• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užtvankos, t. y. didžiausio žmonijos statinio, vaizdas tikrai gali atimti žadą. Siūlome pažvelgti į keletą didingiausių užtvankų pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Huverio užtvanka – JAV

Huverio užtvanka (JAV) (nuotr. Gamintojo)Huverio užtvanka (JAV) (nuotr. Gamintojo)

Tai dvidešimtojo amžiaus stebuklas, kuris iki šiol lieka vienas garsiausių ir žymiausių žmonijos statinių. Užtvanka, kuri skirtingai nei kitos užtvankos yra ne tik funkcionali, bet ir meniškai graži, buvo užbaigta statyti 1936 metais.

REKLAMA

Užtvanka buvo pavadinta prezidento Huverio garbei, kuris ženkliai prisidėjo prie jos statybos. Nuo 1985 metų Huverio užtvankos pastatymas yra laikomas kaip vienas iš Jungtinių Valstijų žymiausių įvykių istorijoje. Užtvankos matmenys taip pat įspūdingi – 220 metrų aukštis ir beveik 200 metrų plotis. Daug betono. Deja, statant Huverio užtvanką žuvo daugiau nei 100 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Grande Dixence užtvanka – Šveicarija

Grande Dixence užtvarka (Šveicarija) (nuotr. Gamintojo)Grande Dixence užtvarka (Šveicarija) (nuotr. Gamintojo)

Šveicarija, žinoma, nėra didžiausia šalis Europoje, tačiau ji yra aukščiausia visame kontinente. Grande Dixence užtvankos darbas yra sulaikyti Lac des Dix ežero vandenį. Pripildyta užtvanka sulaiko daugiau nei keturis šimtus milijonų kubinių metrų vandens – ir visa tai vyksta 2365 metrų aukštyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar keisčiau yra tai, jog Dixence upė, ant kurios yra pastatyta užtvanka, yra gana maža. Vis dėlto vanduo čia atiteka daugiau nei šimto kilometrų ilgio tuneliu. Beveik visas vanduo atiteka nuo ledynų. Užbaigta statyti tik 1957 metais, ši užtvanka pakeitė kitą užtvanką, kuri vandenį stabdė nuo devynioliktojo amžiaus pradžios.

REKLAMA

Karuno užtvanka – Iranas

Karuno užtvanka (Iranas) (nuotr. Gamintojo)Karuno užtvanka (Iranas) (nuotr. Gamintojo)

Nesvarbu, ką tu manai apie Irano vyriausybės mėginimą įstoti į atominį klubą (kaip teigiama, dėl to, kad šalis galėtų pasigaminti pakankamai elektros energijos), ši šalis tikrai nori būti nepriklausoma nuo kitų valstybių. Didžiulė Karuno 3 užtvanka buvo atidaryta 2005 metais, tačiau jos nepakanka aprūpinti elektra visos valstybės.

REKLAMA

Keturių šimtų šešiasdešimties metrų ilgio bei dviejų šimtų penkių metrų aukščio lango formos užtvanka puikiai tinka uolingam ir siauram tarpekliui. Lanko forma nėra užtvankos estetinė savybė – ji priverčia vandenį tekėti žemyn. Taip yra sutvirtintas pamata

Dworshak užtvanka – JAV

Dworshak užtvarka (Ispanija) (nuotr. Gamintojo)Dworshak užtvarka (Ispanija) (nuotr. Gamintojo)

Dworshak užtvankos konstrukcija buvo pradėta 1966 metais ir užbaigta tik po šešerių metų. Galiausiai pirmas generatorius startavo 1973 metais. Užtvanka yra Idaho valstijoje, apie 6 kilometrai nuo Orofino miesto. Tai aukščiausia tiesios ašies užtvanka Vakarų pasaulyje ir trečia pagal aukštį JAV užtvanka. Be to, užtvankos rezervuaras yra daugiau nei šešių kilometrų ilgio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inguri užtvanka – Gruzija

Inguri užtvanka (Gruzija) (nuotr. Gamintojo)Inguri užtvanka (Gruzija) (nuotr. Gamintojo)

Įdomus faktas – Gruzijoje gimė Stalinas, taigi ši užtvanka buvo pastatyta pagal sovietų režimą. Nors užtvanka buvo pradėta statyti dar šeštajame dešimtmetyje, ji neveikė dar visą dešimtmetį. Nepaisant to, Inguri užtvanka vis dar išlieka aukščiausia betoninė užtvanka visame pasaulyje.

REKLAMA

Jos aukštis siekia du šimtus septyniasdešimt metrų. Žlugus Sovietų Sąjungai, užtvanka liko Gruzijos teritorijoje. Hidroelektrinė stotis iš dalies priklauso ir Abchazijos Respublikai. Deja, Abchazija ir Gruzija nesutaria.

Nagarjuna Sagar užtvanka – Indija

Nagarjuna užtvanka (Indija) (nuotr. Gamintojo)Nagarjuna užtvanka (Indija) (nuotr. Gamintojo)

120 metrų aukščio užtvanka yra pastatyta ant Krišnos upės ir gali sulaikyti dvylika milijonų kubinių metrų vandens. Todėl tai ir yra didžiausia užtvanka visoje Azijoje – bent jau kol kas. Nagarjuna Sagar užtvanka taip pat yra seniausia Azijos užtvanka. Statybos prasidėjo 1956 metais, tačiau užtvanka pradėjo veikti tik po daugybės metų.

REKLAMA

Indijoje tuo metu moderni statybos įranga buvo nepasiekiama, todėl užtvanka buvo statoma iš akmenų. Statybose dirbo daugiau nei septyniasdešimt tūkstančių darbuotojų, iš kurių įvairiuose nelaiminguose atsitikimuose žuvo beveik 200.

Srisailam užtvanka – Indija

Srisailam užtvanka (Indija) (nuotr. Gamintojo)Srisailam užtvanka (Indija) (nuotr. Gamintojo)

Tai dar viena indiška užtvanka ant tos pačios Krišnos upės. Srisailam užtvanka, kaip ir Nagarjuna Sagar užtvanka, priklauso tam pačiam projektui, kurio tikslas yra suteikti elektrą milijonams žmonių. Beveik penkių šimtų metrų ilgio užtvanka yra pastatyta Mallamala kalnuose

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gleno kanjonas – JAV

Gleno užtvarka (JAV) (nuotr. Gamintojo)Gleno užtvarka (JAV) (nuotr. Gamintojo)

Stulbinantis Kolorado kraštovaizdis sukūrė puikias sąlygas atsirasti Gleno kanjono užtvankai, kuri užtvenkia Kolorado upę Arizonos valstijoje. Užtvankos tikslas yra tiekti vandenį sausos valstijos gyventojams. Dviejų šimtų šešiolikos metrų aukščio ir keturių šimtų septyniasdešimt penkių metrų ilgio užtvanka yra kritikuojama dėl neigiamos įtakos vietinei florai bei faunai, tačiau ji aprūpina daugybę žmonių, gyvenančių gretimose trijose JAV valstijose.

REKLAMA

Vajont – Italija

Vajot užtvanka (Italija) (nuotr. Gamintojo)Vajot užtvanka (Italija) (nuotr. Gamintojo)

Vajont užtvanka, kuri buvo užbaigta statyti 1959 metais, yra šimtas kilometrų į šiaurę nuo Venecijos. 1963 metais čia įvyko žymiausia visų laikų užtvankos tragedija, kuomet persipildžiusi užtvanka užliejo keletą netoliese esančių miestelių ir pražudė daugiau nei 2 tūkstančius žmonių. Viskas įvyko dėl nuošliaužos, kuri iš užtvankos išliejo daugiau nei penkiasdešimt milijonų kubinių metrų vandens. Manoma, jog susidariusi vandens banga siekė 250 metrų aukštį, todėl miesteliuose gyvenantys žmonės neturėjo kur pasislėpti.

REKLAMA

Sayano-Shushenskaya – Rusija

Sayano-Shushenskaja užtvanka (Rusija) (nuotr. Gamintojo)Sayano-Shushenskaja užtvanka (Rusija) (nuotr. Gamintojo)

Ak tie rusai! Šios užtvankos elektrinė, kuri buvo atidaryta dar 1978 metais, yra ketvirta pagal dydį visame pasaulyje. Tai dar vienas puikus skliauto formos užtvankos pavyzdys. Užtvanka siekia 245 metrų aukštį ir 1100 metrų ilgį. Užtvankos rezervuare saugoma daugiau nei 30 kubinių kilometrų vandens! Kad ir kaip matuotum, tai yra daug.

REKLAMA
REKLAMA

Almendra užtvanka – Ispanija

Almendra užtvarka (Ispanija) (nuotr. Gamintojo)Almendra užtvarka (Ispanija) (nuotr. Gamintojo)

Daugiau nei 200 metrų aukščio Almendra užtvanka savo pavadinimą gavo dėl netoliese buvusio Almendra miestelio. Ši užtvanka pakeitė net penkių kilometrų upės vagą. Už užtvankos esantis vandens rezervuaras siekia devyniasdešimt kvadratinių kilometrų tūrį. Almendra užtvanka yra vienas aukščiausių statinių visoje Ispanijoje.

Itaipu – Brazilija

Itaipu užtvanka (Brazilija) (nuotr. Gamintojo)Itaipu užtvanka (Brazilija) (nuotr. Gamintojo)

Brazilijos Itaipu užtvankos vardas, kuris reiškia „akmens garsą“, kilo iš mažos salos, egzistavusios greta užtvankos, pavadinimo. Galima tik įsivaizduoti, kaip skamba užtvanka paleidusi vandenį. Užtvankos ilgis stulbinantis – net 7235 metrai, o aukščiausia statinio vieta siekia 225 metrus. Kad ši užtvanka neišsiskirtų iš kitų, paminėtų šiame sąraše, reikėtų pasakyti, jog iš tiesų tai yra trys užtvankos, sujungtos į vieną statinį.

Trijų Tarpeklių užtvanka – Kinija

Trijų tarpeklių užtvanka (Kiniija) (nuotr. Gamintojo)Trijų tarpeklių užtvanka (Kiniija) (nuotr. Gamintojo)

Nors Kinijai priklauso didžiausios pasaulio užtvankos, draudimas jas fotografuoti tik dar labiau priverčia jomis domėtis. Taip pat dėl šios priežasties į šį sąrašą patenka tik Trijų Tarpeklių užtvanka, kuri privertė net ketvirtį milijono gyventojų persikraustyti gyventi kitur. Daugelis mano, jog šią nuostabią užtvanką reikia kaltinti dėl Jangdzės upės delfinų, kurie egzistavo daugiau nei septynis milijonus metų, išnykimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų