Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo, pareigūnai fiksuoja pažeidimus. Paaiškėjo, kad Ūkio ministerija dar tik rengia Vyriausybės nutarimą dėl šio įstatymo įgyvendinimo. Jame bus nustatyti valstybės ir savivaldybės įstaigų bei ūkio subjektų veiksmai. Taigi įstatymas yra, o nutarimas, kaip jį vykdyti, dar neparengtas. Atrodo, kad aiškinimuose pasiklydo ir atsakingi pareigūnai.
Nuo sausio 1-osios degalinėse galima prekiauti alkoholiu tik nuo 8 iki 22 val. be teisės juos vartoti vietoje.
Nežinojo, ar galioja
Kadangi dar nepriimtas nutarimas, kuriame būtų nustatyti veiksmai, kaip turėtų elgtis tam tikra įmonė ar savivaldybės įstaiga, įgyvendindamos Alkoholio kontrolės įstatymą, nei Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos skyriaus, nei Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai prieš porą savaičių negalėjo paaiškinti, ar įmonės, besivertusios prekyba alkoholiu, licencija tebegalioja įstatymui pasikeitus. Minėtų įstaigų atstovai svarstė, kad tokia įmonė turėtų atvykti į Savivaldybę pasikeisti licencijos, esą senoji turėtų nebegalioti. Savaitraščiui „Šiauliai plius“ besidomint „Videros“ degalinės veikla ir tiesiai šviesiai paklausus, turi ar neturi įmonė galiojančią licenciją, buvo patikinta, kad, logiškai mąstant, neturi.
Savo ruožtu aptariama įmonė, Savivaldybės administracijos turimais duomenimis, turinti dvi licencijas (vieną kaip mažmeninės prekybos įmonė, o kitą kaip viešojo maitinimo), toliau tęsė savo veiklą, prekiaudama alkoholiu ir dieną, ir naktį. Kad ji pagal naująjį įstatymą to daryti naktį negali, buvo visiškai aišku – policijos buvo užfiksuotas pažeidimas, o štai ar ji turi galiojančią licenciją prekiauti alkoholiu dieną – suabejojo ir Savivaldybės, ir policijos atstovai. Nors licencijos išduodamos neterminuotai, neaišku buvo tai, ar nereikia jų pasikeisti Savivaldybėje, pasikeitus įstatymui. Ilgai svarstę valdininkai konkretaus atsakymo tuomet taip ir nepateikė. Galbūt neturėjo laiko, o gal patingėjo pasidomėti, nors Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atsakymą turėjo iškart.
Pasirodo, valdininkai klydo. Anot departamento, miesto valdžios ir policijos pateikiamas išaiškinimas dėl įmonės, prekiaujančios alkoholiu, licencijos buvo neteisingas.
Nauja tvarka
Sumaišties valdininkams sukėlė 2012 m. sausio 1 d. įsigaliojusios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Nurodoma, kad viešojo maitinimo įmonėse galima parduoti alkoholinius gėrimus tik atidarytoje pakuotėje ir vartoti vietoje. Nuo sausio 1-osios degalinėse prekiaujama alkoholiu tik vykdant mažmeninės prekybos veiklą, t. y. alkoholiniai gėrimai parduodami tik nuo 8 iki 22 val. be teisės juos vartoti vietoje. Nuo 22 iki 8 val. prekyba alkoholiniais gėrimais stacionariose degalinėse draudžiama.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė teigia, kad jei degalinės licencijoje nurodyta, jog alkoholinius gėrimus leidžiama vartoti vietoje ir išsinešti, po 2012 m. sausio 1 d. ji privalo laikytis Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatų ir vykdyti tik mažmeninės prekybos veiklą, be galimybės alkoholinius gėrimus vartoti vietoje, tačiau licencijos patikslinti Savivaldybėje neprivalo, nes Ūkio ministerija rengia Vyriausybės nutarimą dėl šio įstatymo įgyvendinimo. Jame bus nustatyti valstybės ir savivaldybės įstaigų bei ūkio subjektų veiksmai.
Departamentas, neturėdamas galimybės susipažinti su Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų tarnybiniais pranešimais, Šiaulių miesto savivaldybės ar Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnų surašytu faktinių aplinkybių protokolu ar aktu bei kitais dokumentais, kuriuose būtų fiksuojama ne tik prekyba po 22 val., bet ir prekyba alkoholiniais gėrimais neturint licencijos, konkrečios susidariusios situacijos komentuoti negali.
Taigi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas informuoja, kad nėra gavęs skundo dėl aptariamos įmonės veiklos. Dėl bendrovės veiklos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skundų taip pat nėra gavusi. Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovės, įmonei skirta 500 Lt bauda. Nejau jos nebendradarbiauja, kad kuo efektyviau būtų mažinama nusikalstama veika šalyje?
Anot Šiaulių AVPK atstovės, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui policija neįpareigota atsiskaityti apie savo darbą, todėl apie policijos surašytus protokolus jai informacijos nesiunčia, jei nėra konkrečių paklausimų.
Pakeitus įstatymą padaugėjo darbo
Pakeitus Alkoholio kontrolės įstatymą, kontroliuojančios valstybės institucijos intensyviau tikrina, kaip vykdoma naktinė prekyba alkoholiniais gėrimais.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šių metų sausio mėnesį drauge su policijos pareigūnais, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistais tikrino, ar laikomasi naktinės prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių, ir vertino, kaip įmonės laikosi maisto tvarkymo reikalavimų.
Naktinių reidų metu patikrintos 78 šalies viešojo maitinimo įmonės, turinčios licenciją verstis naktine prekyba alkoholiniais gėrimais. Už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus policijos pareigūnai kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistais devynioms įmonėms surašė pažeidimų protokolus. Protokolai surašyti keturioms įmonėms Vilniuje, trims Klaipėdoje, po vieną – Marijampolėje ir Šiauliuose.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba kartu su Šiaulių miesto policijos pareigūnais ir Šiaulių miesto savivaldybės ekonomikos skyriaus specialistais 2012 m. sausio 12 d. atliko naktinį patikrinimą UAB „Videra“ (Girulių g. 1, Šiauliai). Tikrinimo metu personalo higienos ir produktų neatitikties pažeidimų nenustatyta. Šiaulių miesto policijos pareigūnai užfiksavo pažeidimus dėl naktinės prekybos alkoholiniais gėrimais pardavimo išsineštinai ir įmonei surašė pažeidimo protokolą.
Naktinių reidų metu šalyje patikrinti ir 38 kioskai, prekiaujantys maisto produktais. Trijuose kioskuose – Kaune, Telšiuose ir Varėnoje – nusižengiant naujoms taisyklėms, buvo prekiaujama alkoholiniais gėrimais – alumi ir sidru.
12-oje patikrintų kioskų nustatyta higienos ir kitų maisto tvarkymo reikalavimų pažeidimų, rasta neženklintų arba su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais produktų.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai ir toliau dalyvaus reiduose kartu su kitų žinybų atstovais ir tikrins, kaip laikomasi įstatymų ir maisto tvarkymo reikalavimų naktimis dirbančiose viešojo maitinimo įmonėse ir kioskuose.
Povilas LUNGĖ