• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojams jau kurį laiką nerimą kelia paslaptinga vadinama vaikų liga, siejama su COVID-19 infekcija. Nors Kawasaki-like sindromas (toliau – Kawasaki liga) Lietuvoje kol kas dar nebuvo užfiksuotas, neseniai JAV mokslininkai oficialiai patvirtino uždegiminio sindromo sąsajas su koronavirusu, o Pasaulio sveikatos organizacija net įteisino atskirą terminą.

117

Gydytojams jau kurį laiką nerimą kelia paslaptinga vadinama vaikų liga, siejama su COVID-19 infekcija. Nors Kawasaki-like sindromas (toliau – Kawasaki liga) Lietuvoje kol kas dar nebuvo užfiksuotas, neseniai JAV mokslininkai oficialiai patvirtino uždegiminio sindromo sąsajas su koronavirusu, o Pasaulio sveikatos organizacija net įteisino atskirą terminą.

REKLAMA

Gydytojo infektologo prof. Vytauto Usonio teigimu, apie šį sindromą, nors ir santykinai neilgai, žinota dar ir iki šios koronaviruso pandemijos.

„Apie šį sindromą šiandien žinome tiek, kad tai yra kraujagyslių liga, bent jau didieji pažeidimai yra kraujagyslėse. Pagrindiniai klinikiniai simptomai yra karščiavimas, bėrimai, vėliau – ir odos lupimasis, o ypač pavojingi širdies pažeidimai.

Bet ko mes nežinome apie klasikinę Kawasaki ligą, tai kas ją sukelia. Todėl šiuo metu yra įvairiausių hipotezių. Aišku tai, kad tam tikrą vaidmenį čia atlieka neadekvati imuninės sistemos reakcija, bet tikrojo sukėlėjo nežinome“, – dėstė gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Fiksuojama daugiau atvejų

Kartu V. Usonis patvirtino, kad šiuo metu didžiosiose pasaulio valstybėse išties fiksuojamas Kawasaki ligos padažnėjimas, pabrėžiant jos sąsajas su Covid-19 liga.

REKLAMA

„Apie Kawasaki-like sindromą šiandien tiksliausia būtų pasakyti, kad tai yra reta koronaviruso infekcijos forma. Laimei, netgi tarp sergančių vaikų tokia ligos forma nėra dažna. Paprastai ji pasitaiko 5–6 proc. sergančiųjų.

Jei Lietuvoje sergančių vaikų turime labai nedaug, nuo 10 ar keliolikos procentų paskaičiavus tuos penkis, nesigaus nė vieno.

Tačiau yra žinoma, kad, pavyzdžiui, gana kompaktiškoje Italijos ar britų populiacijose pasitaiko daugiau Kawasaki ligos atvejų, bet tai daugiau susiję su etniniais dalykais“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Apie virusą sužinome vis daugiau

V. Usonis pabrėžė, kad nors Lietuvoje tokių atvejų nebuvo, šis sindromas nėra naujiena ir mūsų šalies gydytojams.

„Vaikų gydytojai, kardiologai apie Kawasaki ligą tikrai žino. Kaip minėjau, ši liga neatsirado tik dabartinės pandemijos metu. Tačiau akivaizdu, kad ypač dabar šiam sindromui atitinkamas dėmesys turėtų būti skiriamas.

Įvairių šalių mokslininkai šiuo metu labai aktyviai susirašinėja, kas tokių atvejų turėjo, kur tokių atvejų yra. Be to, nereikia pamiršti, kad pasaulis jau šešis mėnesius gyvena su Covid-19. Tad jei iš pradžių matytos dažniausios ligos formos, ji dabar vis labiau pažįstama, vykdoma daugiau įvairiausių tyrimų. Taigi dabar matome ne tik tas dažniausias, bet ir retesnes formas“, – kalbėjo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė, kad vis dar diskutuojama, ar SARS-Cov-2 virusas pirmiausia kvėpavimo sistemą, plaučių audinį pažeidžiantis virusas, ar kraujagysles, kurių čia labai gausu. Vis dažniau kalbama apie įvairių organų pažeidimą.

„Akivaizdu, kad galimi multiorganiniai pažeidimai. Be to, ypač nerimą kelia tai, kad tokios pasekmės galimos ir besimptomiams pacientams“, – įspėjo V. Usonis.

Oficialiai patvirtino sąsajas

Neseniai JAV Ligų kontrolės ir profilaktikos centras oficialiai patvirtino naujo mįslingo uždegiminio sindromo, pasireiškiančio vaikams sąsajas su koronavirusu.

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija įteisino terminą „vaikų ir paauglių multisisteminis uždegiminis sutrikimas“ (angl. multisystem inflammatory disorder in children and adolescents).

„Siekiant greičiau sukaupti daugiau informacijos apie šią ligos formą, PSO paskelbė šio sutrikimo kriterijus ir internetinę platformą, į kurią viso pasaulio tyrėjai kviečiami registruoti duomenis apie jų gydytus Covid-19 pacientus su šiuo sindromu. Pasirodė publikacijų ir apie tai, kad toks sindromas gali pasireikšti ir jauniems suaugusiems Covid-19 pacientams“, – naujausią informaciją patikslino profesorius.

REKLAMA

Atskleidė ligos simptomus

Primenama, kad panašūs ligos atvejai buvo užfiksuoti ir keliose Europos šalyse. Vieno iš tokių vaikų mama liko pasibaisėjusi ligos simptomais: kvėpavimo sistema net nebuvo paveikta, tačiau sutriko širdies darbas.

Niujorko meras Billas de Blasio atskleidė, kad šalies medicinos klinikų darbuotojai jau ir anksčiau įtarė koronaviruso Covid-19 įtaką staiga išaugusiam sisteminio uždegiminio atsako sindromo ištiktų vaikų skaičiui. Vien Niujorko valstijoje buvo užfiksuoti 145 tokie atvejai, 67 iš jų buvo aptikti naujojo koronaviruso antikūnai, rašoma „New York Post“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo atskleisti ir nauji ligos simptomai, apie kuriuos medikai anksčiau neskelbė: daugybinių uždegimo, karščiavimo, vėmimo, bėrimo ir pilvo skausmų simptomų vaikams pasireiškia emocinio elgesio sutrikimai, patinsta galūnės, padidėja limfmazgiai. Kai kuriems išsivysto konjunktyvitas, suskeldėja lūpos ir parausta liežuvis. 

Daugelis susirgusiųjų vaikų – nuo 5 iki 14 metų. Niujorko gubernatorius Andrew Cuomo atskleidė, kad nuo šio sindromo mirė trys vaikai: 18-metė paauglė, 7-erių ir 8-erių berniukai. 

REKLAMA

Panaši situacija pastebima ne tik JAV, bet ir keliose Europos šalyse. Anksčiau Prancūzija oficialiai paskelbė apie 17 panašių atvejų Paryžiuje. Ten į Kawasaki sindromą panašią ligą taip pat susiejo su Covid-19 epidemija. Apie netipinius vaikų susirgimus su panašiais simptomais pranešė ir Didžioji Britanija. 

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad koronavirusas vaikams dažniau pasireiškia kitokiais simptomais nei suaugusiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų