už šalį, kurioje esu gimęs ir iki 2 metukų gyvenęs. Iš šios šalies dabar yra tiesiog pagrobta ateitis. Antroji priežastis – sukrečiantys bičiulės gydytojos pasakojimai, su kuria nuolat susirašinėju, tiesiog neleidžia būti abejingu. Neabejingumas politine ir žmogiškąja prasme – mes nebegalime NIEKO nedaryti!”
Gydytoja anesteziologė reanimatologė Smiltė Kolevinskaitė registruojasi į medikų savanorių būrį dėl to, kad pasikliauja savo sąžine: „Esu anesteziologė reanimatologė. Ši profesija yra tiesiogiai susijusi su gyvybės gelbėjimu. Tokios pagalbos dabar ten reikia, esu pasirengusi padėti“.
Infekcinių ligų centro kovidinio skyriaus slaugytoja Snieguolė Statauskienė sako suprantanti, kad ukrainiečiai kovoja ne tik už save, bet ir už mus. Artimų bičiulių Kijeve turinti Snieguolė virpančiu balsu pasakoja apie paskutinį pokalbį su rūsyje besislepiančiais ir dėl to sunkiai telefoniniu ryšiu pasiekiamais draugais. Paskutiniai jų žodžiai „labai tave mylim, bet galim nebepasimatyt“ sukrečia ir ji siekianti padėti tuo, kuo galinti: „Tai yra mano pagalba – širdimi ir rankomis. Esu širdimi su Ukrainos tauta, jų skausmas – ir mano skausmas. Buvau pirma ir kai prasidėjo pandemija, ir dabar esu ten, kur reikalinga mano pagalba“.
Kauno klinikos taip pat pranešė, kad šiuo sunkiu ir visam pasauliui įtemptu metu ligoninės bendruomenė neliko abejinga karą patiriančiai Ukrainai ir jos skausmui.
„Per tris dienas net 56 įvairių sričių Kauno klinikų gydytojai, gydytojai rezidentai, slaugytojai pareiškė norą savanoriškai vykti į Ukrainą ir padėti ten dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams“, – skelbė įstaiga socialinio tinklo paskyroje.
Į Ukrainą vyks 24 medikai
Medikų savanorių, kurie esant poreikiui galėtų vykti į vakarų Ukrainą padėti ten dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams, misijos terminus, logistiką koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija. Anot SAM, preliminari šios misijos trukmė 10–14 dienų.
„Kreipiasi įvairių specialybių žmonės, bet su ukrainiečiais esama suderinę ir kokias jie mums siunčia žinutes, kad jiems reikia paramedikų, slaugytojų, anesteziologų, reanimatologų. Tokiu būdu ir formuojam. (...) Jau žinome, kad galime formuoti dvi grupes po 12 žmonių ir tai jau yra pradėta“, – pranešė ministras.
Paklaustas, kur šie medikai galėtų teikti pagalbą, ministras nurodė, kad visų pirma kalbama apie Vakarų Ukrainą.
„Dabar išvažiuotų į du medicinos centrus dvi grupės po 12 žmonių. Perspektyvoje, kaip man kužda kolega Ukrainoje, dabar mato kiekvienoje Ukrainos apskrityje maždaug po 6–8 specialistus jiems trūksta. Tai atitinkamai ir formuojame. Užsiregistravusių savanorių turime įvairių specializacijų, bet stengiamės atliepti, ko reikia Ukrainos pusei“, – tikslino A. Dulkys.
Vyriausybė pirmadienį posėdyje taip pat pavirtino 4 mln. eurų siekiančią medicininę paramą Ukrainai, nuo praėjusios savaitės kovojančiai su Rusijos pajėgomis.