• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už šiurkščius Konstitucijos pažeidimus per apkaltą iš prezidento pareigų nušalintas Rolandas Paksas netrukus turės minti Generalinės prokuratūros slenksčius. Su politiniu skandalu susijusius tris ikiteisminius tyrimus atliekantys prokurorai artimiausiu metu ketina kviesti R. Paksą į apklausas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai gali įvykti jau šią savaitę ar kitą savaitę, nes į Vilniaus Santariškių klinikas dėl padidėjusio kraujospūdžio patekusį buvusį šalies vadovą ruošiamasi išrašyti namo.

REKLAMA

"Taip, savaime suprantama, jis bus apklaustas", - BNS sakė Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.

Neliečiamybės netekęs R. Paksas dabar pareigūnams negalės atsisakyti atvykti liudyti. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietis R. Paksas nevykdys pareigūnų nurodymų - neatvyks kviečiamas į apklausą - jį atvesdins policija arba jam teks sumokėti piniginę baudą. Tokias sankcijas numato įstatymai.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymus, prezidentą apklausti buvo galima tik tada, kai jis pats sutinka.

Būdamas šalies vadovu, R. Paksas kartą liudijo prokurorui ir ikiteisminio tyrimui teisėjui.

Prezidentūroje pernai sausio 17 dieną jis kaip liudytojas davė parodymus ikiteisminiame tyrime, kuriame jo rinkimų kampanijos rėmėjas, bendrovės "Avia Baltika" vadovas Jurijus Borisovas įtariamas grasinimu jam, jei nebus paskirtas patarėju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Paksas per apklausą teigė, kad J .Borisovas jam negrasino. Tuo tarpu šiemet kovo 25 dieną savo viešoje kalboje R. Paksas teigė, kad pastarosiomis dienomis J. Borisovas nedviprasmiškai leido jam suprasti, kad prieš jį, jeigu nepriims pastarojo į visuomeninio patarėjo pareigas, gali būti panaudota neva kompromituojanti medžiaga.

REKLAMA

Šiemet prokurorai norėjo apklausti R. Paksą dar kartą, tačiau šis atsisakė, teigdamas, kad jis jau parodymus davė.

R. Paksas buvo kaltinamas, kad jis pernykščiu dekretu neteisėtai suteikė J. Borisovui Lietuvos pilietybę už pastarojo suteiktą finansinę ir kitokią svarią paramą, tuo šiurkščiai pažeisdamas Konstituciją ir sulaužydamas duotą priesaiką. Už prezidento nušalinimą iš užimamų pareigų dėl šio kaltinimo 86 parlamentarai balsavo "už", 17 balsavo prieš. Seimo nariai taip pat nusprendė pašalinti R. Paksą iš pareigų dėl dar dviejų kaltinimų.

REKLAMA

Į prokurorų, atliekančių ikiteisminius tyrimus dėl galimo valstybės tarnautojų neteisėto kišimosi sprendžiant turtinius bendrovės "Žemaitijos keliai" akcijų valdymo ginčus bei atliekant bendrovės "Šiaulių plentas" veiklos patikrinimus, klausimus R. Paksas visai neatsakinėjo. Dabar į prokurorų "nemalonius klausimus" R. Paksui teks atsakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiame ikiteisminiame tyrime kol kas įtarimai niekam nėra pareikšti.

"Yra telefoniniai pokalbiai ir reikia išsiaiškinti jų prasmę, tada ir spręsim", - BNS sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Aidas Mažeika.

Konstitucinis Teismas savo nutarime konstatavo, kad R. Paksas, siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus, naudodamasis savo statusu, duodamas nurodymus savo patarėjui Visvaldui Račkauskui pasinaudojant tarnybine padėtimi siekti per teisėsaugos institucijas paveikti UAB "Žemaitijos keliai" vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo Rolandui Paksui artimiems asmenims, taip pat Respublikos Prezidentas Rolandas Paksas 2003 metais, siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus ir naudodamasis savo statusu, darydamas įtaką UAB "Žemaitijos keliai" vadovų ir akcininkų sprendimams dėl akcijų perleidimo Rolandui Paksui artimiems asmenims, šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką.

REKLAMA

Už šį kaltinimą antradienį balsavo 89 Seimo nariai balsavo "už", 14 balsavo prieš.

Buvęs šalies vadovas gali būti apklaustas ir ikiteisminiame tyrime dėl slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros.

Ikiteisminį tyrimą dėl slaptos informacijos nutekėjimo atlieka Valstybės saugumo departamentas.

REKLAMA

VSD aiškinasi, kaip slapta pažyma "Dėl negatyvių tendencijų, keliančių grėsmę šalies nacionaliniam saugumui" buvo paskelbta žiniasklaidoje, taip pat domimasi, kaip slapta informacija, kurią VSD suteikė Prezidentūrai, buvo paviešinta pašaliniams asmenims.

"Mes aptarsim ir pamąstysim, visko gali būti, gal ir apklausim", - BNS sakė šiam tyrimui vadovaujantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Dužinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BNS žiniomis, atliekant šį tyrimą, buvo apklausti kai kurie buvę ir dabartiniai prezidento R. Pakso komandos nariai bei kiti pareigūnai. Pareigūnai apklausė ir Seimo pirmininką Artūrą Paulauską.

Artimas prezidento R. Pakso bendražygis Liberaldemokratų frakcijos Seime narys Dailis Barakauskas tiesiogiai transliuotoje Lietuvos televizijos laidoje "Spaudos klubas" yra pripažinęs, jog prezidentas prašė jo tarpininkauti sprendžiant bendrovių "Šiaulių plentas" ir "Restako" ginčą.

REKLAMA

Pastarosios bendrovės vadovas Algirdas Drakšas buvo suinteresuotas įsigyti "Šiaulių plento" akcijų. Anksčiau šiai bendrovei vadovavo pats R. Paksas.

"Tai buvo dviejų ūkinių subjektų tarpusavio santykių aiškinimasis ir prezidentas paprašė manęs vienintelio dalyko - kad aš paprašyčiau ("Šiaulių plentas" vadovo - BNS) Alfonso Armalo ir A. Drakšo, kad jie susėstų prie stalo ir aptartų šitų dviejų kompanijų reikalus. Tai visos neordinarinės priemonės", - sakė laidoje D.Parlamentinė komisija dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui nustatė, jog A.Drakšas šių metų spalio 10 dieną kalbėjosi su R.Paksu apie bendrovės "Šiaulių plentas" akcijų perleidimą ir prašė valstybės vadovo pagalbos. Pastarasis kalbėjo apie "neordinarių priemonių" būtinumą ir pažadėjo pasitelkti savo patarėjus Remigijų Ačą ir Visvaldą Račkauską.

REKLAMA

Vėliau vykusiame pokalbyje prezidentas A. Drakšui pranešė, kad reikalinga įtaka dėl "Šiaulių plento" akcijų įsigijimo yra padaryta.

Šiaulių miesto policijos vyriausiasis komisaras Vidas Maigys viešame komisijos posėdyje paliudijo, jog prezidento patarėjas teisėtvarkos klausimais V. Račkauskas teiravosi jo apie "Šiaulių plento" veiklą ir jos vadovus.

REKLAMA
REKLAMA

Komisija taip pat nustatė, jog spalio 20-23 dieną Šiaulių Vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai surengė "Šiaulių plento" buhalterinės apskaitos patikrinimą, to paties mėnesio 27 dieną pagal anoniminį skundą bendrovės patikrinimą pradėjo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų