• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Andrius Martinkus 

Sveiko gyvenimo būdo entuziastai kaišioja pagalius į tabako bendrovių ratus. Kristupo Kolumbo dovana Ispanijos karūnai netruko užkliūti už smerkiančio valdovų žvilgsnio. Otomanų imperijos sultonas Muradas IV uždraudė tabaką savo valdose, o popiežius Urbonas VII užsimojo ekskomunikuoti kiekvieną netikėlį, išdrįsusį užtraukti dūmą bažnyčioje.

REKLAMA
REKLAMA

Tabako pakilimų ir nuopuolių istoriją iliustruoja šviečiamojo amžiaus draudimai rūkyti Vokietijos miestuose, visuotinė nacių kampanija prieš rūkymą ir smilkstančios cigaretės vaidmuo seriale „Mad Men“.

REKLAMA

Draudimų pionieriai

2004 metais Butanas tapo pirmąja valstybe pasaulyje, visiškai uždraudusia tabako gaminių gamybą ir prekybą. Nuo trejų iki penkerių metų. Tiek laiko gresia praleisti kalėjime asmenims, nutarusiems užsiimti tabako gaminių gabenimu bei prekyba mažiausioje Himalajų oazėje.

REKLAMA
REKLAMA

Budistų vienuoliui Sonamui Tsheringui, įkliuvusiam su keliais šimtais gramų nelegalaus kramtojomo tabako, teko „garbė“ pirmajam išbandyti Butano įstatymų griežtumą ir kalėjimo gulto kietumą.

Australija ruošiasi perimti sveikos gyvensenos pirmūnės estafetę ir visiškai uždrausti ne tik tabako gaminių prekybą, bet ir vartojimą, skelbia „International Business Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Australai svarsto galimybę tradicines cigaretes pakeisti elektroninėmis. Nacionalinė sveikatos ir medicininių tyrimų taryba nutarė išsiaiškinti elektroninių cigarečių poveikį žmogaus sveikatai. Tyrimo rezultatai gali tapti reikšmingu stimulu, kad būtų visiškai uždrausti tabako gaminiai.

REKLAMA

Tasmanija, viena iš Australijos valstijų, ketina uždrausti pardavinėti tabako gaminius asmenims, gimusiems vėliau kaip 2000 metais.

Tikimasi, kad šis draudimas įsigalios nuo 2018-ųjų. Taip vyresni gyventojai iki pat mirties galėtų mėgautis kenksmingu įpročiu, o jaunoji karta liktų už legalios tabako rinkos ribų. Anot „The Telegraph“, įvesti unikalų gimimo datos cenzą svarsto ir Singapūras bei Suomija.

REKLAMA

Naujoji Zelandija žada iki 2025 metų su šaknimis išrauti rūkymo įpročius. Šalies vyriausybė tikina, kad tokį tikslą galima pasiekti ir be draudimų. Tereikia intensyviai investuoti į sveikatingumo švietimą, apriboti galimybes rūkyti viešose vietose ir apkrauti tabako gaminius milžiniškais akcizais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakuočių vajus

Padoriose šalyse dūmuose paskendę restoranai, valstybinės įstaigos bei biurai liko tik slogiuose prisiminimuose. Lyg aidas tyruose išnyko verslininkų riksmai apie žlugdomą verslą.

Nūdienos laiko dvasią tabako bendrovių atžvilgiu atspindi šūkis – „Toleruoti, bet ne proteguoti!“ Tiesa, ši tolerancija kasmet blėsta.

REKLAMA

Naujausi sveikatos gynėjų kryžiaus žygiai nukreipti į tabako gaminių pakuočių ženklinimą. Net didžiausias bėdžius, laikydamas rankoje auksiniais herbais bei karališkomis spalvomis papuoštą cigarečių pakelį, gali pasijusti šio to vertas.

REKLAMA

Singapūro valdžios įsitikinimu, tabako gaminių pakuotės pernelyg traukia akį, todėl jas derėtų paslėpti nuo pirkėjų. Sveikatos apsaugos ministras Gan Kim Jongas ši pavasarį pasiūlė visus tabako gaminius laikyti po prekystaliu ir ištraukti tik paprašius pirkėjui, rašo „The Wall Street Journal“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašios tvarkos pageidauja ir Niujorko meras Michaelis Bloombergas. Savo ruožtu tokios šalys kaip Islandija, Norvegija, Airija bei Kanada jau suvaržė tabako gaminių vaizdavimą parduotuvių vitrinose.

Australija žengė dar toliau ir praėjusių metų pabaigoje įpareigojo visas tabako bendroves ne tik ženklinti savo produkcijos pakuotes vienoda žalsva spalva, bet ir papuošti atgrasančiomis iliustracijomis, vaizduojančiomis išpuvusius dantis, pajuodusius plaučius bei sergančius vaikus.

REKLAMA

Naujoji Zelandija žada sekti kaimynės pavyzdžiu, tačiau kol kas ketina lukterėti ir pažiūrėti, kuo baigsis teisinė tabako kompanijų kova prieš Australijos įstatymų leidėjus.

Tabako gaminių pakuočių perversmui ruošiasi ir Europos Sąjunga. ES Parlamentas siūlo 75 proc. pakuotės paviršiaus skirti australiško stiliaus vaizdiniams perspėjimams apie rūkymo sukeliamą žalą. Ne visos narės pritaria pokyčiams, tačiau Airija planuoja sekti Australijos pavyzdžiu ir tapti antra valstybe pasaulyje, įpareigojusia tabako gamintojus pašalinti nuo pakuočių logotipus, spalvas bei prekės ženklus.

REKLAMA

Kitoje Atlanto vandenyno pusėje JAV teismas užkirto kelią priežiūros institucijų kėslams ženklinti tabako gaminių pakuotes šokiruojančiomis iliustracijomis. Anot teismo, toks ženklinimas pažeistų tabako bendrovių konstitucinę teisę į žodžio laisvę, rašo „The New York Times“.

Mėtinės pagundos

Brazilija 2012 metais tapo pirmaja šalimi, uždraudusia pagardintus tabako gaminius, rašo „Euromonitor“. Įstatymų leidėjų valia iš parduotuvių lentynų išnyks mėtų, vyšnių, vanilės, šokolado ir kitų skonių tabako produktai.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus subruzdo ES. Pastarosios Parlamento komitetas liepą pritarė siūlymui uždrausti prekybą pagardintomis cigaretėmis. Be to, ES ketina prilyginti sparčiai populiarėjančias elektronines cigaretes medikamentams. Toks žingsnis privers imtis nuodugnių tyrimų ir išsiaiškinti elektroninių cigarečių poveikį sveikatai.

Pagardintos cigaretės sulaukė išskirtinio dėmesio, nes, ekspertų įsitikinimu, būtent jos yra itin populiarios tarp nepilnamečių. Vis dėlto, kol draudimas įsigalios, ES teks įveikti ilgą kliūčių ruožą, kuriame stovi ne tik tabako bendrovės, bet ir nacionalinės vyriausybės. Pastarosios ne itin palankiai vertina siūlymą uždrausti plonas cigaretes.

JAV spėjo uždrausti pagardintus tabako gaminius, tačiau mentolio skonio cigaretėms šis draudimas negalioja. „The Wall Street Journal“ teigimu, pastarosios sudaro net 30 proc. JAV rinkos. Anot „The Financial Times“, JAV sveikatos priežiūros institucijos jau ruošia apynasrį ir šiam produktui.

Tokios tendencijos kelia nerimą tabako gamintojams, nes Vakaruose mažėjant rūkalių skaičiui pagardintų cigarečių rinka tebėra viena iš nedaugelio, kurios iki šiol auga.

Vienintelė ir nepakartojama

Prieš pusę šimtmečio apytikriai pusė Butano gyventojų vartojo rūkalus. Skirtingų skaičiavimų duomenimis, šiandien rūkalių Butane liko vos 1–6 proc.

REKLAMA

Kas lėmė tokius pokyčius? Butano vyriausybė uždraudė tik prekiauti tabako gaminiais, o ne rūkyti. Nikotino gerbėjai gali susimokėti importo mokesčius ir atsisiųsti brangių cigarečių iš šalių kaimynių.

Nacionalinio laimės indekso šalyje galioja savos taisyklės. Budistai tiki, kad rūkymas kenkia karmai. Gyventojai itin gerbia karaliaus nuomonę rūkymo klausimu. Šalis dar 1729 metais priėmė pirmą tabako kontrolės įstatymą, o pastaraisiais dešimtmečiais vykdė aktyvią socialinę kampaniją, nukreiptą prieš rūkymą.

Tabako gaminių akcizas niekada nesudarė itin svarbios Butano biudžeto dalies. Visai kitokia padėtis susiklostė Vakarų pasaulyje. Tabako bendrovės teisios bent dėl kelių aspektų. Vienodos pakuotės palengvins rūkalų klastotojų dalią. Draudimai ir dideli akcizai skatins dalį visuomenės vartoti kontrabandinius rūkalus bei mažins valstybių biudžetų pajamas. Tai ypač aktualu Lietuvoje, kur kas trečia surūkoma cigaretė – kontrabandinė.

Uždraustas vaisius gundo, tad nepaisydami griežtų bausmių kontrabandininkai vingriais Himalajų kalnų takeliais sėkmingai gabena cigarečių ryšulius ištikimiausiems tabako smaližiams.

Faktai:

Mentolio skonio cigaretės sudaro 5 proc. ES cigarečių rinkos. Plonoms cigaretėms tenka 6 proc. visos rinkos

2012 ES gyventojai surūkė 593 mlrd. cigarečių, iš jų 65,5 mlrd. buvo kontrabandinės arba suklastotos.

Lietuvoje maždaug 30 proc. suvartojamų cigarečių yra kontrabandinės.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų